Infectie rezistenta - post amigdalectomie

13-12-2014
alinuta_02
Nu este medic/terapeut
alinuta_02
Buna ziua,

voiam sa va intreb, mi-a fost depistat un nivel mare de Streptococ virindans si stafilococ aureus in gat.Dupa un tratament cu antibiotic, medicul ORL a concluzionat ca amigdalele trebuie inlaturate. Am facut aceasta operatie, dar...am niste intrebari. 1. In urma operatiei, au fost inlaturate infectiile cu Streptococ si stafilococ din gat? 2.Dupa operatie ar fi trebuit sa iau un antibiotic pentru a inlatura aceste infectii? Dupa aceasta operatie, trebuie sa -mi administrez moldamin pentru prevenirea imbolnavirilor de inima, rinichi?
2 comentarii
0
14-12-2014, ora 08:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.DA.. in ceam ami mare masura infectia era in criptele amigdalelor
2 Daca era cazul.. indica medicul care a operat
NU e cazul de tratament cu MOldaona..fiindca acesti microbi cel mai frecvent nu sunt sensibil la peniciline
se recomanda tratamente profilactice cu antibiotice din grupul fluorochinolone sau biseptol ( e cazul de facut o hemoleucograma si ASLO..si sa vrbiti cu un medic ORL sau cu infectionist)
0
14-12-2014, ora 10:14
alinuta_02
Nu este medic/terapeut
alinuta_02
As mai avea o intrebare. Aveam dureri in zona toracica si axilara. Pot fi aceste dureri provocate de infectiile de care spuneam mai sus? daca da, cand ar trebui sa dispara?
Adaugă un comentariu / răspuns

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.