infectii ale urechilor

20-04-2014
Simona12345
Nu este medic/terapeut
Simona12345
Buna ziua! Am o problema cu urechile, care a inceput fix acum doi ani.Am facut otita la urechea dreapta, am fost la medic, mi s-a dat tratament.apoi am facut la cea stanga, iar doctor, iar antibiotic, picaturi etc. dupa o vreme iar am facut otita, intai intr-o ureche, apoi in cealalta.durerile au devenit din ce in ce mai mari.Mi s-au prelevat probe la un laborator, mi s-a dat iar tratament.Am zis ca o sa scap si eu de infectiile astea...dar de atunci tot fac infectii regulat si am dureri crunte.la doctor nu m-am mai dus, am fost la cel putin 3 pana acum.nu am luat antibiotice, mi le tratam cu otocalm, conuri de ureche si mai nou fac inhalatii cu niste fiole recomandate de o farmacista.Acum iar am facut infectie..nu au mai fost atat de rele durerile dar imi fac griji enorme, mi-e teama de ce s-ar putea intampla!imi pot curata urechile cu apa oxigenata? uneori miroase urat de la ele.Nu stiu cui sa cer ajutorul, va rog sa ma ajutati cu un sfat.Am citit de dl doctor Martu (Iasi) si ma gandeam sa merg si la el. Va multumesc anticipat!
13 comentarii
0
20-04-2014, ora 17:03
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
BUNA ZIUA!..si despre RADULESCU LUMINITA am auzit ca e buna..profeseaza tot la spitalul de recuperari IASI...apa oxigenata este buna..respirati bine pe nas?
0
20-04-2014, ora 20:02
Simona12345
Nu este medic/terapeut
Simona12345
de data asta am avut si nasul infundat.. nu prea ma pricep dar cred ca are si asta o legatura.
0
20-04-2014, ora 20:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde de forma otitei
o otita externa sau otomicoza..are un tratatment specific local
o otita medie.. fara perforatie de timpan.. are alt tratament
o otita cu perforatie de timpan are cu totul alt tratament
asa ca ce ati facut pana acum.. pare total incorect.. ne stiind forma otitei si cauza durerilor
0
20-04-2014, ora 20:49
Simona12345
Nu este medic/terapeut
Simona12345
in concluzie trebuie neaparat sa gasesc un doctor bun care sa imi zica exact ce am.dar asta e cel mai greu. pana acum mi s-au curatat urechile si mi s-a dat acelasi tratament care evident nu a functionat. voi incerca si la dr Marzu. va multumesc!
0
22-04-2014, ora 10:28
Simona12345
Nu este medic/terapeut
Simona12345
Va mai rog ceva, din suflet.invatati-ma sa imi curat urechile cu apa oxigenata, ca nu stiu cum sa procedez.de cate ori pe zi am voie sa pun?la urechea dreapta mi-a trecut infectia dar acum urechea stanga miroase urat si cand pun apa oxigenata bolboroseste de da pe dinafara.poate ma invatati macar cum sa mai tin sub control infectiile astea, cum sa curat si sa ingrijesc urechea corect.va multumesc!
0
22-04-2014, ora 20:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial trebuei sa aflati ce fel de Otita este.
daca e greu sa ajungeti la spit de recuperare.. poate e mai simplu sa veniti la pascani
0
23-04-2014, ora 14:42
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Buna ziua.Pentru otita medie acuta fara complicatii se poate administra Biomicin 1 capsula de 3-4 ori pe zi, timp de 10-14 zile si Biosept plus solutie otica preparata conform prospectului.Din solutia otica (usor incalzita pe baie de aburi)se picura 5-8 picaturi în canalul auditiv extern, apoi se pune un tampon de vata in ureche. Procedeul se repeta de 2-3 ori pe zi timp de 5-10 zile.
0
23-04-2014, ora 22:09
Simona12345
Nu este medic/terapeut
Simona12345
va multumesc mult, maine dimineata am programare iar la doctor, poate de data asta e cu noroc si reusesc sa imi rezolv si eu problemele.
0
24-04-2014, ora 15:15
Simona12345
Nu este medic/terapeut
Simona12345
am fost azi la doctor.. a zis ca am stafilococ auriu, acelasi lucru mi s-a zis si la dermato cand am fost cu problema foliculitei.. mi-a dat tratament dar in clipa asta sunt descurajata total, am impresia ca nu voi mai scapa, si doctorul era sceptic. nu mai zic ca au zburat doua milioane din buzunar in 15 minute:( fix cum pateam si in cazul foliculitei, care nu a disparut cu absolut nimic. probabil trebuie sa ma invat cu gandul.
0
24-04-2014, ora 21:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ai specificat la ce Doctor ai fost.. specilaitatea? in ce oras?
ce forma de otita ai?
0
24-04-2014, ora 21:34
Simona12345
Nu este medic/terapeut
Simona12345
am fost la dr Martu Dan, la recuperare. nu mi-a zis ce fel de otita am, de fapt nu prea mi-a dat detalii. a zis ca am stafilococ auriu, mi-a dat antibiotic ( ciprinol) si a zis ca daca nu imi trece va trebui sa fac niste analize mai amanuntite. nu a durat mai mult de 5-10 min consultatia.luni ma va va vedea iar. daca nu va fi bine, probabil o voi lua de la capat peste cateva luni cu infectiile.
0
24-04-2014, ora 21:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai citeste ce am scris pe forum.. la otite externe sau furuncul ureche sau otomicoza
acolo gasesti cum corect se ingrijeste o ureche ca sa se usuce ( in mediul uscat..NU se dezvolta microbiii)
microbii se dezvolta in mediul umed, cald si intunerc
tre sa creezi conditii improprii microbilor in ureche si te vindeci rapid..
0
24-04-2014, ora 21:45
Simona12345
Nu este medic/terapeut
Simona12345
voi cauta ce ati scris despre intretinere si chiar asta voi face, voi incerca sa previn. va multumes pentru informatii, va zic sincer ca mi-ati acordat mai mult timp decat majoritatea doctorilor la care am fost. tot respectul!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: