Inflamare ganglioni inghinali

21-07-2013
B.Costel
Nu este medic/terapeut
B.Costel
Buna ziua. In urma cu o saptamana am observat ca partea dreapta, zona inghinala este mai proeminenta decat in partea stanga pe toata portiunea ganglionului. Se simte la o palpare atenta. Nu doare, nu deranjeaza la mers sau la aplecare, insa fiind o modificare a zonei m-am panicat. La palpare toata zona este tare ca si cum ar fi un muschi incordat. Mentionez ca in ultima luna mi-am schimbat stilul de viata, adica am inceput sa fac sport, sa lucrez cu centura (nu ii dau numele pentru a nu se considera reclama) electrica pe zona abdomen, gantere si am slabit 8 kg. Nu am ridicat greutati mari si nici nu am fortat organismul. Despre contaminarea cu vreun streptococ ca urmare a contactului sexual iese din calcul intrucat si eu si sotia avem analizele la zi. Am crezut initial ca este hernie inghinara dar nu am dureri si modificaea este pe toata portiunea unde este ganglionul inghinar. Pana sa ajung la un medic(de care specialitate?) ma intereseaza ce poate fi, cauza, daca pot sa continui exercitiile si sa fac sport si eventual un tratament. Ca o paralela tot in urma cu o luna am avut o infectie urata la o masea cu afectarea sinusurilor, problema rezolvata, tratata si cu antibiotice. Va multumesc pentru intelegere si astept raspuns.
1 comentarii
0
23-07-2013, ora 16:21
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
eu zic sa nu fie de la sala sa fi fortat tu pe acolo un pik mai ales la execitiile pentu picioae, este posibil...insa de fiecae data ganglionii inflamati sunt semn ca e ceva mai mult, si nu este bine sa se inflameze. megi la medic cel mai bn sa nu apara vreo complicatie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.