Inflamatii in cerul gurii

06-01-2013
cosminminu
Nu este medic/terapeut
cosminminu
incep cu o scurta istorie: Acum vreo 2 luni si un pic am fost la ORL deoarece aveam dureri mai exact intepaturi in gat.Dupa 3 medici vizitati, ultimul m-a vindecat deoarece aveam o Afta mare pe amigdala dreapta, dupa ce m-a vindecat medicul mi-a spus sa imi scot amigdalele deoarece erau foarte mari si aveau criptele foarte mari si adanci si mia spus ca am amigdalita cronica si nu imi sunt de folos si pot pati din nou.Dupa o serie de analize :exudat faringian, aslo, sange, test candida, raze la plamani, EKG.-toate au fost bune.dupa o saptamana de la vindecare am hotarat sa ma operez, zis si facut.Dupa 3 saptamani de cosmar, a fost totul ok timp de o saptamana dupa care, am facut baie si seara ma luat o durere in gat ca o arsura, am tratato cu tamtum verde si nurofen raceala si gripa, gatul mi-a trecut in 2 zile, dar unde erau amigdalele a inceput sa se inflameze fara durere la inceput.Au aparut vase de sange in zona aceea si acuma sunt pana pe cerul gurii.am mai facut un exudat, test candida si exudat nazal.exudatul faringian si testul candida au fost ok, dar exudatul nazal a descoperit stafilococi coagulazo negativi.
doctorul a spus ca nu e grav si mia zis sa ma tratez 2 saptamani cu Fucitalmic gel oftalmic, zis si facut, intre timp au inceput dureri din cand in cand unde erau amigdalele si chiar si in cerul gurii si parca din ce in ce mai des pe zi ce trece.de dupa operatie am inceput sa scuip galben dupa ce ma trezesc.am fost la medic si a spsus ca e de la operatie si e ok.
Acum dupa 1 luna si 3 saptamani de la operatie si 2 saptamani de cand cerul gurii imi e inflamat si mai scuip galben, chiar maroo azi dimineata am obs.din cand in cand in timpul zilei scuip putin sange.Doctorul care ma operat a zis ca sangele e de la stafilococul din nas si sa nu imi fac grisi, am momente cand simt ca am ceva in gat si tot imi vine sa inghit, am dureri in cerul gurii si cateodata dureri usoare in urechii.NU STIU ce sa mai fac, sunt speriat si durerile parca apar din ce in ce mai des iar cerul gurii se inflameaza parca mai rau si daca ma uit atent vad puncte micute albe de dimensiunile impunsaturii acului.Acestea se vad foarte greu.
Imi cer scuze ca am scris atata, DAr mie frica VA ROG sa ma ajutai, maine mai fac un exudat si merg la alt medic ORL.MULTUMESC FRUMOS.
AM si limba incarcata daca ajuta la vreun diagnostic.si cred ca era un pic mai bine cand foloseam picaturiile dar ceru gurii se inflamase incet si in timpul tratamentului.AM facut ASLO, HEMOLEUGRAMA si Proteina C reactiva si au iesit toate bine.
6 comentarii
0
06-01-2013, ora 20:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt cateva greseli facute in lant si directia in care cauti vindecare este total gresita...
1. aftele si amigdalele marite... le aveai din cauza ca ai probleme gastrice cu reflux...si alimentatie incorecta... asta a mentinut inflamatia faringelui si amigdalele hipertrofiate
2. arsura care ai simtit.o dupa operatie...tot de la acidul gastric a fost si nurofenul a fos o gresala deoarece antiinflamatoarele afecteaza mucoasa gastrica
3. inflamatia din cerul gurii...tot despre afectiunea gadtrica vorbeste
concluzia... nu are nici o logica sa faci exudatul faringian... prezenta microbilor in faringe se datoreaza imunitatii locale scazute din motivul iritatiei locale, dupa ce rezolvi problemele gadtrice, se reface mucoasa faringelui si sistemul imunitar singur distruge microbii patogeni
4. citeste tot ce am scris legat de acest subiect pe forum..despre regim si tratamentele locale cu inhalatii, gargara, aromoterapie..s.a
ca si consult e nevoie de investigatii la gastrologie
0
06-01-2013, ora 20:53
cosminminu
Nu este medic/terapeut
cosminminu
Am sa merg sa vad, va multumesc mult pt raspuns.ciudat este ca nu aveam nimica inainte de operatie doar o durere usoar cand ma trezeam dar nu eram inflamat.dupa operatie parca sa agravat, in gura nu am stafilococi doar in nas, ceea ce mi se pare ciudat, multumesc inca o data
0
06-01-2013, ora 21:05
cosminminu
Nu este medic/terapeut
cosminminu
Am uitat sa mentionez ca in partea unde NU aveam afta sunt mai tare inflamat decat in partea cealalta, asta daca conteaza cumva.
0
06-01-2013, ora 22:42
cosminminu
Nu este medic/terapeut
cosminminu
Vazand un alt comentariu am uitat sa spun ca si mie mia curs nasul o saptamana si apoi a inceput inflamatia dupa care am facut exudatul nazal si mia descoperit stafilococul coagulazo negativ.
0
23-01-2013, ora 16:38
cosminminu
Nu este medic/terapeut
cosminminu
Buna ziua,
Am fost la gastrologie si am fost ieri la gastroscopie, acesta este rezultatul: -Esofag :normal
-Stomac:cu mucoasa de aspect normal
-Bulb duodenal cu mucoasa de aspect normal
-Dll fara modificari
Concluzii:Aspect endoscopic normal, Doamna doctor mi-a spus ca nu e nici o problema gastrica.
-2 medici ORL mi-au spus ca nu vad nimic si nu stiu ce mar deranja, vineri primesc alte rezultate de sange.
Dimineata sau cand ma trezesc simt dureri destul de mari unde ar fi orificiul narei stangi in gura sau cel putin aia cred ca simt si de cateva zile si gatul ma doare un pic, dupa vreo 10 minute acea durere dispare mai apare noaptea pt vreo 30 min dar e mai usoara.
M-ai simt in timpul zilei dureri in urechii in special in urechea stanga si cel mai des.
Cand ma uit la bolta moale, in partea stanga, nu departe de omulet parca as avea niste dungi albe, care se vad mai greu
Cand beau apa parca imi intra un pic in nas(asta de dupa operatie), mai simt ca as avea ceva pe bolta moale si asta simt si cand vorbesc.
Daca nu imi iese nimica la urmatoarele analize, ma-am gandit ca poate fi un Parazit care a ajuns cumva acolo? sau de atatea saptamanii ar fi evoluat mult mai grav? As putea face o raza si acolo s-ar vedea ce problema ar fi? Daca da, va rog sa-mi spuneti ce fel de raze sa fac.
Imi cer scuze de deranj, dar vreau sa ma simt normal iara si fara dureri sau mancarimi in gat si in bolta moale langa omulet, multumes.
0
23-01-2013, ora 20:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca endoscopoic nu sa gsdit nimuc...si la Orl..nu e nimic patologic...
e cazul sa te linustesti, sa Nu te mai examinezi in oglinda...
ai prins o frica de boala si de aici toate problemele pe fon psihic...
urmeaza sfaturile de pe forum...cu regimul alimentar si tratamentele naturiste locale...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.