Ingrasat

25-10-2018
Dana1601
Nu este medic/terapeut
Dana1601
Buna, am auzit din diverse surse ca olanzapina ingrasa mult, eu am un stil de viata sanatos si imi pot controla apetitul, din moment ce iau olanzapina si am acelas stil de viata sanatos si control al apetitului o sa ma ingras?
6 comentarii
2
25-10-2018, ora 13:17
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua

Nu, nu este obligatoriu sa va ingrasati. Totul este sa tineti alimentatia sub control.
2
25-10-2018, ora 14:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca nu mancati mult si nu va da pofta de mancare, nu va ingrasati nici cu Olanzapina. Sunt cazuri care si-au pastrat greutatea chiar si cu Olanzapina. A fost cineva pe forum in trecut. 52 kg de peste 10 ani.
2
25-10-2018, ora 14:54
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Bună ziua.

Olanzapina poate da îngrășare, dar nu este obligatoriu. Aveți grija la alimentație.
1
25-10-2018, ora 15:06
Dana1601
Nu este medic/terapeut
Dana1601
Momentam nu sunt capabila de la efectele adverse fiind la inceput dar eu fac sport, merg la sala si mananc putin si sanatos, de la cipralex am avut momente cand ma durea foamea dar am tinut-o in frau si am reusit sa nu ma ingras
1
26-10-2018, ora 12:39
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Ingrasarea n-are cum sa se produca decat daca caloriile pe care le-ai mancat sint mai multe decat cele pe care le-ai ars. Ai putea sa zici: "Daca mananc la fel, deci numarul caloriilor este acelasi, si merg la sala si fac acelasi efort, atunci e imposibil sa ma ingras". Nu chiar ! In mod normal ar putea fi adevarat, dar cand intervii cu o substanta straina in corp (olanzapina), aceasta poate deregla metabolismul. Totalul caloriilor arse in corp e compus din arderile metabolismului bazal (BMR) (cea mai mare parte, in jur de 1300-1700kcal) si cele din efortul fizic pe care il faci tu (cat mai ramane pana la 2000-2500kcal). De exemplu, tu ai BMR de 1500kcal si faci efort de 500kcal, in total 2000kcal. Si mananci tot 2000kcal pe zi. Atunci n-o sa te ingrasi. Dar pe urma vine olanzapina si incetineste BMR-ul. In loc sa arzi 1500kcal, arzi doar 1200kcal. Si desi tu mananci la fel si faci sport la fel, apar 300kcal in plus care se depun ca grasime.
Asta nu e o certitudine, dar asa imi imaginez eu ca se poate intampla. Din cat de lunga e lista cu efecte adverse a olanzapinei, ma gandesc ca unul dintre ele e posibil sa fie si dereglarea metabolismului. Probabil depinde si de om.
1
29-10-2018, ora 12:57
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Olanzapina iti deregleaza metabolismul. O amica de -a mea a pus 40 kg intr-un an. Si avea 47 de Kg,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: