Ingrijorare!! degete amortite, deformate

10-08-2018
Fiori
Nu este medic/terapeut
Fiori
Buna ziua !Sunt ingrijorata din cauza unor probleme legate de amortirea degetului mic si inelar de la mana stanga.Am 58 de ani si de vreo doi ani mi-au aparut la degetele de la mana stanga niste deformari chiar la falange, aproape de unghii.Cand s-au dezvoltat am simtit o oarecare durere dar in afara aspectului inestetic, nu m-au deranjat.In aceasta vara, am observat aceeasi deformare inceputa si la degetul mic, dar si amortirea celor doua degete pe timpul noptii iar ziua simt pierderea elasticitatii degetului mic.Mai mult, in palma, simt la baza degetului inelar, o deformare a scheletului mainii care doare cand apas iar, , pernutele, , de la baza acestor degete sunt mai umflate.
Am mers la medicul reumatolog care mi -a prescris o radiografie a coloanei, rezultatul acestei investigatii fiind, , la nivelul C5-C6 discreta osteofitoza marginala posterioara, ,.Sa dea aceasta, , discreta, , osteofitoza aceste probleme -intreb oarecum nedumerita deoarece aceasta problema a coloanei imi era descoperita si cu ani in urma dar nu dadea aceste simptome.
Cu multumiri pentru clarificarea acestei nedumeriri!
1 comentarii
0
16-10-2018, ora 12:50
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Buna ziua

Cel mai probabil este vorba despre compresia nervului ulnar la nivelul cotului sau pumnului. Pentru clarificarea diagnosticului este nevoie de un test de viteza de conducere nervoasa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: