Ingrosare mucoasa nazala

16-02-2014
alinette
Nu este medic/terapeut
alinette
Buna ziua!
Numele meu este Alina si am 37 ani. Acum doi ani, in urma unui CT, am fost diagnosticata cu sinuzita etmoidala.
Simtomele de tuse, nas infundat, oboseala cronica si stare generala de rau au persitat mai mult de 1 an de zile de la diagnosticare indiferent de ce tratament am urmat (spray-uri nazale - Avamys, Olinth, Bioparox, pinosol, nazomer, spay cu cortizon etc antibiotice, antihistaminice, aburi cu ceai de musetel, aerosoli).
Mentionez ca am Stafilococ auriu in nas si o usoara alergie la praf. Nasul se infunda partial, pe o nara sau alta.
Nestiind ce tratament sa mai urmez am incercat cu vasul neti pot. Solutia salina am invatat sa o prepar singura.

Timp de un an de zile (timp in care am efectuat aceste spalaturi) simtomele s-au ameliorat treptat si chiar au disparut pana in acesta iarna cand am avut o racela(viroza) puternica.
In urma unui alt CT facut cum 2 saptamani, nu mai am sinuzita dar prezint o ingrosare a mucoasei nazale (respectiv etmoidal si sfenoidal). Mi s-a propus operatia chirurgicala. Sunt in continuare dependeta de spalaturile cu vasul neti.
Am o mare sensibilitate la frig si imi curge nasul la orice schimbare de vant, curent si ma simt foarte rau iarna (sub 0 grade) sau vara in aer conditionat. Ma dor gatul si urechile. Simtomatologia este brusca.
Intrebarea mea este daca spalaturile pe care se efectuez cu apa salina pot afecta mucoasa nazala (chiar daca eu pot sa respir mai bine cu ajutorul lor) si daca ma pot imuniza la schimbarile bruste de temperatura?

Va multumesc pentru rabdarea de care dati dovada in a citi si raspunde diferitelor mesaje!
10 comentarii
0
16-02-2014, ora 17:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca acele simpome de oboseala si stare de rau.. NU sunt numai de l aproblemele nazale
este cazul de investigat tractul digestiv, de schimbat regimul alimentar pe unul apropiat de vegetarian
de facut tratamente naturiste de durata pentru detoxifiere
Local.. se pot cintinua acele spalaturi si este indicat tratamentul cu Coargol
0
17-02-2014, ora 01:40
alinette
Nu este medic/terapeut
alinette
Mutumesc mult pentru raspuns!
O sa va urmez sfatul si o sa investighez si tractul digestiv. De aproape 4 ani nu manac carne de porc(nu pot sa o mai diger)
iar pui foarte putin.
Meniul meu este aprope lactovegetarian (peste consum cam de 2-3 ori pe luna). Nu mi-am impus sa nu manac carne dar am constat ca daca nu consum carne starea de bine se imbunatateste.
Sunt insa dependete de lactate la care nu pot sa renunt.

Am incercat sa caut in ceea ce consta tratamentul cu Coargol. In ce consta si cat timp se poate urma?

Multumesc inca o data, domnule doctor!
0
17-02-2014, ora 12:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. colargolul se prepara in farmacie.. se administreaza cate 2 pic la 8 ore 10 ziel pe luna, culact pe spate
2 Dupa ce o sa citesti STUDIUL CHINA.. o sa renunti binevol si repede la Lactate
este vorba despre proteina animala din lapte care face mult rau la unele persoane
sfatul meu este sa.l inlocuesti cu lapte de soia sau lapte de capra..si poti folosi doar lapte prins
in rest renunta la restul produse;or lactate din lapte de vaca
0
17-02-2014, ora 15:11
neusi
Nu este medic/terapeut
neusi
Catre d-ul dr Flueraru
Avem o fetita de 4 ani care de cand a inceput gradinita raceste destul de des. In urma mai multor consultatii ORL uni dr ne-au recomandat operatia se polipi, altii sa mai asteptam. Vreau sa va spun ca ea sforaie noaptea dor cand este racita, in rest doarme ff bine. La ultimul consul ni s-a recomandat picaturi Vigamox si Vibrocil cand se infunda nasul.. la 2-3 saptamani le folosim dar cred ca organismul s-a invatat cu ele. Nu se mai vad efectele ca la inceput. Am citit discutiile d-voastra si am vazut ca recomandati picaturi Colargol. Credeti ca ne vor ajuta si pe noi? Ce concentrtie si cat se face tratamentul? Multumesc anticipat pentru raspuns.
0
17-02-2014, ora 18:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 piacturile vazoconstrictoare se folosesc 4-5 zile..in starile acute si se schimba cu altele in caz ca dureaza raceala
dupa raceala se folosesc 10 ziel Colargolul de 1 % cate 2 pic la 8 ore in poziti culcat pe spate sa ajunga in rinofaringe unde sunt polipii
2 daca faceti toate tratamentele locale care le.a.ti gasit pe forum.. o sa puteti evita interventia chirurgicala
3Racelile dupa colectivitate sunt NORMALE.. si trebuie tratate corect
in acest caz.. organismul face cunostinta cu microbi noi..si e normal sa reactioneze.. ca si dupa oarecare vaccin
daca este febra pana la 37, 5.. nu se administreaza absolut nimic
daca e febra peste 37.6..si mai mult se incepe un antinflamator si tratament local
antibioticul se administreaza numai in caz de amgdalita pultacee, pneumonie sau infectii renale
in rest orice rosu in gat.. NU e de la microb si NU se da antibiotic
0
17-02-2014, ora 18:59
neusi
Nu este medic/terapeut
neusi
Multumesc pentru raspuns. De maine incepem tratamentul cu Colargol si vedem cum reactionam.
0
19-02-2014, ora 22:28
neusi
Nu este medic/terapeut
neusi
Buna seara.. Am inceput de ieri trat. cu Colargol si vreau sa va spun ca in seara aceasta deja nu mai sforaim. Vrau sa va mai intreb ceva:
1. Am observat cand suflam nasul spune ca o doare burtica?
2. Mucisorii suflati sunt maro din cauza picaturilor dar am impresia ca este si putin sange, este normal?
3. Tratamentul de 10 zile se repeta lunar sau doar la raceli dupa cele cateva zile de aerosoli?

Va multumesc si ma scuzati pentru multele detalii,
0
20-02-2014, ora 10:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. investigati com=ppilul pentru paraziti intestinali
2de la colargol
3 se repeta lunar 3 luni pentru un efect sigur
sau se repeta dupa fiecare raceala.. daca racelile sunt frecventa
0
22-02-2014, ora 19:00
alinette
Nu este medic/terapeut
alinette
Multumesc inca o data pentru raspunsurile dvs.!
0
28-02-2017, ora 21:38
O
Nu este medic/terapeut
O
RMN Cerebral nativ
Fara leziuni cu restrictie de difuzie la nivelul parenchimului cerebral.
Fara procese expansive si fara acumulari hematice supra sau infratentoriale.
Cateva mici leziuni de substanta alba (hipersemnal T2/Flair) punctiforme, cu topografie subcorticala la nivel fronto-parietal bilateral, avand aspect IRM vasculo-degenerativ.
Dilatatii de spatii perivasculare Virchow-Robin capsulo-lenticulare bilateral.
Spatii lichidiene pericerebrale si intergirale cu aspect normal.
Structurile liniei mediana in pozitie normala.
Sistem ventricular simetric, normal dimensionat.
Fine bucle vasculare aflate in contact cu pachetele nervoase VII-VIII bilateral, evoluate usor in conductele auditive interne.
In rest, nervii cranieni vizibili intracisternal apar fara anomalii de semnal decelabile IRM nativ, conducte auditive interne si aparat vestibulo-cohlear cu aspect normal bilateral.
Unghiuri ponto-cerebeloase libere.
Fara anomalii de semnal ale globilor oculari si structurilor musculo-adipoase intraorbitare.
Glanda hipofiza si tija pituitara cu dimensiuni normale.
Sinusuri cranio-faciale si celule mastoidiene si celule fara ingrosari de mucoasa sau incluziuni fluide.
Deviatia septului nazal spre dreapta; hipertrofia cornetului nazal inferior drept.
Ingrosare polipoida a mucoasei peretelui posterior al rinofaringelui.

CONCLUZII:
Fara procese expansive intracerebrale decelabile IRM nativ.
Fara leziuni acute cu substrat vascular la nivelul parenchimului cerebral.
Cateva mici leziuni de substanta alba supratentoriale cu aspect IRM vasculo-degenerativ.
Contacte vasculo-nervoase VII-VIII la nivelul CAi bilateral.


Puteti sa imi spuneti daca e o problema ORL? Mentionez ca varsta mea este 40 de ani. Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.