insarcinata sau ranita?

07-05-2008
LuciaSweeT
Nu este medic/terapeut
LuciaSweeT
sunt impreuna cu prietenul meu de 3 saptamani si am facut de 3 ori sex neprotejat, el e foarte sigur de metoda pe care o foloseste (se opreste in momentul in care termina, se fereste), dar mie tot mi-a intarziat ciclul, ink nu am facut un test de sarcina, vreau sa astept ink 2 zile, mi-e groaza, nu sunt pregatita sa am un copil, desi l-as iubi mai mult ca orice pe lumea asta, :(. au mai fost cazuri cand imi intarzia, rareori, cate 3 sau 4 zile, cand eram racita, niciodata 7
sa mai astept? el e foarte sigur k nu e nimik, stau si ma gandesc k poate fi o problema la mine, am avut secretie alba multa, in ultima saptamana, tot timpul am senzatia k sunt umeda, credeam k mi-a venit ciclul dar.. nu era nimik
Sunt racita si acum de o zi am inceput sa iau ampicilina si paracetamol, sunt stresata pt k lucrez si se apropie sesiunea, si din alte multe motive, mi-am schimbat partenerul inainte de ultima menstruatie, pot fi astea cauzele intarzierii???
ink nu am fost la nici un control ginecologic de 1 an de cand mi-am inceput viata sexuala. inainte cu celalalt partener am facut numai cu prezervative, si am o uneori o irtatie pe labii, e de la prezervativ sau???? acum cand facem sex ma doare atat foarte tare, si cand urinez ma ustura uneori... E DE LA MINE?... SAU SUN INSARCINATA?
dk raman insarcinata.. este si o alta modalitate de intrerupere a sarcinii in afara de procedura chirurgicala??? care e?

va multumesc din suflet!
4 comentarii
0
07-05-2008, ora 00:00
vera vladut
Nu este medic/terapeut
vera vladut
Buna. Niciodata sa nu mai faci sex neprotejat chiar daca se fereste el. Citeste pe internet si o sa vezi cum este, la metode de contraceptii, acolo medicii nu indica acest mod de sex pt ca este foarte inselator. Si din propria mea experienta iti garantez ca asa este.Eu am ramas gravida numai din fereala, pt exista acel lichid seminal si care contine spermatozoizi. Poate nu e cazul la tine dar ca sa stii pe viitor.
Trebuia sa iei pilula de a doua zi atunci la o zi dupa.
fa un test si iti dai seama, c-am la doua =trei sapt dupa ce nu ti-a venit, se poate vedea.
Si din pacate decat chirurgical se poate rezolva.
dar poate nu esti, poate esti numai racita, vezi si tu ce simptome ai, in special dimineata.Pup.
0
07-05-2008, ora 00:00
vera vladut
Nu este medic/terapeut
vera vladut
Revin. Si prietenul tau nu trebuie sa fie asa de sigur de aceasta metoda pentru ca nu este asa.
0
07-05-2008, ora 00:00
FLOARE DE COLT
Nu este medic/terapeut
FLOARE DE COLT
Poti afla daca esti insarcinata doar cu babytest sau la ginecologie!
In ce zio a ciclului menstrual erai cand ati avut acel contact sexual neprotejat? Daca erai in ziua 14 (atunci are loc ponta ovulara, adica exista cea mai mare sansa de a ramana insarcinata) sau imediat dupa exista sanse mari sa ai un bebelus in burtica!!! Ce nu este bine e ca ai luat antibiotice si paracetamol deoarece sunt foarte nocive pentru bebe in primul trimestru de sarcina! Cel mai bine e sa mergi la ginecolog si sa ii spui de medicamentele pe care le-ai luat!
succes si astept vesti
0
07-05-2008, ora 00:00
LuciaSweeT
Nu este medic/terapeut
LuciaSweeT
:( va multumesc din suflet pt sfaturi, :( acum sunt cam trista, se pare k si prietenul meu isi face griji pt k tocmai ne-am certat pe tema asta :((, o sa va urmez sfaturile pe cat pot, sper sa fie bine si sa fie numai o sperietura, dk nu, va chem la botez :P... rad eu rad... dar nu e de ras :( :*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •