Insomnie dupa exces dealcool

03-10-2018
6costel
Nu este medic/terapeut
6costel
buna ziua. as dori daca va rog sa ma ajutati cu un raspuns. dupa ce consum o cantitate mare de alcool adorm imediat dar daca nu mai consum in urmatoarele cel putin doua nopti somnul meu e un chin total dorm in reprize a cate 1-2 ore pana isi revine corpul e un chin plus ca am transpiratii severe in timpul somnului. stiu ca e o problema foarte grava si ca trebuie sa renunt dar as vrea sa va intreb daca melatonina ar ajuta cumva in cazul insomniilor provocate de alcool?
12 comentarii
1
03-10-2018, ora 16:53
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua

Melatonina nu ajuta in situatia descrisa de catre dumneavoastra. Pare ca vreti sa gasiti un remediu pentru simptome (insomnie) decat sa rezolvati problema (consumul de alcool) ceea ce nu este abordarea potrivita (si nici sanatoasa).
Atentie, combinatia de alcool si somnifere este periculoasa!
1
03-10-2018, ora 18:01
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Mergeți și discutate cu un medic psihiatru faceți psihoterapie complicațiile induse de alcool sunt severe și uneori ireversibile
1
03-10-2018, ora 18:14
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Bună ziua.

Rezolvati-va problema cu alcoolul. Nu este o soluție sa tratați insomnia provocata de consumul de alcool. Mergeți la medicul psihiatru sau un psihoterapeut.
0
04-10-2018, ora 08:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti la psihiatru, va va da un tratament sa va lasati complet de alcool si va va rezolva si insomnia.
Daca se poate, mergeti si la psihoterapeut.
Sanatate multa va doresc.
0
04-10-2018, ora 20:17
6costel
Nu este medic/terapeut
6costel
n0am nici o problema cu alcoolul. dorm perfect corpul imi merge ceas.excesul de alcool dintr-o seara imi deranjeaza somnul pentru urmatoarele doua nopti in care corpul incearca sa-si revina si vroiam sa va intreb daca melatonina poate ajuta in vreun fel in acel timp
0
04-10-2018, ora 21:29
6costel
Nu este medic/terapeut
6costel
consider modul in care mi se recupereaza corpul dupa alcool ca fiind o problema si nu de cate ori consum. beau rar cam o data pe luna
1
04-10-2018, ora 22:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Luati melatonina in zilele in care nu beti si aveti insomnie. Vedeti ca e de 3 mg si de 5 mg. Incercati sa observati daca va ajuta.
0
05-10-2018, ora 15:44
6costel
Nu este medic/terapeut
6costel
pe baza a ce? stiti ca si chestie ca melatonina nu face brain damage unui on in stare de mahmureala si are insomnii in acelai timp?
0
05-10-2018, ora 15:44
6costel
Nu este medic/terapeut
6costel
hai s-o dam p-a buna
1
05-10-2018, ora 19:56
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Melatonina are efect placebo, nu poate mai mult. Apelați la un psihiatru pentru detoxifiere!
1
05-10-2018, ora 22:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pe mine ma ajuta melatonina sa dorm. Iau de doi ani.
0
06-10-2018, ora 09:05
6costel
Nu este medic/terapeut
6costel
placebo suna bine asta insemnand ca nu exista riscuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.