intarziere de 20 zile... sau sarcina?

26-08-2010
Adinasdz
Nu este medic/terapeut
Adinasdz
Buna ziua,

"perioada delicata din luna" a intarziat deja de mai bine de 20 de zile, insa am avut o secretie maronie timp de mai multe zile si dureri interne, minore, nu le pot compara cu crampele din timpul menstruatiei. am citit pe diverse forumuri, am cautat simptome de sarcina si in afara de somnolenta nu ma incadrez decat cu secretia respectiva. astazi mi-a incetat si tot astazi de dimineata am facut un test de sarcina care a iesit negativ... aveti idee ce se intampla, e prima data cand imi intarzie asa de mult si cu atatea modificari. s-au mai intamplat cazuri sau trebuie sa merg la un control cat mai curand posibil?
precizez ca inainte sa-mi inceapa secretia respectiva am folosit un tampon intern deoarece am mers la strand si nu am vrut sa risc sa am prima zi acolo+alte minuni, microbi din apa... dupa ce l-am scos a inceput secretia respectiva. am crezut ca m-am ranit pentru ca era doar pe-o parte murdar, maron+rosiatic, dar nu ma asteptam sa ma tina aproape o saptamana. nu avea miros ciudat secretia, era chiar dulceag as putea spune... sper sa imi puteti elucida misterul.

Va multumesc!
5 comentarii
0
26-08-2010, ora 14:58
Alesssia12
Nu este medic/terapeut
Alesssia12
Secretia aceea maronie ai avut-o din ziua in care trebuia sa-ti vina menstra in sine?
0
26-08-2010, ora 16:02
Adinasdz
Nu este medic/terapeut
Adinasdz
pai cam la 2 saptamani de la data de la care trebuia sa vina...
0
26-08-2010, ora 16:09
Alesssia12
Nu este medic/terapeut
Alesssia12
In legatura cu o posibila rana ar trebuii sa te linistesti. E probabil dupa utilizarea tampoanelor interne pe un termen lung ani de zile, sa provoace rani pe col, dar nu cred ca e problema ta. In primul rand menstruatia poate inatrzia din mai multe cauze, chiar daca noi ne ducem cu gandul fix la o sarcina. Pot fi de vina stresul, oboseala, alimentatia proasta, chiar si unele medicamente.De altfel dereglarile hormonale pot provoca problema intarzierii. Poti insa pentru linistea ta, sa repeti testul peste fix inca o saptamana.
0
26-08-2010, ora 16:12
Alesssia12
Nu este medic/terapeut
Alesssia12
Iar despre secretia aceea, uneori multe fete o ai iainte de cilcu cu cateva zile. De altfel daca nu este urmata de ciclu poate reprezenta unele probleme survenite in urma actelor sexuale neprotejate. Si cand zic prombleme ma refer la BTS.uri. Daca ai putea ar fi mai indicat sa consulti un medic. El stie intotdeauna care din cauze au provocat problema ta.
0
27-08-2010, ora 10:13
Adinasdz
Nu este medic/terapeut
Adinasdz
multumesc frumos pentru sfaturi! sanatate maxima iti doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Care este cauza de apariție a crampelor menstruale?
  • Acupresura pentru durerile menstruale – aplicație utilă în acest sens
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •