intarziere de 20 zile... sau sarcina?
Buna ziua,
"perioada delicata din luna" a intarziat deja de mai bine de 20 de zile, insa am avut o secretie maronie timp de mai multe zile si dureri interne, minore, nu le pot compara cu crampele din timpul menstruatiei. am citit pe diverse forumuri, am cautat simptome de sarcina si in afara de somnolenta nu ma incadrez decat cu secretia respectiva. astazi mi-a incetat si tot astazi de dimineata am facut un test de sarcina care a iesit negativ... aveti idee ce se intampla, e prima data cand imi intarzie asa de mult si cu atatea modificari. s-au mai intamplat cazuri sau trebuie sa merg la un control cat mai curand posibil?
precizez ca inainte sa-mi inceapa secretia respectiva am folosit un tampon intern deoarece am mers la strand si nu am vrut sa risc sa am prima zi acolo+alte minuni, microbi din apa... dupa ce l-am scos a inceput secretia respectiva. am crezut ca m-am ranit pentru ca era doar pe-o parte murdar, maron+rosiatic, dar nu ma asteptam sa ma tina aproape o saptamana. nu avea miros ciudat secretia, era chiar dulceag as putea spune... sper sa imi puteti elucida misterul.
Va multumesc!
"perioada delicata din luna" a intarziat deja de mai bine de 20 de zile, insa am avut o secretie maronie timp de mai multe zile si dureri interne, minore, nu le pot compara cu crampele din timpul menstruatiei. am citit pe diverse forumuri, am cautat simptome de sarcina si in afara de somnolenta nu ma incadrez decat cu secretia respectiva. astazi mi-a incetat si tot astazi de dimineata am facut un test de sarcina care a iesit negativ... aveti idee ce se intampla, e prima data cand imi intarzie asa de mult si cu atatea modificari. s-au mai intamplat cazuri sau trebuie sa merg la un control cat mai curand posibil?
precizez ca inainte sa-mi inceapa secretia respectiva am folosit un tampon intern deoarece am mers la strand si nu am vrut sa risc sa am prima zi acolo+alte minuni, microbi din apa... dupa ce l-am scos a inceput secretia respectiva. am crezut ca m-am ranit pentru ca era doar pe-o parte murdar, maron+rosiatic, dar nu ma asteptam sa ma tina aproape o saptamana. nu avea miros ciudat secretia, era chiar dulceag as putea spune... sper sa imi puteti elucida misterul.
Va multumesc!
5 comentarii
Secretia aceea maronie ai avut-o din ziua in care trebuia sa-ti vina menstra in sine?
pai cam la 2 saptamani de la data de la care trebuia sa vina...
In legatura cu o posibila rana ar trebuii sa te linistesti. E probabil dupa utilizarea tampoanelor interne pe un termen lung ani de zile, sa provoace rani pe col, dar nu cred ca e problema ta. In primul rand menstruatia poate inatrzia din mai multe cauze, chiar daca noi ne ducem cu gandul fix la o sarcina. Pot fi de vina stresul, oboseala, alimentatia proasta, chiar si unele medicamente.De altfel dereglarile hormonale pot provoca problema intarzierii. Poti insa pentru linistea ta, sa repeti testul peste fix inca o saptamana.
Iar despre secretia aceea, uneori multe fete o ai iainte de cilcu cu cateva zile. De altfel daca nu este urmata de ciclu poate reprezenta unele probleme survenite in urma actelor sexuale neprotejate. Si cand zic prombleme ma refer la BTS.uri. Daca ai putea ar fi mai indicat sa consulti un medic. El stie intotdeauna care din cauze au provocat problema ta.
multumesc frumos pentru sfaturi! sanatate maxima iti doresc!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 2e posibil sa am un bebe
- 6imi este f greata imi vine sa vomit in orice interval al zilei... sunt insarcinata?
- 6o mica nelamurire: menstruatie dereglata sau sarcina?
- 8Dupa 7 luni cu logest, pot ramine insarcinata?
- 4Menstruatie intarziata 6 zile... e gravida?
- 7fff urgent: pilula luata mai tarziu cu o ora
- 0Sint insarcinatà ?
- 0posibila sarcina
- 4posibila sarcina?
- 1e posibil sa fiu insarcinata? Fac tratament cu urogestan 100 si tavanic
- 0credeti ca este o sarcina
- 6Sex neprotejat in a 7-a zi de ciclu..risc de sarcina?
- 3sunt sau nu insarcinata?
- 2Am o intrebare... sunt insarcinata?
- 4Lichidul seminal si posibilitatea unei sarcini
- 0Risc de sarcina?
- 1Pot ramane insarcinata?
- 2Anticonceptionale
- 0Sarcina sau dezechilibru hormonal?
- 0Este posibil sa fi rămas insarcinata, răspundeți va rog
Mai multe informații despre: sunt insarcinata? scurgerile vaginale maronii Crampele menstruale
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: