Chisturi ovariene si intarzierea menstruatiei. Posibil risc de cancer?

12-08-2017
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
buna ziua ! am 40 ani, problema mea este intarzierea ciclului de fapt nu mi a venit luna aceasta trebuia de pe data de 2 august sa am menstruatie, am introdus ob si am observat putin sange am asteptat dar nimic, am facut testele de sarcina negative (3 diferite). Pe 23 iunie in urma unei ecografii transvaginale mi s -a descoperit un mic chist fara ca d-na dr sa-i dea o prea mare importanta.

iata rezultatul :

ovar drept 22, 7 mm/28, 6 mm, ecostructura foliculara, cu o imagine transonica de 24, 4/14, 3 mm, cu pereti netezi

ovar stang 41, 9 mm/25, 1 mm, ecostructura foliculara, cu o imagine transonica de 45, 1/21, 4 mm, cu sept intern, fara semnal vascular

sunt f speriata acum deoarece am citit pe net ca acest chisturi cu sept intern sunt suspect cancerigene !!! e adevarat ? doamna doctor nu a dat mare importanta mi a spus sa vin peste 3 luni la control si in caz ca nu s-a eliminat imi prescrie anticonceptionale si daca nici asa nu se rezolva se intervine chirurgical. Insa sunt foarte speriata de acest chist cu sept intern nu cumva sa fie cancerigen?stiam ca doar cele functionale sunt normale...poate ma insel ?

din rezultatele de mai sus ce marime are chistul 4 milimetri sau 4 centimetri ? ! daca are 4 cm deja e destul de mare...pe rezultate e exprimat in milimetri

multumesc pe eventualele raspunsuri
1 comentarii
0
12-08-2017, ora 20:18
rox148
Nu este medic/terapeut
rox148
41mm=4cm -)))))))))))
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: