Intarziere mestruatie

11-05-2013
ana1111
Nu este medic/terapeut
ana1111
Buna ziua!

Am luat o pauza de la anticonceptionale acum aproape 3 luni. Urmatoarea luna menstruatia a venit la timp, dar pe aprilie nu am avut menstruatie. Chiar cand estimam ca ar fi trebuit sa vina, am urmat un tratament cu ovule si nistatina pentru candida, dar am inteles ca acestea nu ar afecta.
Am facut si un test de sarcina sure check, de control, desi am folosit de fiecare data prezervativ de cand am renuntat la anticonceptionale. In plus, am mai patit o data, acum 3 ani in aceeasi perioada, sa-mi intarzie 3 luni si doamna ginecolog mi-a zis atunci ca e o dereglare hormonala si sa astept sa-mi vina. O sa ma duc si saptamana viitoare sa vad daca e ok. Momentan mi-a intarziat aproape o luna.
Sunt destul de stresata. Credeti ca in conditiile astea ar putea fi vorba de sarcina?

Multumesc!
4 comentarii
0
11-05-2013, ora 11:06
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Sigur nu esti insarcinata, ai o dereglare hormonala care ar trebui tratata la medic.
0
11-05-2013, ora 15:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Folosirea anticonceptionalelor provoaca dereglari hormonale care pot dura si 6-12 luni.

De asemenea provoaca pe an mai multe avorturi timpurii decat daca nu le-ati folosi, fapt deosebit de grav atat pentru mama, cat si pentru copil.

Sa nu mai folositi vreodata asa ceva !
0
25-05-2013, ora 17:46
IoanaDanuta
Nu este medic/terapeut
IoanaDanuta
Buna ziua! am o dilema si am nevoie de ajutor, menstruatia mea este aprox regulata dar luna aceasta a intarziat 4 zile. intr-o zi a curs doar cateva picaturi iar dupa care nu a mai curs nimic pana in momentul de fata. simt o durere a ovarelor asemanatoarea cu cea dinaintea mentruatie si durerea sanilor. este posibila o sarcina? mi s-a spus ca aceste sangerari sunt intalnite inaintea unei sarcini.
0
28-05-2013, ora 01:47
ana1111
Nu este medic/terapeut
ana1111
Buna! Din ce am mai citit si patit si eu sunt luni si luni, nu trebuie sa fie vorba de o sarcina. Cel mai bine e sa faci un test de sarcina ca sa te linistesti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •