Întârziere pastila după cele 7 zile de pauza

16-03-2017
VanIIa
Nu este medic/terapeut
VanIIa
Bună ziua, ma numesc Alexandra și iau ac mercilon de jumătate de an. Problema mea e ca marți am luat ultima pastiluta, a început pauza de 7 zile, mi-a venit menstruația duminica, marți am avut contact sexual cu ejaculare în vagin iar miercuri seara trebuia sa iau prima pastiluta din folia noua dar am uitat și am luat-o joi dimineață la ora 7:00 când mi-am amintit. Având în vedere ca eu iau pastila de obicei la ora ~20:00, am fost/sunt protejata pt contactul de marți din timpul menstruației? Trebuie să mă protejez suplimentar 7 zile, adică până joia-vinerea viitoare sau se menține protecția?
6 comentarii
0
16-03-2017, ora 09:42
Dr. Arhire Amalia
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Arhire Amalia
ar fi mai bine sa te protejezi suplimentar pentru ca ai ratat o zi si nu mai esti complet protejata in aceasta luna.
0
16-03-2017, ora 10:05
VanIIa
Nu este medic/terapeut
VanIIa
Am întârziat cu aproximativ 11 ore față de când trebuia s-o iau normal.

Dacă folosesc prezervativul 7 zile apoi fac neprotejat e în regulă sau e scăzută eficiența pe tot parcursul foliei?
0
17-03-2017, ora 16:05
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
La 11 ore intarziere riscul e neglijabil!
1
17-03-2017, ora 18:14
Dr. Arhire Amalia
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Arhire Amalia
Sunt de acord cu doamna dr. dupa 24 ore scade efectul de contraceptie.
0
17-03-2017, ora 18:38
VanIIa
Nu este medic/terapeut
VanIIa
Da, dar se aplica și în cazul pauzei de 7 zile? Este vorba de prima pastiluta din noua folie. Eu trebuie sa le încep mereu la ora 20:00 miercurea dar am uitat-o și am luat-o joi la 7:00 apoi seara la 20:00 în aceeași zi a2a pastiluta.

Până acum, prietenul meu nu a mai finalizat în interiorul meu deoarece nu suntem încă convinși ca suntem în siguranță.
0
17-03-2017, ora 21:36
Dr. Arhire Amalia
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Arhire Amalia
Nimeni nu poate garanta ca esti 100% in siguranta.Daca ti-e teama protejeaza-te suplimentar primele 7 zile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul