sex neprotejat si pilula uitata = sarcina?

11-06-2011
donica
Nu este medic/terapeut
donica
buna sunt donica si acum 2 zile am facut sex neprotejat iar azi am luat o pastila de norlevo de 1, 5 mg, de ieri ma doare burta in zona pelvina as vrea sa stiu daca as putea fi insarcinata daca durerea de ovare este un semn de sarcina?
9 comentarii
0
12-06-2011, ora 01:13
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, durerea de ovare nu este semn de sarcina.
Motivul cel mai frecvent pentru care apare durerea de ovare (bilaterala) este anexita, adica inflamatia ovarelor si tesutului din jur.
0
12-06-2011, ora 11:14
donica
Nu este medic/terapeut
donica
multumesc de raspuns stiti eu sunt putin nelinistita si nu ma pricep as vrea sa mai stiu daca dupa 3 zile de la un contact neprotejat pot aparea semne de sarcina si care ar putea fi acestea?
0
12-06-2011, ora 15:22
deutzu
Nu este medic/terapeut
deutzu
buna!! am faqt sex aqm 3 saptamani neprotejat..nu jia dat drumul in mne.. a faqt'o intr'un servetel.. dupa s'a sters j am faqt iara fara sa se spele... nu prea am pofta de mancare... NU AM greturi, ameteli, dureri de burta.. se poate sa fiu insarcinata?? :-s :((.. ajuta'ti'ma va rog frumos... am mare nevoie de acestt raspuns.. :-s..
0
12-06-2011, ora 15:31
AncutzaB
Nu este medic/terapeut
AncutzaB
Buna. Am si eu o problema, mi'a intarziat ciclul menstrual aproximativ 2 saptamani, am facut sex doar protejat dar totusi am facut 2 teste de sarcina care au iesit negative. Inainte luam anticonceptionale dar am decis sa fac o pauza...unii zic ca e necesara la un anumit interval de timp. Am mai avut probleme cu intarzierile inca de doua ori si am mers la medic si mi'au dat niste pastile care mi'au provocat ciclul, si in continuare tratament cu anticonceptionale. Acum nu as mai vrea sa merg din nou la medic ca abea acum doua luni am fost sa'mi fac testul Papanicolau.. Ar fi foarte gresit daca as incepe sa iau acum anticonceptionale si astfel sa'mi intarziu ciclul cu o luna? Va rog sa'mi raspundeti chiar nu stiu ce sa fac. Va multumesc.
0
12-06-2011, ora 15:37
deutzu
Nu este medic/terapeut
deutzu
ajuta'ti'maa [-O
0
13-06-2011, ora 06:30
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@donica: Primele semne de sarcina nu apar dupa 3 zile, ci pot incepe sa apara dupa 10 zile.

@deutzu: o sarcina nu este exclusa in cazul dv, ar fi indicat sa faceti un test de sarcina.

@AncutzaB: dereglarea este datorita pilulelor. Ar fi bine sa nu mai luati anticonceptionale, altfel, atunci cand veti dori vreodata sa aveti un copil, veti avea dificultati.
0
13-06-2011, ora 12:25
AncutzaB
Nu este medic/terapeut
AncutzaB
Multumesc de raspuns. O sa astept cu nerabdare aparitia ciclului...ca niciodata.
0
22-06-2011, ora 18:57
irina_tud
Nu este medic/terapeut
irina_tud
buna seara! acum careva zile am luat postinor dupa un contact sexual "esuat"...au trecut 4 zile de cand am luat pastilele si m-am trezit cu scurgere rosiatica...am inteles ca ar fi o reactie relativ normala dupa administrarea pastilelor...e adevarat? ae un semn ca postinorul si-a facut efectul? va rog fumos sa ma lamuriti si pe mine:D multumesc anticipat! o seara buna
0
14-11-2016, ora 17:02
Zeinepp
Nu este medic/terapeut
Zeinepp
Buna ziua.am 31 ani si am o mare problema...s-a spart prezervativul.am luat norlevo in aceiasi zi la 1 ora de la incident...am avut stare de greata in acea zi si atat...de 3-4zile am o scurgere roz...nu e abundenta...doar cat sa pateze chilotul si am dureri de sani...mentionez ca nu am greata, oboseala sau pofta de mancare.menstruatia am avuto pe 27 oct pana pe 31oct.incidentul sa produs pa data de 5 nov. Si tot pe 5 am luat si pastila nolevo de 150 mg...dupa calculele mele neavand un ciclu regulat eram la perioada fertila.intrebarea mea: este posibil sa fiu insarcinata? Din cauza acelor scurgeri rozalii...spun asta ca in urma cu 4 ani am mai avut tot 3 zile scurgere rozalie putin mai mult ca acum dar ma"insemnase"...sarcina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.