In legatura cu anticonceptionale uitate

18-03-2013
luluana
Nu este medic/terapeut
luluana
Buna seara
intrebarea mea e aceasta:
Folosesc Yamsine de 8 luni dar din pacate am uitat in ziua a 7-a a primei saptamani pastila in blister, luand-o in ziua a 8-a, peste 16 ore.Am luat si ziua a 9-a pastila iar in ziua a 10-a am avut contact neprotejat.Am citit ca in a doua sapt nu e risc de sarcina daca uiti dar la mine a fost ultima zi a primei saptamani...
Va rog, as vrea sa stiu cat e de mare riscul de sarcina.
Multumesc mult.
2 comentarii
0
18-03-2013, ora 22:16
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
a 2 a saptamana nu se refera la a 2 a saptamana in care iei pastilele, daca am inteles eu bine ce vrei sa zici. adica tu crezi ca daca uiti o pastila in ziua a 9-a (spre exemplu) nu exista risc de sarcina? ideea e ca dupa ce uiti sa iei o pastila tb sa te protejezi in plus timp de o saptamana, nu conteaza in ce zi ai uitat sa iei pilula. apoi dupa aceasta saptamana, in saptamana urmatoare (care presupun ca e a 2 a saptamana despre care ai citit) esti protejata din nou.
0
18-03-2013, ora 22:33
luluana
Nu este medic/terapeut
luluana
multumesc mult.
deci, chiar daca am mai luat 2 pastile de la omisiune, exista acest risc. cam cat de mare ar fi, mai ales daca era la mijlocul lunii, la ovulatie? : ((
adica...nu se formeaza vreun fel de inferitlitate dupa 8 luni de luat corect?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici