intepaturi in urechi

06-07-2009
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
Va cer si eu ajutorul in legatura cu tatal meu va rog sa-mi raspundeti daca se poate : are 56 de ani si de ceva vreme are intepaturi in ambele urechi dar mai grav este ca a inceput sa-l doara si in gat atunci cand inghite in special pe partea dreapta. El zice ca are senzatia ca si cand o firimitura s-ar plimba din gat inspre nas. Uneori cand are crize de durere mai puternice spune ca il doare chiar si in cosul pieptului. Toate aceste dureri incep odata cu intepaturile in urechi. Va rog sa ma ajutati!!!
22 comentarii
0
07-07-2009, ora 19:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fara un consult serios la ORL.. nu o sa stiti ce are.
poate fi o usoara faringita.. legata de un reflux gastroesofagian.
dar deasemenea poate fi si ceva mult mai grav.. care debuteaza cu aceleasi simptome..
trebue investigat!
0
07-07-2009, ora 22:19
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
va rog sa-mi raspundeti ce inseamna "ceva mult mai grav" ? cam la ce diagnostic va referiti ? ce ar putea fi? as vrea sa-mi raspundeti sincer daca se poate va rog!!!! multumesc mult!
0
08-07-2009, ora 14:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o formatiune tumorala in formare.. poate prezenta aceleasi simptome.. de dureri iradiante in ureche si disconfort la inghitit.
0
08-07-2009, ora 16:02
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
ma scuzati pt insistenta, o posibila tumora unde sa apara ? in gat? si in general din ce cauza poate apare? multumesc pt raspunsuri!
0
08-07-2009, ora 16:15
florinusca
Nu este medic/terapeut
florinusca
Cred ca ar trebui sa faca urgent un control ORL.La fel a fost si tatal meu si neam trezit cu un cancer an gat an stagiul 4.Multa sanatate
0
08-07-2009, ora 22:37
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
deja sunt f f speriata !! oare nu se confunda aceste simptome si cu boala de reflux gastro esofagian?? am citit astazi despre aceasta boala si tata are 98% din simtomele specifice acelei boli!! nu stiu ce sa mai cred. el este genul de om care nu se plange de nimic niciodata si nu prea vrea sa mearga la dr. nu stiu de cand are aceste simptome! poate fi un reflux gastro esofagian ce ziceti??
0
09-07-2009, ora 10:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am mai zis..
POATE FI ORICE
pana nu o sa faci investigatii.. nu o sa stii..
si degeaba te agiti si te sperii. nu il ajuta pe el acest lucru.
il ei de manuta si mergeti pentru investigatii!
0
09-07-2009, ora 13:06
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
asa este aveti foarte multa dreptate, sunt constienta ca fara investigatiile care se cer nu ai de unde sa stii care este problema, o sa il conving eu sa imi dea manuta si sa vedem care este problema. sper din tot sufletul sa nu fie nimic grav pt ca am mai trecut printr-o pierdere grea din cauza acestei boli nenorocite si nu mai vreau sa trecem prin asa ceva. va multumesc mult domnul dr pt raspunsuri!
0
13-07-2009, ora 00:29
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
Pt florinusca: Tata are programare marti la orl dar eu si soramea suntem f speriate. Imi poti spune, te rog, la voi cum a fost? cum ati aflat? care afost evolutia tatalui tau, ce tratament, acum ce se intampla? tatal meu zice ca are un corp strain in gat cam din armata, adica acum 34 de ani, dar acum il cam doare in gat si durerea radiaza si in spatele urechilor, uneori si spre umeri, in piept.Nu a ragusit niciodata, nu a facut febra, s-a cam si ingrasat, as dori sa aflu la tine cum a fost. Multumesc
0
15-07-2009, ora 09:43
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
d-nul dr tatal meu a fost ieri la orl si mi-a zis ca i-a desfundat urechile(erau f infundate), l-a palpat in zona gatului, l-a vazut si in gat, am inteles ca i-a pus mai multe intrebari de cand il doare, unde, cum il doare si i-a spus asa la un prim consult ca nu exista posibilitatea sa fie ceva grav, tatal meu sufera si de o spondilita cervicala si d-nul dr i-a zis ca si de la asta poate sa-l doara umerii cu ceafa si in spatele urechilor, nu neaparat ca ar avea ceva in gat! oricum il asteapta zilele urmatoare sa faca un exhudat faringian pt a pune un diagnostic. dvs ce parere aveti de spusele medicului?? multumesc!
0
15-07-2009, ora 10:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este bine.
durerile puteau fi si de la dopuri.
faceti tot ce a recomandat medicul si mai mergeti la control periodic.
0
15-07-2009, ora 10:57
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
durerile in gat, mai ales pe partea dreapta zice ca il doare, pot fi tot de la dopurle din urechi? va multumesc mult pt rabdarea dvs de a-mi raspunde!
0
15-07-2009, ora 11:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca durerea din gat persista si acumm. dupa ce au fost scoase dopurile.. inseamna ca cauza e alta.
o inflamatie faringiana... sau o problema la coloana cervicala.
in cateva zile de tratamen o sa fie clar.
0
15-07-2009, ora 11:37
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
da intr-adevar i-a dat ceva tratament si o sa vedem peste cateva zile daca il mai doare in gat. oricum noi o sa mai mergem si in alta parte sa aflam si o alta parere, dar se poate asa la un prim consult sa pice posibilitatea unei boli grave sau trebuia sa-l trimita la analize mai amanuntite? multumesc.
0
16-07-2009, ora 16:08
florinusca
Nu este medic/terapeut
florinusca
Nu te speria sinu fi stresata, daca era ceva grav se vedea la consultatie.Tatal meu a facut an iarna o aprindere de plamani care ia declansat cancerul.E clar cal avea de mult timp, are o nare anfundata de 2 ani iar noua nu ne-a spus nimic numai de antepaturile an urechi urmate jena an gat la anghitire si ragusala.La primul control la cluj la oncologie nea spus diagnosticu.Acum face citostatice cate 4 zile neantrerupt tot la 3 saptamani si se simte mai bn.Multa sanatate tatalui tau!
0
16-07-2009, ora 20:40
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
Multumesc f f mult pt raspuns si incurajare, m-am linistit deja, se pare ca ce are tata nu-i grav. Sa-i dea D-zeu tatalui tau multa sanatate si putere sa treaca cu bine de acest obstacol si voua la fel multa rabdare si curaj sa fiti alaturi de el, eu te inteleg din suflet pt ca si noi am trecut prin asa ceva si stim ce inseamna sa te lupti cu boala asta nenorocita!! Multa sanatate si putere tatalui tau!!
0
22-07-2009, ora 11:38
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
Buna ziua! Chiar daca este greu de crezut dupa simptomele care le avea tata, la analize nu a iesit absolut nici o boala, nici macar o simpla faringita!! Asa ca nu este bine niciodata sa punem un diagnostic asa doar dupa ureche fara sa mergem la o consultatie adecvata.Oricum multumesc d-nului dr VALERIU pt sfaturi si pt rabdarea de a-mi raspunde si atunci cand dansul va trimite la medic pt a stii mai bine despre ce este vorba eu zic ca tb sa-l ascultam pt ca de foarte multe ori avem simptome de ceva grav si de fapt sa nu fie nimic ingrijorator.
0
22-07-2009, ora 15:01
dyaa
Nu este medic/terapeut
dyaa
am o senzatie tare ciudata in urechi, parca sunt infundate da totusi aud la fel de bine, uneori simt o fierbinteala inauntru ( mai ales cand am senzatie de rau, ameteala), uneori simt o presiune si ametesc f des. nasul este ok, uneori e infundat si in gat simt uneori o senzatie de usturime usoara. dar cel mai tare ma ingrijoreaza ca simt urechile infundate(o presiune asa in ele) si am senzatie de ameteala... nu stiu daca are vreo legatura si faptul k imi este rau si de la stomac, senzatie de voma si stomac incarcat. puteti sa imi dati un sfat?
0
23-07-2009, ora 07:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. pot sa.ti dau un sfat.
Trebue sa ei medicii la Rand...
1. ORL.. pentru audiograma si timapanograma.. sa excluzi o problema in urechea medie si pe nervul auditiv.
2. Interne.. pentru a vedea tensiunea ( posibil sa fie mica si acest fapt duce la ameteli si infundare de urechi)
si pentru a clarifica problema gastrica !
3. la Reumatologie.. pentru a investiga coloana cervicala !
0
23-07-2009, ora 09:48
dyaa
Nu este medic/terapeut
dyaa
da, am tensiunea mica in general.
si senzatia asta d infundare si apasare in urechi, nu este permanenta...

multumesc mult! super forum, super doctori :)
0
07-08-2009, ora 11:28
carmen2345
Nu este medic/terapeut
carmen2345
Va cer si eu un sfat, de cateva luni simt din cand in cand cate o intepatura la urechi ca si cum a-si avea puroi si cateodata ma doare si capul si chiar am si un tremurat in corp care nu este vizibil
Poate fi si de la glanda?
0
08-08-2009, ora 20:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
durerea.poate fi de la o problema dentara.
tremorul.. de la o problema de circulatie.
mergi la stomatolog si la neurolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.