Leziune de tip interstitial LIA

08-02-2018
FallenRo
Nu este medic/terapeut
FallenRo
Buna seara,

In urma cu 3 luni, in timpul unui joc de fotbal am sutat cu putere pe langa minge, moment in care am simtit o durere destul de puternica in genunchiul piciorului cu care sutam. Am facut pauza vreo 10 minute, dar pentru ca durerea mi-a trecut am intrat inapoi in joc, timp de inca o ora. Dupa meci, pe drumul spre casa am inceput sa resimt durere si sa nu mai pot calca bine in piciorul drept.

A doua zi nu am avut nicio durere, insa peste 2 zile m-am trezit ca nu pot intinde piciorul complet, simteam cum ma tine genunchiul. In aprox. o saptamana a revenit la normal, insa am ramas cu dureri in zona de interior a genunchiului si cu o greutate in a ma ridica din pozitia "pe vine" sau cand urc scari. In timpul care a trecut, lucrurile nu s-au ameliorat dar nici nu s-au inrautatit.

Am facut un RMN acum o saptamana, si rezultatele sunt urmatoarele:

-
Fara modificari notabile de pozitie si aliniament patelar.
Fara anomalii de semnal la nivelul segmentelor osoase scanate.
Ambele meniscuri nedeviate, fara modificari difuze de semnal sau traiecte de fractura.
Desolidarizari fibrilare la nivelul ligamentului incrucisat anterior, fara edem.
Ambele ligamente colaterale, ligament incrucisat posterior, ambele retinacule patelare, tendonul cvadricepsului si cel patelar fara alterari notabile de semnal sau discontinuitati. Modificari edematoase condrale la nivelul ambelor fatete patelare.
In rest, cartilaje articulare cu grosime, semnal si contur in limite normale. Fara acumulari fluide libere intraarticulare. Fara acumulari fluide sistematizate periarticulare.

CONCLUZII: Leziune de tip interstitial LIA. Condropatie patelara gradul I.
-

Am fost la un doctor ortoped pentru interpretare, care insa nu a fost prea comunicativ si nu mi-a recomandat nimic altceva in afara de sa nu mai joc fotbal (sau alte sporturi care implica efort al articulatiilor) niciodata. Si mi-a dat Arcoxia si Omez pentru momentele in care voi avea dureri.

Insa eu as dori sa stiu daca pot sa fac ceva pentru a trata cauza, nu doar efectul (durerea). Ma puteti ajuta cu un sfat?

Va multumesc,
Dan

Mentionez ca am 30 de ani, 1.85 inaltime si 80kg.
2 comentarii
1
08-02-2018, ora 23:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din relatarea D-voastra rezulta ca vi s-a explicat cauza: agresiunea majora a articulatiilor, cauzata de sporturi extrem de distructive pentru genunchi (de tip foot-ball sau jogging).
Prin urmare, logic, trebuie sa tratati cauza.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-02-2018, ora 23:44
FallenRo
Nu este medic/terapeut
FallenRo
Va multumesc pentru raspunsul foarte rapid!

Am inteles ca nu e bine sa fortez articulatiile, si voi incerca sa respect aceasta recomandare. Dar in afara de asta, pot face ceva pentru a ajuta la vindecarea leziunii LIA? Exercitii de vreun fel, kinetoterapie, fizioterapie, folosit bicicleta de apartament etc.?

Cat despre fotbal, jucam rar, cam o data pe luna, poate chiar mai rar, dar intensitatea era intr-adevar foarte mare. In cazul in care voi mai juca in viitor (imi e greu sa renunt complet, dar sunt dispus sa raresc jocul si sa scad mult intensitatea jocului, la nivel de alergare usoara), m-ar ajuta o orteza pentru protejarea ligamentelor?

O seara buna,
Dan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: