Interpretare RMN gât

11-08-2015
clus03
Nu este medic/terapeut
clus03
Buna ziua,

De vreo doua luni ma confrunt cu niste probleme in gat. Si anume simt mereu prezenta a ceva in gat, gat stramtorat. Am fost de vreo 3 ori la ORL pana acum. Prima data mi s-a spus ca am amigdala linguala hipertrofiata si infectata. Am luat Zinat 7 zile. Senzatia din gat nu a disparut. Am fost din nou la ORL unde mi s-a spus ca nu mai este infectata dar este hipertrofiata intr-adevar, dar ca ar fi ceva normal.
A treia oara am fost sa cer parerea altcuiva care tot asa s-a uitat in gat si a zis ca e hipertrofiata amigdala dar ca nu este nici o infectie si ca nu-mi da nici un tratament deci. Pierdere de vreme. Intre timp oricum am luat si Augmentin antibiotic pentru o infectie urinara, vreo 10 zile, deci trebuia sa-mi treaca in gat de mult.

Pentru ca inca simt prezenta a ceva in gat, si pentru ca imi simt ganglionii submandibulari umflatii la palpare am fost sa imi fac si un RMN la gat. Rezultatul este urmatorul:

hipertrofia amigdalelor linguale, mai accentuata pe partea stanga unde bombeaza obturand valecula epiglotica corespunzatoare
- nazo si oro-faringe, epiglota, vestibul laringian si corzi vocale cu aspect in limite normale
- glande salivare parotide si submandibulare fara modificari
- mici adenomegalii sub si retromandibulare si pe lanturile jugulare bilateral, cu ax scurt de maxim 8 mm (nespecifice)

Imi poste cineva va rog interpreta aceste rezultate si ce este de facut in continuare?

Tin sa mentionez ca in acelati timp la analize mi-a iesit calcitonina 11, 71 pg/ml iar maxim ar trebui sa fie 9, 81. Calcitonina este un marker tumoral pentru carcinomul medular tiroidian. In acelasi timp medicii endocrinologi mi-au spus sa nu ma ingrijorez pentru ca nodulul meu arata foarte bine pe ecografie si ca trebuie doar urmarit asa ca m-au lasat in pom din acest punct de vedere. Nici macar punctie nu au vrut sa-mi faca, si nu mi-au explicat din ce alte cauze as putea avea calcitonina crescuta. Am 27 de ani si sunt foarte ingrijorata deoarece cred ca am vreo forma de cancer...ori de gat, ori la tiroida si nu stiu ce as putea face si ude sa ma duc sa gasesc un medic care stie meserie. Ca la toti care am fost nu mi-au spus nimic cert.

Astept pareri. multumesc
6 comentarii
0
11-08-2015, ora 21:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai la persoanele cu reflux gastro-esofagian si alimentatie incorecta se mareste amigdala lingvala in volum
sa scris mult pe forum despre asta
0
11-08-2015, ora 21:42
clus03
Nu este medic/terapeut
clus03
Multumesc pentru reply. alimentatia incorecta si refluxul gatro esofagian nu este si cazul meu. Am fost de 2 ori la gatroenterologie si nu mi s-a dat acest diagnostic, plus regimul meu alimentar este foarte strict. Nu mananc nimic dulce, acru, sarat, amar, acidulat etc. Beau doar apa si ceai neindulcit ca si bauturi.
imi puteti spune va rog ce inseamna 'mici adenomegalii sub si retromandibulare si pe lanturile jugulare bilateral, cu ax scurt de maxim 8 mm (nespecifice)' din raportul meu de la RMN?

Chiar cred sincer ca alta este problema in cazul meu doar ca nu stiu ce sa fac...
0
11-08-2015, ora 21:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca simtiti ca gatul vi se incordeaza, poate fi un simptom de anxietate. Cu un xanax de 0, 25 ar trebui sa va treaca daca e anxietate.
0
12-08-2015, ora 09:17
clus03
Nu este medic/terapeut
clus03
Mersi clara dar anxietatea nu este problema aici. Tocmai ce am postat rezultatul unu rmn cu probleme clare de gat. Nu mi se ingusteaza gatul nu nimic. Am amigdalele cat casa, gangionii umflati etc. si voiam sa stiu mai clar de la cineva din domeniu ce inseamna exact adenomegalii cu ax de 8 mm.
0
12-08-2015, ora 20:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acei ganglioni pot fi marti de la infectii dentare sau de la inflamatii cronice a amigdalelor.. care ar trebui scoase daca sunt hipertrofice sau cu cazeum
0
29-01-2018, ora 15:28
paul.birlea
Nu este medic/terapeut
paul.birlea
Buna ziua si imi cer scuze daca deranjez. As vrea daca se poate o interpretare pentru un RMN. Este al mamei mele, care s-a prezentat la spital cu dificultate si durere la deglutitie. Asteptam totodata si rezultatul biopsiei pentru ce i-a fost recoltat din gat. Multumesc

RAPORT EXAMINARE
Contract:
Ingrosarea peretilor hipofaringelui, circumferentiala, cu ingustarea lumenului si obstructia sinusurilor piriforme, cu aspect mai probabil tumoral interesand si jonctiunea faringo-esofagiana si extinzandu-se si la nivelul esofagului proximal cervical. Modificarile tumorale faringo-esofagiene se intind pe o lungime de apx. 6, 5 cm cranio-caudal. Se evidentiaza modificari edematoase infiltrative extraparietale perifaringiene, cu infiltrarea peretelui laringian posterior fata de care
nu se delimiteaza plan de clivaj si ingustarea lumenului laringian. Masa tumorala faringo-esofagiana masoara 6.5 cm lungime/ 4 cm axial / 1, 6 cm antero-posterior.
Formatiunea vine in raport intim cu marginea postero-mediala a lobilor tiroidieni, iar posterior vine in raport intim cu fascia prevertebrala. Adenopatii submandibulare cu dimensiuni juxtacentimetrice.
Cateva adenopatii la nivelul lantului jugular intern bilateral, adiacent polului inferior al glandelor parotide de 15-20 mm, dintre care una rotund-ovalara de partea stanga, probabil tumorala.
Fara adenopatii patologice supraclaviculare.
Glande parotide, glande submandibulare cu aspect RM normal. Fara modificari patologice de semnal in maduva osoasa a corpilor vertebrali care sa prezinte aspect tipic de determinari secundare.
Concluzii:
Ingrosare parietala faringo-esofagiana pe o lungime de 6, 5 cm cu aspect tumoral, cu ingustarea lumenului si modificari infiltrative
extraparietale, fara plan de clivaj fata de peretele laringian, care este probabil infiltrat tumoral.
Adenopatie lant jugular intern stang de 1, 5-2 cm, probabil tumorala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.