Interpretare RMN si diagnostic

06-11-2018
Cosmin.Olariu
Nu este medic/terapeut
Cosmin.Olariu
Buna ziua,
In urma cu aproximativ 3 saptamani am suferit o accidentare la fotbal, mai exact, o pivotare a piciorului pe loc, am auzit o troznitura a genunchiului. Am mers cat decat 2 saptamani, dupa care intr-o seara, dupa ce m-am intors de la serviciu durerile au fost insuportabile si am decis sa ma duc la doctor(urgenta floreasca). In urma radiografiei nu s-a constatat nici o fisura/leziune a oaselor. Am continuat diagnosticarea cu RMN, rezultatul este cel de mai jos:
-rapoarte osoase normale;
-arie de edem osos la nivelul hemiplatoului tibial postero-medial;
-menisc medial-traiect liniar orizontal in hipersemnal PD fat sat la nivel corporeo-cornual posterior aparent fara contact cu suprafete
meniscale;
-menis lateral -cu insertie, grosime si semnal normal;
-ligament incrucisat anterior-cu traiect si insertii pastrate dar cu reactie inflamatorie peri si interfibrilara, fara discontinuitati fibrilare; -LIP, LCM, LCL, tendoane patelar si cvadricipital, retinacule patelare -cu traiect, dimensiuni si semnal in limite normale;
-cartilaje articulare cu grosime pastrata, fara discontinuitati;
-fara acumulare fluida intraarticulara notabila;
-fara discontinuitati fibrilare la nivelul structurilor musculare surprinse.
CONCLUZIE:
Leziune gradul II corporeo-cornual posterior MM. Leziune interstitiala LIA.

Consultat de un doctor de la Spitalul Floreasca, mi s-a spus ca am o ciupitura de menisc minima si intindere de ligamente. Astazi la control dupa o saptamana mi s-a spus ca sufar de ruptura partiala de LIA, la examenul clinic genunchiul fiind destul de stabil. Ma puteti ajuta cu interpretarea rezultatului RMN.. Pentru partea de menisc am primit o recomandare cu tratament conservator, dar dat fiind faptul ca mi s-a spus ca am rupere partiala LIA sunt speriat sa nu afecteze aceste ligamente si mai mult.
Intrebari: 1. Este vorba de ruptura de LIA sau nu ?
2. Daca este vorba despre o ruptura partiala LIA la recuperarea dupa posibila interventie artroscopica la menisc exista posibilitatea de a afecta ligamentele partial rupte ?
3. Se poate realiza in cadrul aceleasi interventii si remedierea meniscului si a rupturii partiale LIA in cazul in care kinetoteriapia nu va functiona?

Va multumesc,
Cosmin Olariu
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.