interventie pentru embolizarea unei fistule carotido cavernoase?

20-06-2014
iosate
Nu este medic/terapeut
iosate
Salut,

Este cineva care a facut vreo interventie pentru embolizarea unei fistule carotido cavernoase? Doresc sa aflu niste detalii cu privire la interventie. Va multumesc
5 comentarii
0
29-06-2014, ora 02:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt interventii foarte rare..
sansa ca un pacient sa fie aici cu asa interventie este de 0.02...
medicii angio-chirurgi pot sa va ajute mai mult
0
14-07-2014, ora 09:52
iosate
Nu este medic/terapeut
iosate
Am facut embolizarea fistulei carotidocavernoase si voi scrie aici cateva informatii care ar putea ajuta si pe altii:

Varsta 30 ani
Fistula indirecta carotidocavernoasa stanga cu drenaj rapid (fistula arteriovenoasa)- cauze necunoscute (posibil lovitura si efort in exces in timpul fotbalului la sala, lovituri in copilarie, predispozitie din nastere)
simptome:
-zgomot in urechea stanga in ritmul batailor inimii (tinitus)
-ochiul stang (in comparatie cu ochiul drept) prezenta mici senzatii de oboseala dupa utilizarea calculatorului, fara defecte functionale vizibile

Dupa embolizarea fistulei (utilizare spirale platina pentru blocarea comunicarii anormale):

-in timpul intreventiei durere de cap (nivel de durere ca la cea mai puternica durere de cap) la introducerea microcateterului si a spiralelor
-durerea de cap dupa interventie a durat aproape 8 ore cu diminuarea progresiva a durerii o data cu trecerea timpului
-vedere normala, durere de cap localizata la nivelul tamplelor si in spate de nivel scazut, suportabil, dupa cele 8 ore
-la doua zile dupa interventie apare in plus o senzatie de ameteala, durere de cap la fel ca mai inainte dupa cele 8 ore, fara sa se accetueze
-declansarea, la aproape 12 ore dupa aparitia ametelilor, a parezei ochiului stang cu aparitia imaginilor duble (diplopie)
-deplasarea ochiului stang se facea cu dificultate spre stanga si mai usor spre dreapta, imaginile duble erau accentuate spre stanga
-la distante mari, imaginile sunt foarte prost suprapuse fata de apropiere
-tratament cu antiinflamatoare, cortizol (intravenos) si vasodilatatoare (pastile) timp de aproape 7 zile
-in primele 3 zile dupa tratament apre o imbunatatire de vedere
-dupa cele 7 zile de tratament si intreruperea tratamentului intravenos, diplopia se accentueaza la un nivel intre cum s-a manifestat prima data si cum era dupa tratamentul intravenos (era mai bine ca la inceput dar mai prost ca dupa terminarea tratamentului intravenos), tratamentul continua cu vasodilatatoare
-la 4 zile dupa intreruperea tratamentului intravenos, apare o imbunatatire a vederii pe partea dreapta a ochiului, imaginile incep sa se suprapuna mai bine, pe partea stanga (spre coada ochiului) imaginile raman deplasate
-dupa obosirea ochiului, imaginile incep sa fie deplasate si pe zona unde se vedea o imbunatatire
-utilizarea pe langa vaasodilatatoare a unui antiinflamator la 3 zile de la intreruperea tratamentului intravenos (nurofen forte)
-din cauza imaginilor duble, apare o stare de nervozitate si ameteala (se recomanda acoperirea ochiului defect, dar eu nu am facut-o)
-sunt prezente dureri slabe in spatele ochiului stang la deplasarea globului ocular
-la 5 zile, imaginile sunt corect aliniate spre dreapta, imaginea este stabila, ochiul oboseste mai greu, imaginea spre stanga inca prezinta defect
-apar niste mancarimi in spatele ochiului stang sub pleoapa, dureri slabe in spatele globului ocular la miscare sunt inca prezente
-durere de cap fada localizata la tample si in spate, suportabila si nu deranjeaza la somn
0
26-07-2014, ora 23:17
iosate
Nu este medic/terapeut
iosate
Dupa doua saptamani, ochiul si-a revenit si durerea de cap a disparut.
1
28-02-2016, ora 18:56
albuaurelia
Nu este medic/terapeut
albuaurelia
Draga IOSATE unde ai facut aceasta embolizare ca din cum am inteles a fost ceva groaznic. Sa sti ca am facut si eu in 2013 la UNIVERSITAR in BUCURESTI dar pentru aceeasi problema si dupa ce m-au adus la pat am mancat putina supa cu paiul.Treptat am simtit a presiune a sangelui in dreptul gatului si mi-au facut un calmant.Capul nu ma durut deloc.A doua zi eram prfecta si puteam sa merg. Ziua urmatoare am plecat acasa cu autobuzul.Ma durea doar spatele dar nu exagerat din cauza ca dupa angiografie trebuie sa stai pe spoate cateva ore fara sa te misti. In timpul interventiei nu am simtit nimic si m-am uitat pe monitoare cum lucreaza medicul.Ma-au facut doar anestezia locala cu xilina la picior cand au introdus branula. Nu am luat tratament dupa aceea decat pentru colesterol si cateva luni aspenter.La plecarea din spital vaderea dubla disparuse. Durere de cap nu am mai avut.Ochiul stang mai este putin rosu. Dupa aceea am mai fost de doua ori la control la 6 luni si un an. Controlul sa facut tot prin angiografie nu prin R.M.N. Atunci aveam 63 de ani.Am si o postare in acest sens cu titlul FISTULA CAROTIDO -CAVERNOASA.Daca vrei poti sa-mi spui cum te mai simti acum si unde ai facut interventia. Multa sanatate.
0
15-03-2019, ora 18:01
geniceu
Nu este medic/terapeut
geniceu
Aş dori dacă poate cineva să mă ajute prin experienţa personală privind o operaţie de fistulă carotido cavernoasă. Cu înaltă recunoştinţă George.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.