iritatie axila... cum se trateaza?

02-06-2009
addi
Nu este medic/terapeut
addi
De vre-o 2 luni ma confrunt cu urmatoarea problema: la axila stanga au aparut o mica iritatie dureroasa care avea un mic nodul (cat un bob de orez) sub ea, fara sa faca puroi. Am aplicat crema de galbenele si in cateva zile a trecut. Spre finalul acestui episod am patit la fel in partea dreapta, unde au aparut 2-3 zone de iritatie. Am aplicat acelas tratament si au disparut...
Acum vad ca a aparut din nou o iritatie la partea stanga. Ce poate fi si cum se trateaza?
3 comentarii
0
02-06-2009, ora 08:50
addi
Nu este medic/terapeut
addi
PS. Cand iritatiile au trecut au disparut si acele bobite (noduli) de sub ele.
0
03-06-2009, ora 21:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
De obicei aceste probleme apar dupa epilare. Ar trebui dezinfectata bine zona dupa epilare. Daca iritatia reapare, aplica Fucicort crema, de 2 ori pe zi, timp de 4-5 zile.
0
06-06-2009, ora 10:04
Mitzycat
Nu este medic/terapeut
Mitzycat
Si eu am avut cu ani in urma acelasi tip de problema, care din nefericire avansa spre foliculita, fiind intr-o perioada cu imunitatea extrem de scazuta. Mi-am aplicat singura un tratament care - m-am gandit ca nu are cum sa-mi dauneze: timp de cateva zile m-am spalat cu o solutie de cloramina (o tableta mica la 500 ml apa calduta) si dupa o saptamana imi disparusera nodulii formati, iar zonele care se inflamasera se cicatrizasera.
Nu stiu daca astazi se mai gaseste cloramina in farmacii, dar un substitut cu aceeasi substanta activa, sigur vei gasi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.