iritatie zona fesiera

17-11-2013
pinkbutterlfy
Nu este medic/terapeut
pinkbutterlfy
de cateva zile mi-a aparut o iritatie in zona fesiera. am utilizat bepanthen, iar inflamatia a trecut si senzatia de arsura, dar au ramas mici pete (bubite) rosii, care din cand in cand imi provoaca mancarimi. au suprafata neteda si sunt rosiatice, nu seamana deloc cu cosurile. mentionez ca port numai lenjerie de bumbac, normala, si utilizez produse cosmetice cat de cat pentru piele sensibila. in ultima zi am schimbat unguentul si am aplicat tetraciciclina si hidrocortizon. cum sa procedez in continuare? cu multumiri!
1 comentarii
0
17-11-2013, ora 13:23
adirafa
Nu este medic/terapeut
adirafa
pink


dupa cate vad eu inflamatia persista din cauza frictiunii cu lenjeria.este ca si cum te-ar pisca un purece si tu in loc sa lasi zona sa se refeca, tu te scarpini in continuare(asta nu face decat sa fie mai rau)cred ca zona respectiva trebuie lasata libera atata timp cat aplicu unguentul ca sa isi faca treaba...si daca nici asa nu trece, cel mai bine este sa mergi la medic si sa vezi despre ce este vorba de fapt...in ziua de azi nimic nu mai este la fel(chiar daca noi credem ca este un simplu cos, s-au o piscatura)ea poate fi altceva.cred ca a merge la medic este cel mai bun sfat pe care ti-l pot oferi si asta pentru a sta linistita si sa ai o viata normala din nou(fara medicamente, unguente si alte cele)..bafta multa iti doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: