Junghi Urechi-gat-limba

13-07-2021
AanaMa
Nu este medic/terapeut
AanaMa
Bună ziua! Din luna ianuarie am dureri și junghi uri n gat, junghi în urechi care se duc pana în gat, limba jumătate (partea care se duce spre gat) o simt amortita, simt un nod in gat din cauza căruia nu pot înghiți cum trebuie, ca și cum as avea ceva permanent în gat. Menționez ca am fost de 3 ori la orl, iar în urma consultației mi au spus ca nu este nimic care tine de ei și nu știu de la ce ar putea fi. Nu știu la unde sa ma duc, chiar de atâta timp sa nu îmi treacă. Ma gândesc sa îmi fac un rmn la gat. Ma puteți ajuta cu o părere? Multumesc
4 comentarii
0
14-07-2021, ora 12:06
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Poate e o nevralgie a unui nerv cranian - glosofaringian, facial sau trigemen.
Recomand un consult neurologic. Si medicul neurolog va sti ce explorari sa va indice, posibil RMN, CT.

Hipocalcemia ar mai putea da senzatii asemanatoare. Dozati calciul seric la un laborator. Faceti si hemoleucograma si VSH, PCR cu ocazia asta ca nu sunt f scumpe, ca sa vedem daca e vreo inflamatie/infectie pe undeva.
0
14-07-2021, ora 13:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. consult stomatolog
2 consult gastrologie
0
14-07-2021, ora 14:04
AanaMa
Nu este medic/terapeut
AanaMa
Am făcut control stomatologic și nu am nimic, iar la consultul gastro mi au recomandat sa făc endoscopie și mi au spus ca am reflux gastroesofagian. Este posibil din cauza acesta sa apară aceste simptome? Înțeleg arsuri și dureri posibil în gat, dar înțepături în urechi și limba?? Precizez ca cu analizele la sânge sunt la zi și sunt ok. Mulțumesc
0
14-07-2021, ora 17:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Limba și gatul fac parte Anatomic din tractul Digestiv. Au acelas sistem limfatic și acelas nerv. N. Vag.. Cu tot ce se afla în abdomen
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  •