Lama lichid in FSD? Sfat, va rog!

23-03-2011
adela05
Nu este medic/terapeut
adela05
Buna ziua,
Deoarece intentionez sa raman insarcinata in curand, am efectuat un set complet de analize. La o ecografie, mi s-a spus ca am o lama de lichid in FSD de 6 mm. Mi s-a dat un tratament cu antibiotice Tavanic si supozitoare Indometacin.
Mi-e cam teama, deoarece nu mi s-au dat prea multe explicatii si nu am inteles ce inseamna aceasta lama de lichid. Este grav? Se rezolva doar cu tratamentul pe care l-am primit? Afecteaza o eventuala sarcina?
Multumesc mult!
9 comentarii
0
23-03-2011, ora 13:43
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Probabil ai lichid in fundul de sac Douglas. E indicat sa nu ramai insarcinata cat faci tratament cu antibiotice antiinflamatoare. Nu e grav, dispare. Daca si la urmatoarea ecografie iti spune acelasi lucru, intreaba daca ceea ce se vede e nu cumva de la colon(care nu se vede la eco, dar poate transmite un semnal eco...). Se intampla. Sanatate!
0
23-03-2011, ora 13:46
adela05
Nu este medic/terapeut
adela05
Dupa ce termin tratamentul cu antibiotice este recomandat sa astept o anumita perioada inainte sa incerc sa raman insarcinata?
Nu prea inteleg ce anume sa se vada de la colon? Adica, sa fie ceva in neinregula la colon sau pur si simplu sa se vada colonul?
Mentionez ca eco a fost transvaginala.

Multumesc
0
23-03-2011, ora 14:45
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cum iti spune medicul, dar 1-2 luni cred ca e rezonabil sa astepti dupa ce termini cu antibioticele.
Daca eco a fost transvaginala inseamna ca e chiar ce ai spus, nu vreo imagine de la colon. Eu ziceam de eco din aceea clasica...
0
23-03-2011, ora 15:52
adela05
Nu este medic/terapeut
adela05
Ok, numai ca tot nu reusesc sa inteleg ce inseamna acest lichid in FSD. Este o infectie? De la ce poate fi? Trebuie sa ma ingrijorez?
Medicul mi-a zis sa ne vedem cam intr-o luna si, de asemenea, mi-a specificat ca daca voi fi insarcinata la acel moment, nu e nici o problema.
Sincer, m-am ingrijorat dupa ce am tot citit pe net niste povesti de groaza legate de acest lichid.
Multumesc mult!
0
23-03-2011, ora 16:01
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu am cum sa-ti dau un raspuns mai concret, nu stiu ce a vazut medicul. Cert este ca poate nu are nicio semnificatie serioasa, asa ca linisteste-te. Daca era infectie sau ceva serios aveai simptome serioase!
0
23-03-2011, ora 16:25
adela05
Nu este medic/terapeut
adela05
Eu nu am nici un fel de simptom! Nici nu as fi stiut de aceasta problema, daca nu m-as fi dus la analize pt bebe. Medicul mi-a zis ca nu e nimic in neinregula. Cred ca am tendinta de a ma panica, insa mi-a zis si dna de la farmacie ca antibioticele sunt foarte puternice...moment in care am inceput sa-mi pun niste intrebari.
Puteti sa-mi explicati macar ce inseamna pentru ca sunt putin dezorientata! Am citi pe net fel de fel de povesti. Unele erau super grave, iar altele ziceau ca acest lichid este normal inainte de ovulatie sau de menstruatie.
Multumesc
0
23-03-2011, ora 17:10
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, e un tratament cam puternic...Tot ce pot sa-ti spun este ca si mie mi s-a vazut asa la o eco acum un an si dr. de la eco mi-a zis ca-i fara semnificatie. Nu imi vine sa spun nimic in ceea ce priveste tratamentul dat de un medic. In locul tau, as mai consulta un ginecolog fara sa-i spun inainte de tratamentul recomandat, ci doar de rezultatul eco. Daca nu iti prescrie nimic ii spui ca ti s-a recomandat tratament de celalalt medic si nu stii ce sa faci. Daca ti se recomanda la fel, inseamna ca asta e de facut.
Eu zic sa nu intri in panica, dar sa mai ceri o opinie medicala.
Intelegi engleza? Citeste si asta, mai ales ultima propozitie...

A total of 254 pelvic sonograms were performed on 40 volunteers in order to determine a cyclic pattern, if any, of free fluid in the pelvis in asymptomatic premenopausal women. Free fluid was observed during all phases of the menstrual cycle. The highest percentage of positive-for-fluid sonograms was observed within 5 days preceding onset of menses in both oral contraceptive users and non-oral contraceptive users. The second highest percentage was observed between days 13 and 21 in non-oral contraceptive users.

The purpose of this study was to determine cyclical patterns of free fluid in the pelvis of asymptomatic premenopausal women. A total of 254 pelvic sonograms were performed on 40 volunteers 17-47 years of age. 114 of these sonograms were performed midcycle, 70 were preperiod, 42 were within 5 days after cessation of menses, and 28 occurred during menstruation. Free fluid in the pelvis was observed during all phases of the menstrual cycle. The highest percentage of positive-for-fluid sonograms occurred within 5 days preceding the onset of menstruation, both in oral contraceptive (OC) users (26%) and nonovulatin women (30%). This finding is attributed to increased fluid production related to an estradiol-induced increase in capillary permeability. In the non-OC users, free fluid in the pelvis was also often (26%) observed in the period immediately after ovulation. Overall, 38% of non-OC users and 36% of OC users demostrated cul-de-sac fluid at some point in the menstrual cycle. This study demonstrates that free pelvic fluid can be a normal finding in asymptomatic women without known gynecologic disease.
0
23-03-2011, ora 17:14
adela05
Nu este medic/terapeut
adela05
Multumesc mult!
Ai facut tratament? Cu ce ?
0
23-03-2011, ora 20:03
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cu tot dragul iti spun ce stiu.
Nu am facut tratament cu nimic, la mine se vedea foarte putin.De asta spun ca poate nu se compara cazurile.
Sa dai vesti bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  •