Laringotraheita

10-05-2012
papushyka
Nu este medic/terapeut
papushyka
Buna ziua, Copilul meu de 1 an si 1 luna are laringotraheita, este doar ragusit de 3 zile, nu are febra, nu tuseste, mai stranuta dar f rar.Tratamentul este:Prednison 3 zile si aerosol cu acc si dexa.Dr.a spus ca nu are secretii, dar de ce in timpul aerosolului se aud secretii in gat si ii vine sa tuseasca ca sa rupa de acolo?Este normal sa se auda asa?Adica nu inteleg diferenta asta dintre secretiile care le aude cu stetoscopul si astea de raguseala...
Va rog ajutati-ma sa pricep.Va multumesc!
3 comentarii
0
10-05-2012, ora 11:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 secretiile pos sa fie in Hipofaringe ( undei gura esofagului).. si acesta ar fi motivul de ce nu se aud cu stetoscopul.. fiindca nu sunt pe trahee !
2. raguseala la acesta varsta, fara febra.. este numai din cauza parintilor care alimenteaza gresit copilul.. ( alimente acre, fructe citrice, sucuri) care produc iritatie local si reflux gastric care irita la randul sau mucoasa faringelui si intrarea in laringe
3 consider ca tratamentul administrat este exagerat
faceti un consult la ORL
0
10-05-2012, ora 11:55
papushyka
Nu este medic/terapeut
papushyka
Multumesc, am inteles treaba cu secretiile, deci e normal sa se auda la aerosol.
La ORL am fost luni si la Pediatru ieri, ambii mi-au dat acelasi lucru.
In privinta alimentatiei stiu ca are caest reflux si nu i-am dat nimic acru, citric...Apropo, marul fiert tot acid mai este, sau isi pierde din aciditate fiind fiert?
Am fost la munte sambata si a dormit 2 ore intr-o camera unde erau 18 grade, eu banuiesc ca de acolo a ragusit, afara fiind 26 grade, pentru ca imedait ce s-a trezit am constat o diferenta a vocii.
Dumneavoastra ce tratament imi recomandati?
0
10-05-2012, ora 21:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aerosoli se poate face cu ACC fiole
cu dexametazon se face numai cand e riscul de sufocare, de spazm traheo-bronsic.. in rest scade imunitatea locala a mucoasei
multe bauturi calde de baut
comprese calde pe xteriorul faringelui
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.