leucoplaziile buzelor

18-02-2009
Marin82
Nu este medic/terapeut
Marin82
Buna ziua. De cativa ani am bubite albe in colturile gurii care s-au inmultit cu timpul, aparandu-mi tot mai multe. Am studiat mai atent buzele si am observat ca am multe pe buza superioara insa sunt mai slab delimitate ca si cele din colturile gurii. Din ce am citit ar fi vorba de leucoplaziile buzelor. As dori sa imi recomandati o metoda de a scapa de ele. Va multumesc.
66 comentarii 12 3 Înainte ›
0
18-02-2009, ora 11:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Iti recomand sa faci investigatii la tractul digestiv... ecografie gastrica( ficat, pancreas)..
sa faci analize la ficat si colesterol.
Ca si tratament.. trebue sa ei Vit A 1 la 12 ore 3 saptamani sau ulei de catina.. cate 2 cap la 8 ore..
si sa badijonezi..local cu vit A uleioasa.
sa eviti toti factorii chimici si mecanici care pot irita buzele.
daca nu ajuta.. le elimini cu laser sau radiofrecventa!
0
18-02-2009, ora 18:59
Marin82
Nu este medic/terapeut
Marin82
Cred ca mi-au aparut de la fumat. Fumez de 13 ani cate un pachet jumate pe zi. Am sa renunt la acest viciu pt ca imi omoara sanatatea. Cam cat de scump ar fi sa le elimin cu laser?
0
18-02-2009, ora 20:13
Marin82
Nu este medic/terapeut
Marin82
Am sa urmez tratamentul recomandat de dumneavoastra cu Vit A. Pentru badijonari locale cu vit A uleioasa cat timp sa folosesc si de cate ori pe zi?
0
19-02-2009, ora 11:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
5-6 ori pe zi.. 10 zile si vorbim
0
20-02-2009, ora 09:09
Marin82
Nu este medic/terapeut
Marin82
Va multumesc domnule Doctor.
0
21-02-2009, ora 08:55
Marin82
Nu este medic/terapeut
Marin82
Va mai deranjez cu o intrebare: Am cumparat Vit A Forte (50.000 UI). In acest caz sa iau tot 1pastila la 12 ore sau ajunge o pastila pe zi?
0
21-02-2009, ora 12:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru inceput la 12 ore. cand o sa simtiti o ameliorarre locala.. treceti la 1 pe zi
0
15-04-2009, ora 14:13
alina1
Nu este medic/terapeut
alina1
Buna ziua!

Mi-au esit puncte albe de marimea unui ac, nu se pot vedea cu ochiul luber pe buza de sus in interiorul buzei.
Nu se observa cu ochiul liber numai daca intind buza si ma uit tare indeaproape la oglinda. Nu ma deranjeaza niciodata. Dar cind pun sare pe ele simt cum se reapsoarbe sarea(nu am facut exces).Ar putea fi din cauza daturii care este afectata de carii la moment. Va rog mult sa imi raspundeti ce tratament as putea aplica.
0
15-04-2009, ora 21:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buza.. cu suprafata interioara.. intradevar intrra in contact cu gingia si dantura!
Foloseste mereu o apa de gura( ossidenta)
badijoneaza gingiile si buza cu Ulei de catina
tratament la stomatolog!
0
08-05-2009, ora 17:21
ina66
Nu este medic/terapeut
ina66
ptr. domnul dr. Flueraru Valeriu. buna ziua, citesc zilnic forumul medical incercand sa gasesc o rezolvare la problema mea care dureaza de ceva timp. sa va spun despre ce este vorba: 3-4 luni in urma pe buza inferioara in interior mi-a aparut o bubita plina cu lichid alb, de marimea unei gamalii de bold. la o cercetare mai atenta a cavitatii bucale am descoperit la radacina limbii multe alte bubite dar mult mai mari, rotunde de culoarea si aspectul limbii. am fost la un medic generalist care mi-a dat tratament cu Zinnat si Medovir, apoi mi-a dat trimitere la medic orl-ist. am facut cateva analize de sange care au iesit cu val normale iar la exudat a iesit moderat NO-HEMOLYTIC STREPTOCOCCUS. medicul mi-a zis ca nu este periculos si nu isi poate explica ce am.pt ca am citit forumul dv, am intrebat daca poate fi ceva in leg cu stomacul, pt ca am arsuri pe esofag, dureri de stomac.mi-a dat urmatorul tratament. - DALACIN C, CONTROLOC SI AKAMON. am urmat tratamentul si s-a observat o ameliorare vizibila in gat si pe limba. mi-a zis ca v-a trece in timp. ce ma ingrijoreaza, bubita de pe buza nu s-a schimbat iar astazi am observat in interiorul buzei superioare mai multe bubite albe asemanatoare dar mai mici. de 10 zile folosesc medovir crema de 5 ori pe zi dar nu ajuta, ba mai mult am inceput sa simt la sare, acru... usturimi pe buze si limba.. poate ma ajutati cu un sfat, sunt in alta tara, umblu din medic in medic, costurile sunt f mari, si imi este teama sa nu fie ceva f grav - sunt fumatoare de multi ani, anul trecut am fost tratata de condilome genitale, care nu au mai aparut de 6 luni. oare este posibil sa aibe vre-o legatura? imi cer scuze pt cat de mult am scris, si sper ca voi primi un raspuns de la dv. toate cele bune, si va multumesc
0
08-05-2009, ora 18:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am o nelamurire.. ca (am descoperit la radacina limbii multe alte bubite dar mult mai mari, rotunde de culoarea si aspectul limbii. am fost la un medic generalist care mi-a dat tratament cu Zinnat si Medovir, )
Pai acele bubite de culoarea limbii.. Puteau fi PAPILE GUSTATIVE.. de espect Normal.. si nu cred ca necesita antibiotic!!!
oarecum.. nu cred ca ce aveti acum.. are vreo legatura cu tratamentul pentru candiloame.. dar cu O Problema gastrica.. DA este posibil.!
puteti face o ecografie gastrica sa vedeti cum se prezinta organele interne.
Obligatoriu un regim alimentar strict.. Nimic rece, acru, condimentat, acidulat, fructe acre, citrice !!!
Vit A si Vit E si Vit C..in drajeuri cate 2 pe zi.
Ulei de catina.. badijonat duza din 2 in 2 ore... minim 10 zile
0
09-05-2009, ora 01:01
ina66
Nu este medic/terapeut
ina66
Buna seara! Cred ca nu am scris chiar tot.. pana sa vad aceste papile, imi simteam gatul uscat, ceva care ma jena la inghitire si foarte des ceva pulsa in gat... ca si cum ar fi fost bataile inimii, uneori chiar devenea deranjant, mi s-a luat tensiunea si este buna. la control s-a vazut o inflamare a gatului, si o zona galbena. unele "papile"sunt rotunde alte au contur mai neregulat iar uneori sunt albe.. la fel si limba, parca ar fi o reactie acida, alteori e curata. am crezut ca am candida dar nu a iesit la analize. dupa tratament gatul arata curat si a disparut pulsatia aceea aproape dureroasa., iar papile s-u mai rarit dar tot sunt. ce fac cu bubita de pe interiorul buzei care nu se schimba si nu trece de luni de zile, si azi am vazut ca au aparut mai multe si pe buza superioara...marunte si dese. doct mi-a zis ca nu are legatura, pare a fi altceva... ecxema poate. folosesc crema medovir dar nici o schimbare. o sa merg sa fac o ecografie gastrica am sa iau vitaminele si sper sa gasesc aici ulei de catina. A! am uitat sa specific ceva- in iarna am tinut cateva diete - una 7 zile numai sucuri de fructe si legume, iar alta o saptamana cu FAIMOASA CAPSULA DE SLABIT. am oprit pt ca nu ma simtem bine, si am citit ca face mult rau organismului. posibil ceva s-a intamplat. va multumesc din suflet pt raspunsul neasteptat de rapid!
0
03-06-2009, ora 16:57
vlad93
Nu este medic/terapeut
vlad93
Buna ziua. De cativa ani am bubite albe in colturile gurii care s-au inmultit cu timpul, aparandu-mi tot mai multe. As dori sa imi recomandati o metoda de a scapa de ele. Va multumesc.
0
03-06-2009, ora 17:13
alina1
Nu este medic/terapeut
alina1
buna ziua, am mai scris recent. Am consultat medicul care mi-a zis ca nu au nimic bubitele de pe buza si de pe interiorul colturilor buzelor cu problemele de dantura. Mi-a zis ca acste bubite sunt din cauza herpesului care imi apare fregvent cind sunt racita, adica astea sunt efectele lui.Mi-a prescris un tratament pentru imunitate si a spus ca bubitele nu vor disparea niciodata. As vrea parerea dvs. Multumesc anticipat
0
04-06-2009, ora 12:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. trebue sa faci acel tratament pentru imunitate. fiindca herpesul, intradevar apare Numai la persoanele epuizate fizic si slabite imunitar!
bubitele incearca sa le badijopnezi usor cu o solitie de alcool iodat!
0
04-06-2009, ora 13:44
alina1
Nu este medic/terapeut
alina1
Buna ziua si va multumesc pentru raspuns.

Medicul mi-a zis ca bubitele sa nu le dau cu iod sau alte solutii ce contin alcool caci se vor arde si vor deveni mai pronuntate. A zis ca nu exista un remediu pentru ele...dar as vrea sa stiu daca totusi dvs. cunosteti vreo solutie care ar avea efect asupra lor

Multumesc mult!!!!!!!!!!!!!
0
04-06-2009, ora 13:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca ai 2 pareri diferite...
ar fi bine sa vada inca cineva acele bubite.. si sa.ti recomande ceva!
0
04-06-2009, ora 14:42
alina1
Nu este medic/terapeut
alina1
Adica nu inteleg, ce vreti sa spuneti. nu ati mai intilnit asa caz ca la mine pina acuma?
0
05-06-2009, ora 20:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ba. da.
si au cedat la badijonajul lor cu alcool iodat!
usor cu un betisor cu vata.. se aplica pe suprafata lor.. de 2-3 ori pe zi !
0
20-07-2009, ora 12:17
Cristzi89
Nu este medic/terapeut
Cristzi89
Buna ziua.
Am 19 ani si cam de 2 sapt ma doare stomacu...am fost la medic si a spus ca s ar putea sa am gastrita...inca nu am ajuns la un control...ceea ce ma deranjeaza mai mult sunt niste bubite pe interiorul buzelor exact la contactul buzei superioare cu cea inferioara...sunt galbui iar in fiecare dimineata ma trezesc cu buzele lipite din cauza lor...sa fie cauzate de la stomac??sau sa am altceva??
Va multumesc
0
11-08-2009, ora 17:05
ana85
Nu este medic/terapeut
ana85
Buna ziua,
Am si eu problema bubitelor albe pe toata buza de sus. Am fost la dermatolog, unde mi s-a spus ca originea lor sta in faptul ca fac deseori herpes. Mi s-a dat o crema pentru buze de la uriage "Uriage Bariederm Balsam Reparator Buze", insa dupa doua saptamani nu am avut rezultat. Sincer ma indoiesc ca ar face ceva bine acest balsam.
Ce mi-ati putea recomanda? alcool iodat? vitamina A1?
Multumesc anticipat
0
12-08-2009, ora 15:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. local poti sa aplici alcooliodat si vit A.
dar trebue sa faci o ecografie abdominala.. si sa te vada un medic gastrolog.
0
08-09-2009, ora 21:52
Miki1382
Nu este medic/terapeut
Miki1382
Buna seara! Mi-au aparut niste bubite mici si albe pe buza superioara. Mi-ar fi destul de greu sa va spun exact cand anume mi-au aparut, dar de 5 zile incoace au inceput sa se inmulteasca. Bubitele sunt mici (cam de diametrul unui ac), albe, si sunt dispuse grupat, in anumite locuri alcatuid prin aglutinarea lor un fel de pete. Se afla sub piele si au un mic contur in relief (adica nu sunt doar niste pete, ci mai repede niste excrescente - daca trec cu limba peste ele le simt ca pe niste foarte mici granule). Nu ma dor, nu ma mananca si nu ma supara in niciun fel. Nu sunt sensibile la cald/rece, iute, sarat, etc. Ca pozitionare pe buze sunt 3 grupe. Toate sunt pe buza superioara. Toate 3 aglomerarile de bubite se afla in jumatatea de jos a buzei (dinspre barbie), si se termina putin inaintea zonei de contact a buzei superioare. Daca impartim in 2 buza superioara, in jumatatea stanga si jumatetea dreapta, un grup de bubite se afla dispus aproximativ la jumatatea distantei dintre coltul gurii si limita jumatatii buzei stangi, cel de al doilea grup de bubite se afla amplasat simetric pe jumatatea de buza dreapta, iar cel de al 3-lea se afla chiar pe centrul buzei. Dispunerea bubitelor este aproximativ concentrica (elipsoidala-alungita-mai repede in forma de ou), cu o concentratie mai mare de bubite in mijloc si mai mica spre periferiile zonei. Atat zona stanga cat si zona dreapta (de bubite) acopera fiecare o suprafata aproximativa de 1, 5x1, 5 cm (am niste buze foarte carnoase si mari), iar zona de bubite din mijloc ocupa o suprafata de aproximativ 0, 5x0, 5 cm. Nu au aparut niciun fel de alte simptome, cum ar fi roseata in jurul lor, caldura sau durere. Nu am niciun fel de alte probleme medicale. In ultimele 2 saptamani am mancat legume, fructe si preponderent gratare de carne de vita (aproximativ 2 mese pe zi) - daca are vreo relevanta acest fapt. Imi este aproape imposibil sa ajung la un doctor in urmatoarele aproximativ 2 saptamani. Mentionez ca am aplicat timp de 2-3 zile crema de fata cu vitamina A pe aceste zone, dar efectul a fost ca s-au inmultit (nu stiu daca din cauza cremei sau nu). Sunt fumator, dar din moment ce mi-au aparut doua seturi de bubite dispuse simetric in ambele parti ale buzei (ignorand cel de al 3-lea si mai mic set de bubite din centru), nu cred ca acest factor sa fi fost esential in aparitia lor. O sa va rog sa imi dati un tratament pentru aceasta problema. Va multumesc anticipat!
0
12-09-2009, ora 16:02
mya16
Nu este medic/terapeut
mya16
Buna ziua!

Am 16 ani si de vreo 6 luni mi-au aparut in coltul buzelor (exterior) niste pete de culoare inchisa.nu cred ca este zabaluta deoarece nu ma doare atunci can deschid gura.Va rog sa imi spuneti ce este si cu ce se poate trata.Va multumesc anticipat!
0
03-03-2010, ora 17:40
andyvax
Nu este medic/terapeut
andyvax
buna ziua!

Am 17 ani s de ceva timp am mancarini si usturimi in zona genitala. mi.au fost prescrise 2 tratamente pentru anexita acuta dar nu au avut nici un efect.ce as putea face?multumesc anticipat
0
21-11-2010, ora 12:21
alexis10
Nu este medic/terapeut
alexis10
Buna ziua,
V-am urmat sfatul de pe forum in legatura cu badijonarea bubitelor de pe buze cu alcool iodat. Astazi este a patra zi. Vroiam sa va intreb cate zile se urmeaza acest tratament si dupa cate zile se schimba ceva, pentru ca eu decamdata nu observ nimic. De altfel, in paralel badijonez si cu vitamina A, la intervale diferite, normal.
Va multumesc.
0
21-11-2010, ora 18:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da e bine.. si in 7-10 zile trebuie sa vezi rezultate..
0
22-11-2010, ora 09:57
alexis10
Nu este medic/terapeut
alexis10
Va multumesc.
0
24-01-2011, ora 23:42
ShaunWhite
Nu este medic/terapeut
ShaunWhite
Salut.Am 19 ani, sexul masculin.Am si eu o mica problema(sper sa fie mica)...Mia aparut de vreo cateva luni(~9), o bubita pe buza de jos, e de marimea unui bob de orez...culoarea este roz deschis si cand mai dau cu limba pe ea pot sa simt ca este mai tare ca buza(dar foarte putin)...nu ma doare absolut deloc, doar ca pot sa o simt daca dau cu limba pe ea(asta este si cauza pentru care nu am mers sa ma consulte nici un medic) si as vrea sa scap de ea pentru ca vreau sa am din nou buzele mele normale(cu timpul mi-am dat si eu seama ca e importat sa ai niste buze frumoase!)...ma puteti ajuta Dr. fvaleriu ? as fi recunoscator.
0
25-01-2011, ora 07:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa vada acea bubita.. un medic dermatolog.
El decide daca se poate scoate sau nu.
cu Laser sau cu un aparat cu radiofrecventa se scoate in cateva minute fara cicatrice
Adaugă un comentariu / răspuns
66 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.