Leziune ligament femuro-patelar (MPFL)

05-09-2019
Gabi412
Nu este medic/terapeut
Gabi412
Buna ziua, in urma unei luxatii de rotula, am avut piciorul in ghips 3 saptamani.Dupa aceea am facut un RMN si am fost la un medic ortoped, care mi-a zis ca este necesara reconstructia ligamentului femuro-patelar (MPFL).Acest lucru necesita insa o perioada lunga de imobilizare, asa ca am decis sa aman operatia.Domnul doctor mi-a spus ca pot incepe kinetoterapia si sa reiau activitatile in mod normal, evident fara efort, si apoi sa vad cum ma simt.Intrebarea mea este daca se poate ca acest ligament sa se refaca astfel incat sa nu mai fie necesara interventia chirurgicala si daca da, cam la cat timp sa ma astept? Au trecut 3 saptamani de cand am inceput kinetoterapia, respectiv 2 luni de la producerea luxatiei si ma simt ceva mai bine, doar ca inca ma misc un pic cam greu.Multumesc
2 comentarii
0
09-09-2019, ora 22:06
Claudia Cristea
Nu este medic/terapeut
Claudia Cristea
Buna seara, pentru siguranta sanatatii dumneavoastra ideal este sa aveti si parerea altui medic ortoped, prietena mea a fost initial la un medic care i-a recomandat operatia pentru o problema la genunchi, apoi a fost la spital si domnul doctor, dupa ce a consultat-o i-a risipit ingrijorarea si nici vorba de operatie, i-a prescris kinetoterapie si acum este foarte bine. Multa sanatate!
0
09-09-2019, ora 23:03
Gabi412
Nu este medic/terapeut
Gabi412
Inteleg.Multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: