Leziuni multe pe glandul penisului !

06-09-2007
razor
Nu este medic/terapeut
razor
De ceva timp am observat ca mi-au aparut pe partea de sus a glandului niste leziuni sub forma de riduri mai adanci. Sun foarte multe si parca formeaza niste patrate. Am cautat pe internet saptamani intregi dar n-am gasit nimic despre acest subiect. Tin sa mentionez ca ma masturbez 1 data pe saptamana. Nu stiu daca e de la masturbare dar nici cei care sun circumcisi si care se masturbeaza frecand direct glandul nu cred ca au asa. Nu stiu daca e vreo boala sau asa se intampla in mod norma din cauza maririi si micsorari penisului. Va rog frumos ajutati-ma !!! daca stie cineva si ma poate ajuta, sau sa imi spuna cineva daca asa se intampla asa la toti barbatii sau ceilalati au glandul perfect neted.
5 comentarii
0
12-12-2007, ora 00:00
JohnB
Nu este medic/terapeut
JohnB
Si eu am o problema asemanatoare pe gland mi-au aparaut ca niste santulete, riduri cum vreti sa le spuneti.poate fi vorbade o BTS sau o ciuperca? mentionez ca nu am usturimi la urinare sau scurgeri...urat mirositoare sau de alta forma.nici pete sau bubite rosii...
0
23-02-2008, ora 00:00
Cabernet
Nu este medic/terapeut
Cabernet
Si io am aceeasi porcarie.. sunt inca zone netede dar sunt foarte multe riduri.. de fapt par sa fie mai degraba siruri de condiloame.. imi e tare sa nu fie HPV... RAZORE, JOHNB, daca ati aflat ceva dati un semn postati aici.

Parerea mea e ca e vorba de Condiloma Accuminata (Human Papiloma Virus) dar nu pot fi sigur... nu am gasit pe nicaieri fotografii cu leziuni asemanatoare... (dispunerea ridurilor) si cele mai apropiate ca morfologie sunt condiloamele astea..
Cu toate ca in state asta e foarte comuna si raspandita (la modu ca juma din populatia activa sexual are la un momentdat HPV dar corpul lupta si se vindeca) ma ingrijoreaza f tare... HPV creste riscul de neoplasm... si unde mai pui ca e contagios si la femei creste riscul de cancer de col...

Cel mai tare ma ingrjoreaza ca am chestia asta de ani de zile (cred ca sunt deja vo 8) si pare ca se agraveaza..

Sper sa mai reveniti pe thread-ul asta.. vad ca e mort de cateva luni..macar postati un link cu info pe care le-ati gasit
0
25-02-2008, ora 00:00
Cabernet
Nu este medic/terapeut
Cabernet
Later edit :
este posibil sa fie si " Pearly penile papules" care nu au risc malign... sunt normale la barbati si sunt intalnite lin 10 a pana la 50% din barbati (in functie de zona geografica, circumcisi sau nu etc)

"Pearly penile papules are frequently misdiagnosed as genital warts but are merely a normal anatomical variant in men. They appear as small, dome-shaped to filiform skin-colored papules that typically are located on the sulcus or corona of the glans penis. Lesions are generally are arranged circumferentially in one or several rows. "
citat din http://www.health-science-report.com/alotek/topics1/article36/

Diagnosticul Diferential se face intre HPV si PPP... una poate avea un viitor sumbru si de aceea am pus-o pe primul loc e mai bine sa ma sperii degeaba decat sa stau linistit si sa ma trezesc cu :
www.medscape.com/viewarticle/460943_side1

Astept pareri.
0
25-02-2008, ora 00:00
Cabernet
Nu este medic/terapeut
Cabernet
Am uitat sa precizez ca imi aduc aminte ca in urma cu multi ani am avut o partenera care, cred ca avea HPV. (zic cred, ca atunci nu prea stiam eu cum arata condiloma acuminata ca sa o recunosc iar acum, cand am vazut fotografii online, parca seamana...)
0
09-02-2011, ora 22:20
Andrei1990
Nu este medic/terapeut
Andrei1990
Razor cred ca am aceeasi problema ca tine..daca ai putea sa imi lasi un id de mess ar fii perfect sa discutam si poate sa ma si ajuti..si oricine poate sa ma ajute..-*.multumesc

(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •