Lichen scleroatrofic genital

04-03-2018
dina 1964
Nu este medic/terapeut
dina 1964
Am fost la medic acum 2 saptamani si mi-a descoperit acest lichen scleroatrofic genital Ca tratament mi-a dat doar unguent Dermovate de 2 ori pe zi. Nu prea vad o mare ameliorare. Culoare este la fel albicioasa.Va rog sa-mi spuneti cum ati procedat voi. Multumesc.
8 comentarii
0
12-03-2019, ora 17:00
Vise
Nu este medic/terapeut
Vise
Si eu am fost diagnosticata cu lichen scleroatrofic genital.
Am urmat tratament 1 luna cu dermovate, si dupa aceea am fost la alt medic la Timisoara care mi-a dat Travocort 8 luni si acum mi-a recomandat tacrolimus 0.03. Din pacate parca situatia s-a inrautatit si nu mai stiu ce sa fac?

Am arsuri, mancarimi si foarte mare disconfort. Labiile au inceput sa se atrofieze de la baza. Este o senzatie foarte neplacuta.

Ca si tratament naturist, mai folosesc ulei de cocos amestecat cu cateva picaturi, ulei de lavanda.

Saptamana viitoare zbor in Germania si am sa mai mai consult un medic de acolo.
Daca aflu ceva am sa va anunt.

Ma rog la Dumnezeu sa se gaseasca un tratament si pentru aceasta boala.

Succes!
0
23-02-2021, ora 22:34
Dadashika
Nu este medic/terapeut
Dadashika
Bună, ați rezolvat problema cu lichenul? Dacă da îmi spuneți va rog cum?
0
22-05-2021, ora 23:53
Mona06
Nu este medic/terapeut
Mona06
Bună cum sunteți?A-ti reușit cu tratamentul?
1
26-05-2021, ora 00:17
etelca
Nu este medic/terapeut
etelca
Din experienta mea, un tratament eficient pentru lichen scleroatrofic vulvar este marul lupului, (uz extern).Unguent cu marul lupului si comprese cu un amestec de marul lupului si tataneasa, bine maruntite, umezite cu apa.Se poate tine boala sub control, chiar daca nu se vindeca.Un regim alimentar fara gluten si lactoza, macar o perioada de timp este deasemenea indicat.
0
09-07-2021, ora 03:17
Nelamari
Nu este medic/terapeut
Nelamari
Inercati urmatoarea reteta
Sfecla rosie maruntita foarte
bine pana ajunge ca o pasta si aplicata local cat mai mult timp posibil, in 7 zile ar trebui sa se vada rezultatele.Dieta fara gluten carne, oua, lapte.
Singura crema care mi-a fost de folos a fost crema de marul lupului!Toate cremele cu cortizon au inrautatit situatia.Foarte utile s-au dovedit baile locale cu Borax.Sa va fie de folos!Pentru mancarimi in200ml apa 2linguri de zema de lamaie si o lingura de Miete.Se und un servetel fin si se aplica local, pentru nimic in lume nu va scarpinati pentru ca veti accelera evolutia bolii !
0
09-07-2021, ora 03:32
Nelamari
Nu este medic/terapeut
Nelamari
Pentru mancarimi in 200ml apa
adaugati 2linguri de zeama de lamaie si o lingura de miere(bio)udati un servetel fin si aplicati local.Pentru nimic in lume nu va scarpinati pentru ca se va accelera evolutia bolii spre rau!Daca doriti puteti sa-mi spuneti daca v-au fost de folos sfaturile mele!
0
09-07-2021, ora 14:55
etelca
Nu este medic/terapeut
etelca
Avand in vedere ca e vorba de o boala autoimuna, regimul alimentar este important.Eu am inlocuit laptele de vaca cu lapte de soia care contine etrogen, tofu in loc de branzeturi, consum insa zilnic cate un paharel de kefir, preparat acasa.Dupa 6 luni de regim fara gluten imi permit cate o felie de paine, nu mai mult.Carne si oua sunt OK, nu insa prajite.Legume si fructe...Local, cum am mai scris, marul lupului..Dermovate odata la 2 saptamani.Multa sanatate...
0
09-07-2021, ora 15:38
Nelamari
Nu este medic/terapeut
Nelamari
Glutenul exista in foarte multe Präparate si sunt produse speciale fara gluten.
Produsele animale dauneaza in bolile autoimune!Asigurativa ca soia nu este modificata genetic!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.