ligamentoplastie - recuperare

141 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›
0
06-05-2010, ora 18:12
adrianis7414
Nu este medic/terapeut
adrianis7414
Va multumesc frumos pentru raspuns si promptitudine!
0
27-05-2010, ora 17:57
ionut_cd
Nu este medic/terapeut
ionut_cd
Buna ziua tuturor!

Scriu acest comentariu din dorinta de a multumi unei echipe profesioniste si de a ajuta si alti pacienti in cautare de informatii/clinici/medici cu specializarea Ortopedie.

In luna ianuarie am avut un accident la schi, soldat cu o ruptura de Ligamentului Incrucisat Anterior al genunchiului stang. In luna mai 2010 am avut o interventie artroscopica de ligamentoplastie a LIA la Clinicile ICCO Brasov (Clinicco), realizata de domnii doctori chirurgi Andor Balint si Ion Loghinescu, cu aportul doamnei doctor anestezist Ecaterina Popa. Interventia a decurs fara probleme, anestezia a fost o combinatie de epidurala si totala.

Recomand aceasta clinica pentru profesionalismul echipei de chirurgi, pentru atitudinea de apropiere si deschidere catre pacient (normala de altfel, insa neintalnita in spitalele romanesti) si pentru spitalizarea in conditii ireprosabile. Spitalizarea a durat 5 zile (4 nopti), interventia avind loc a doua zi de la internare.

In ziua de dinaintea interventiei are loc obisnuitul "interviu" cu medicul anestezist, in care i se explica amanuntit pacientului procedura de anesteziere prin care urmeaza sa treaca. Cum spuneam mai sus, anestezia a fost una combinata, avand ca avantaj o trecere mult mai usoara prin operatie decat o anestezie doar cu componenta epidurala (pacientul doarme, nu trebuie sa asiste la proceduri operatorii invazive, care implica bormasini, ciocane si zgomotele produse de acestea :0 ), cu mentinerea cateterului epidural si dupa interventie - pentru administrarea ulterioara automata de calmante. Acest gen de interventie se pare (din informatiile pe care le am de pe internet si de la altii care au trecut prin ea) ca este destul de dureroasa in prima zi postoperatorie. Insa prin mentinerea cateterului pentru cat timp este nevoie, se elimina aceasta problema, n-am avut parte de dureri postoperatorii semnificative.

A doua zi are loc interventia, materialele folosite sunt: 2 suruburi resorbabile (pentru fixarea capatului inferior al tendonului), un retrobutton metalic(pentru capatul superior) - acesta ramane in femur, un kit de ghidare (nu stiu denumirea exacta). Interventia a durat 2 ore (de la intrarea la iesirea din sala de operatii). Dupa 2-3 ore de terapie intensiva am fost transferat in rezerva, fiind deplin constient.

Urmatoarele zile au decurs foarte bine, datorita vizitelor dese ale doctorilor si asistentelor, datorita infirmierelor care sunt tot timpul la dispozitia pacientului (pentru orice pahar cu apa tot ce trebuia sa fac era sa apas pe buton :) ), datorita atitudinii generale pro pacient. Conditiile de spitalizare sunt foarte bune (2 pacienti in rezerva dotata cu baie proprie, televizor, paturi reglabile, curatenie impecabila). Si, nu in ultimul rand, mesele au fost ok, clinica are contract cu o firma de catering pentru mancare.

Un alt aspect, pe durata spitalizarii nu se accepta vizitatori, pentru reducerea riscurilor de infectie.

Pretul total (materiale, interventie artroscopica, spitalizare) a fost de apx. 1000 EUR (in sistem de coplata cu CNAS, pentru asiguratii salariati/pensionari). Nu se accepta spagi :)

Protocolul postoperator: primele 6 zile se poarta o orteza reglabila, blocata la 10 grade. Primele 10-14 zile se merge in carje, dupa care doar in orteza, care nu va mai fi limitata la 10 grade.

Scuze pentru comentariul extins, insa am fost determinat de dorinta de a disemina informatie, pentru ca si eu, la randul meu, am trecut printr-o faza de documentare, fara sa gasesc prea multe/complete informatii pe forumurile romanesti. Daca cineva doreste mai multe informatii, sa nu ezite sa ma contacteze.

Mentionez ca am termeni de comparatie si ca, pana sa ma hotarasc la interventia in aceasta clinica, am mai trecut si prin alte consultatii, pe la alti doctori, inclusiv pe la Sf Ioan (la faimosul doctor Filipescu) - experiente total dezagreabile... Stiti cum e vorba cu pomul laudat...

Multumesc,
Ionut
0
03-06-2010, ora 16:27
bogdan 78
Nu este medic/terapeut
bogdan 78
Ionut, vreau sa fac si eu o asemenea operatie de vreo 3 ani, insa am tot aminat, insa genunchiul mie din ce mai instabil si vreau sa rezolv aceasta problema.Avind in vedere faptul ca nici eu nu am gasit prea multe informatii, si de asemenea n-a avut nici o operatie vreodata, te rog sa-mi spui cite ceva despre cei 2 medici care te-au operat, calificari, specializari, virsta, stiu si eu experienta in ceea ce priveste efectuarea acestui gen de operatii.Eu am mers la Cluj la Dr.Racasan care am inteles ca este foarte bun, insa n-am gasit nici de departe atmosfera descrisa de catre tine.Spune-mi te rog si cum te simti, cum merge recuperarea, si de cit tim te-ai operat.
Bogdan
0
03-06-2010, ora 16:54
ionut_cd
Nu este medic/terapeut
ionut_cd
Salut Bogdan,

O sa incerc sa-ti raspund:

Dr. Balint are in jur de 55 ani, Dr. Loghinescu in jur de 40. Amandoi au lucrat in sistemul public, la spital la Tagru-Mures. Am inteles ca dr. Balint are la activ undeva la 13.000 de implanturi (in toata cariera; nu stiu numarul de ligamentoplastii). Mai multe informatii poti afla despre ei de pe site-ul clinicii (incearca un search pe google dupa clinicco). Acolo poti vedea si imagini din clinica.

Eu am 3 saptamani de la operatie, de 1 saptamana merg deja la serviciu, recuperarea deocamdata o fac acasa, pe baza indicatiilor unui kinetoterapeut (gimnastica medicala, bicicleta stationara, am gasit si pe net ceva: http://www.drmillett.com/pdf/acl.pdf). O sa incep sa merg si la o clinica dotata cu sala de gimnastica medicala si cu kinetoterapeuti.

Firele le-am scos dupa 2 saptamani, se vindeca foarte bine, cred ca intr-o saptamana nu o sa se mai vada mare lucru in urma operatiei :). Dureri nu prea mai sunt, se pot observa imbunatatiri aproape de la o zi la alta.

Iti recomand sa mergi macar la o consultatie la ei, costa 50 lei si te poate edifica intr-o mai buna masura decat o pot face eu :)

Mult succes si curaj! N-ai nimic de pierdut, o sa te feliciti daca iei decizia sa te operezi :) Eu am scapat de stresul operatiei, de intensitatea caruia mi-am dat seama abia atunci cand a disparut.

Daca te mai pot ajuta cu alte informatii, nu ezita!
Ionut
0
10-06-2010, ora 00:59
alexandru168
Nu este medic/terapeut
alexandru168
Salutare,
Am revenit cu o postare dupa cum am promis. Deja am mai mult de 3 luni de la operatie si sunt multumit acum pot sa merg fara probleme doar ca pe distante foarte lungi simt o mica retinere, desi aceasta se datoreaza faptului ca nu am putut sa merg destul de des la kinetoterapie, ce vreau sa spun defapt este ca exercitiile de kinetoterapie sunt esentiale in recuperare si cu cat le faci mai bine si mai des cu atat mai repede iti revi complet.
In legatura cu ce a spus IONUT_CD il sustin deoarece si eu tot la Clinicco am fost operat si am fost la fel de multumit de conditiile de spitalizare si de operatie.

Multa sanatate tuturor!
Alex
0
11-06-2010, ora 11:00
samson25
Nu este medic/terapeut
samson25
Salut Ionut. Ai pus niste informatii pe site care sunt aproape identice cu cazul meu. Eu in schimb mam operat la Tg Mures acum 4 zile mai exact pe data de 8 iunie. Nu ai spus ce tip de operatie ai avut, ce tehnica ti sa folosit, ce fel de grefa: tendon rotulian sau prin tehnica hamstring adica din tendoanele semitendinos si gracillis. Eu am fost operat prin tehnica hamstring. Momentan ma simt foarte bine. Voiam sa te intreb dupa cat timp ai inceput miscarea, daca ai idee in cat timp se resorb suruburile. Daca stie cineva daca intro luna de zile voi putea merge la o nunta in strainatate, intrucat am cumparat deja biletul de avion. Va multumesc
0
11-06-2010, ora 16:16
ionut_cd
Nu este medic/terapeut
ionut_cd
Salut samson,

Operatia a fost ligamentoplastie artroscopica de LIA cu grefa de semitendinos si gracillis. N-am idee cat dureaza pana la o resorbţie completa, dar cred ca un search pe google iti va da raspunsul :). Firma producatoare a suruburilor se numeste Arthrex parca, daca ajuta cu ceva informatia.

La nunta vei putea merge, indiferent de perioada de resorbtie, stai linistit :) O sa vezi ca o sa fie foarte ok peste 4 saptamani (atat am eu acum de la operatie, ma simt f bine, merg cu o orteza cu articulatie, am un mers aproape normal:) )

Nu uita sa-ti faci exercitiile :) Eu le-am inceput de a doua zi dupa operatie.

Arunca un ochi si aici pentru info referitoare la exercitii si in general la procedura postoperatorie pt LIA:

http://www.drmillett.com/pdf/acl.pdf

Ionut.
0
02-07-2010, ora 08:53
Eriana
Nu este medic/terapeut
Eriana
Buna ziua,

Mai intai, niste intrebari mai generale :)

Ma intereseaza care este perioada de imobilizare dupa operatia de ligamente incucisate si exterioare. Se face cu orteza sau cu ghips. Daca este vorba de ghips, este pe tot piciorul, adica aproape de la sold pana la virful degetelor sau este alt tip de ghips?

Care este perioada de recuperare normala?

Am inteles ca se folosesc pentru operatie bucati de tendon din tendoanele proprii. Ce se intampla daca sunt mai multe ligamente rupte?

Si acum cateva intrebari mai precise :)

Intai istoric medical ca sa inteleti cum stau lucrurile: acum 2 luni am suferit o luxatie de genunchi foarte grava (spre exterior, tot genunchiul iesit din articulatie, cu ruptura ambelor ligamente exterioare si a ligamente incrucisate, ruptura de capsula, ruptura tendon quadriceps, pareza SPE). In urma operatiei, s-a procedat la reinsertia LIE. Dl. doctor mi-a explicat ca, din pacate, din cauza edemului, nici unul dintre celelalte ligamente nu a putut fi reparat la momentul respectiv. Dupa 6 saptamani de imobilizare (din pacate imperfecta - total vina mea, nu am tinut oreza cum trebuie), s-a constatat instabilitate laterala foarte pronuntata si o usoara instabilitate antero-posterioara (sertar?). Mi s-a recomandat a doua operatie pentru reinsertia tuturor ligamentelor. Din pacate, nu pot face aceasta operatie mai repede de februarie 2011 (suntem in iulie 2010).

Pot aparea complicatii datorita acestei intarzieri? Va fi recuperarea mai lenta sau mai dificila? Care este cea mai rea chestie care se poate intampla datorita acestei intarzieri? (as mentiona ca in acest moment am 110 kg la o inaltime de 167 cm - speranta mea este ca pana la data operatiei sa am in jur de 70 kg. Acesta e unul din motivele pentru care vreau sa intarzii operatia).

Unde mi-ati recomanda sa fac a doua operatie? Din pacate, desi il respect enorm pe doctorul de la Municipal care m-a operat initial, idea de a petrece chiar si 2 ore in acel spital imi repugna datorita populatiei de babe demente care urla toata noapte cu care probabil va tb. sa impart salonul (asa a fost prima oara, din 4 zile de spitalizare am dormit total 10 ore).

Multumesc pentru raspunsuri!
0
02-08-2010, ora 17:11
Cristea George
Nu este medic/terapeut
Cristea George
Bună ziua !
Am făcut un RMN din care reiese :
Ruptura ambelor ligamente încrucişate.
Edem în compartimentul postero-extern tendino-ligamentars.
Degenerarea posttraumatică a meniscului intern.

Practic fotbal de 9 ani.
Mam lovit pe teren.
Prima concluzie a fost hemartroză + entorsă genunchi drept.
Am stat cu atelă gipsată 4 zile şi 21 zile gips.
Toate bune.. nu am mai simţit durere... după cele 25 zile fără activitate... masa musculară s-a atrofiat extrem de mult... după spusele medicului... era totul bine... mi'a fost dat gipsul jos... şi mi sa spus să încerc săl îndoi cât pot de repede... piciorul fiind "lemn" aproape că nul simţeam... ok.
Am luat o lună pauză... multe mişcări nu le puteam face. Am început uşurel după luna de pauză... Apoi luna următoare am început uşor cu scări nişte ridicări cu picioru fără să un greutate... Mam simţit bine şi dispus la efort... În luna aceea miam făcut masa musculară a piciorului (coapsa) încât să nu fie mare diferenţă între piciorul drept şi cel stâng. Dar făcând antrenament.. simţeam o anume nesiguranţă pe piciorul drept şi mam decis să merg să fac un control, să mă vadă un medic ortoped... Am fost şi am zis totul de la cap la coadă cum am zis şi mai sus... şi mi sa zis " Ai început prea devreme antrenamentele ", " Trebuie să vii mai devreme la un control ", " Eşti suspect de LIA "...
Toate bune am mers am făcut Control, RMN toate cele şi acum trebuie să mă operez...

Am înţeles că am nevoie de nişte şuruburi absorbabile pentru o intervenţie reconstructivă ligament.
Care este preţul unui şurub...
Sau cum este preţul...
Nu înţeleg.. (Rigid Fix Mytek )
0
22-08-2010, ora 23:54
dan_cristian2004
Nu este medic/terapeut
dan_cristian2004
Buna ziua,

Am facut si eu o operatie de Lia si menisc exterior si va recomand clinica Polisano, Sibiu, preturi mici (14-16 milioane interventia) dureaza 2 ore, spitalizare3-4 zile la conditii de 2-3 stele, rezerve cu 1-2-3 paturi. Toata lumea e f atenta cu tine (! si nu exista spaga).
Se poate face o programare telefonica la Doctor Roman Mihai, ortopedie. Pe linga pretul operatiei mai costa si suruburile bioabsorbabile cam 400 euro (se poate si mai putin, se poate si 1000 euro daca se iau printr-o clinica sau spital - e bine sa le platesti direct de la firma agreata de doctorul ce face interventia)
Pt interventie el are la dispozitie mai multe seturi de suruburi de diferite dimensiuni, si le alege pe cele mai potrivite in timpul interventiei.
Operatia am facut-o pe 4 august, acum ma pot misca deja fara baston de cateva zile, (insa il mai folosesc preventiv) si azi am condus masina prima data dupa operatie.
Operatia a fost ligamentoplastie artroscopica de LIA cu grefa de semitendinos si gracillis in 4 fascicule + menisc.

-*


(*modificat de administrator)
0
30-08-2010, ora 14:26
adrianis7414
Nu este medic/terapeut
adrianis7414
Si eu mam operat de LIA, in urma cu 13 saptamani sunt foarte bine, nu mai am dureri si chiar genunchiul operat este mai stabil decat celalalt, sunt foarte multumit de rezultate chiar am fost pe munte si am facut diferite trasee de diferite dificultati, acum patru zile am terminat recuperarea si piciorul arata aproape ca celalalt, mai am de lucrat, numai ca incep serviciul si o sa vad pe ce plan voi pune sanatatea mea !
Am fost operat la spitalul militar din Bucuresti si sunt multumit de felul in care sa purtat cu mine dr. Codorean, doar ca preturile sunt foarte mari fata de ce spuneti voi aici + ca nu se deconteaza nimic de catre casa de asigurari si conditiile din spital asa cum stiti si voi... lasa de dorit
Va doresc sanatate tuturor si informativa foarte bine inainte de a face o alegere inacest sens, conteaza foarte mult cine va opereaza, in ce fel face acest lucru, modul in care se poarta cu voi si bineinteles experianta pe care o are in spate !
Multumesc si Domnului Doctor Marius Uscatu !
0
30-08-2010, ora 23:01
cristian1974
Nu este medic/terapeut
cristian1974
Buna ziua,

Am avut un accident rutier si ca urmare o entorsa grava de genunchi cu ruperea a doua ligamente (LIA si LCI) plus o fractura cu deplasare a platoului tibial.
S-a rezolvat prin fixare cu surub si saiba (titan).
Acum sunt la doua luni de la operatie, umblu in carje, dar avansez bine la acest capitol.
Problema care ma deranjeaza mai mult este lipsa de flexibilitate a genunchiului, merge cam de la 5 la 80 de grade. Si nu trec de pozitiile acestea cam de trei saptamani, chiar cu kinetoterapie.
Daca a trecut cineva prin ceva similar, ajuta la mobilitate tratamentul balnear ?
Ma refer la apa sarata/sulfuroasa, masaj, namol, etc.
Mi s-a mai propus si o terapie alternativa (BOWEN) dar asta exclude celelalte tratamente si nu prea stiu ce sa aleg.

Multumesc mult pentru orice informatie utila.
0
13-09-2010, ora 16:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In cazul D-voastra singura terapie utila este kineto-terapia, adica gimnastica medicala specifica, prin programe adaptate ligamentoplastiilor.
Nu se pune problema medicamentelor sau procedurilor de orice gen. In spitalul in care am lucrat in Franta, pacientul nu era operat de ligamentoplastie pana nu prezenta programarile stricte la kineto-terapia postoperatorie, la un kinetoterapeut cunoscator al acestor protocoale post-operattorii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-10-2010, ora 16:05
danjuan
Nu este medic/terapeut
danjuan
Am o rugaminte pt d-l dr. Am fost operat acum 1 luna, s-a inlocuit LIA, prin autogrefa din semitendinos si gracilis, cu suruburi resorbabile, si meniscectomie partiala menisc intern. Mentionez ca am rupt total si LCM.
In prezent merg cu orteza si carje, insa cand am vrut sa ma asez pe un scaun, genunchiul a fugit din nou, nu cu aceeasi amplitudine ca cea initiala, deoarece aveam pusa orteza.
As vrea sa va intreb daca este normal ca genunchiul sa fuga din nou la 1 luna dupa operatie.
Va multumesc.
0
15-10-2010, ora 21:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Situatia depinde de zeci de factori, de la leziunile preexistente si pana la tipul interventiei, de la sexul, varsta si greutatea D-voastra pana la antecedentele traumatice si sportive, trecand prin alti zeci de factori implicati.
Cu siguranta ca se impune reevaluarea genunchiului de catre chirurgul care v-a operat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
18-10-2010, ora 21:54
marius chira
Nu este medic/terapeut
marius chira
Buna seara.Va rog ajutati-ma cu o nelamurire.as vrea sa stiu cat costa o operatie de ligament incrucisat???.am auzit ca costa in jur de vreo 3000 de euro si nu am atatia bani.ma puteti lamuri unde as putea sa ma operez si la un pret mai mic pana intr-o mie de euro.va rog frumos dati-mi un raspuns.MULTUMESC
0
18-10-2010, ora 22:00
marius chira
Nu este medic/terapeut
marius chira
As mai dori sa specific ca nu am carte de munca si nu am fost angajat si as vrea sa stiu cam cat costa interventia.aproximativ.multumesc
0
18-10-2010, ora 22:22
marius chira
Nu este medic/terapeut
marius chira
Buna seara.Va rog ajutati-ma cu o nelamurire.as vrea sa stiu cat costa o operatie de ligament incrucisat???.am auzit ca costa in jur de vreo 3000 de euro si nu am atatia bani.ma puteti lamuri unde as putea sa ma operez si la un pret mai mic pana intr-o mie de euro.va rog frumos dati-mi un raspuns.MULTUMESC


As mai dori sa specific ca nu am carte de munca si nu am fost angajat si as vrea sa stiu cam cat costa interventia.aproximativ.multumesc
0
18-10-2010, ora 22:23
marius chira
Nu este medic/terapeut
marius chira
Buna seara.Va rog ajutati-ma cu o nelamurire.as vrea sa stiu cat costa o operatie de ligament incrucisat???.am auzit ca costa in jur de vreo 3000 de euro si nu am atatia bani.ma puteti lamuri unde as putea sa ma operez si la un pret mai mic pana intr-o mie de euro.va rog frumos dati-mi un raspuns.MULTUMESC


As mai dori sa specific ca nu am carte de munca si nu am fost angajat si as vrea sa stiu cam cat costa interventia.aproximativ.multumesc
0
18-10-2010, ora 22:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Aceste preturi sunt determinate, cel mai adesea, de achizitia unor implante performante pentru fixarea neoligamentului in os.
Cu siguranta ca veti si preturi mult mai mici.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-10-2010, ora 06:28
adrianis7414
Nu este medic/terapeut
adrianis7414
Gasesti si mai ieftin de 3000 euro, dar cum spune si Dl. Doctor, aceasta operatie este bine a fi facuta de un medic bun cu experienta, nu este placut sa nu reuseasca si sa trebuiasca repetata sau sa nu schimbe in bine cu nimic situatia.
Multa sanatate !
0
21-10-2010, ora 23:37
marius chira
Nu este medic/terapeut
marius chira
BUNA SEARA.Mi-ati putea spune va rog unde as putea sa gasesc o clinica sau un spital unde as putea sa ma interesez cat m-ar costa.pt ca dispun de ceva bani dar nu de 3000 de euro si dc ar fi mai ieftin as vrea sa ma interesez dar nu stiu unde???? VA MULTUMESC
0
23-10-2010, ora 15:40
ionut.b
Nu este medic/terapeut
ionut.b
Buna ziua !CONCLUZIILE rezultatului RMN sunt:-leziune grad 2-3 coarne anterior si posterior menisc extern si anterior menisc intern; -leziune grad 2 corn posterior menisc intern
-ruptura LIA
-leziune interstitial ligament colateral extern.
Am stat 2 saptamani cu atela gipsata si alte 2 cu burlan gipsat.Acum fac gimnastica medicala.De trei zile ma chinui sa pendulez gamba catre inapoi si cred ca am progresat 20%.Sunt militar si asta nu e perioada buna de concedii medicale.IN SPERANTA CA MA PUTETI AJUTA CU SFATURI:VA MULTUMESC!
0
23-10-2010, ora 17:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu inteleg care este problema D-voastra: care este rezultatul examenului clinic, care este diagnosticul??
D-voastra citati rezultatul scris al unui RMN.
RMN-ul este valoros in sine, dar numai ca imagine nemijlocita in mainile specialistului in artroscopie, in timpul examenului clinic (consultatie).
Scos din context, rezultatul scris al RMN nu are absolut nici o relevanta intrinseca. O leziune meniscala sau ligamentara, chiar daca apare pe RMN si nu are o corespondenta clinica, va fi neglijata.
Imobilizarea gipsata este profund daunatoare in leziunile meniscale sau ligamentare si trebuie evitata.
Prin urmare, esential in acest moment este examenul clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-10-2010, ora 21:17
ionut.b
Nu este medic/terapeut
ionut.b
Va multumesc mult.!Din nefericire primul doctor inainte de RMN:RUPTURA PARTIALA LIGAMENT COLATERAL INTERN.al doilea dupa ce a citit RMN-ul si mi-am dat jos gipsul a spus ca e prea devreme pentru un examen clinic, si sa revin peste o saptamana:ENTORSA GRAVA GENUNCHI;orteza, diclofenac, gimnastica.Am senzatia ca pierd timp si am nevoie sa stiu in cat timp pot reveni la munca pe picioarele mele pentru ca am in continuare genunchiul instabil si unele dureri sub rotula si in spatele genunchiului, care nu-mi permit pendularea gambei catre inapoi.Sa mai caut si alta opinie sau sa astept pana la programare?VA MULTUMESC !CU RESPECT!
0
25-10-2010, ora 05:55
adrianis7414
Nu este medic/terapeut
adrianis7414
Mergi le SMC si cauta la ortopedie pe Dr. Codorean, este un foarte bun specialist !
Poate nu este locul sai fac reclama dar pe mine ma ajutat foarte mult si dupa 5 luni de la operatia de ligamentoplastie - cartilaj si menisc, merg aproape ca inainte, doar nu pot sa alerg (data fiind si greutatea corporala pe care o am) !
Si vreau sai multumesc si Dlui Doctor Marius Uscatu pentru ca la momentul cand am avut mai multa nevoie am primit un sfat foarte util in ceea ce priveste imobilizarea gipsata, aveam 4 saptamani cu aceasta si medicul care o facuse zicea ca asa trebuie sa stau pana se desumfla piciorul si se poate pune un diacnostic corect...
Asa ca nu sta asa pana isi mai da cate unul cu parerea, este sanatatea ta !
http://forum.computergames.ro/7-generalitati/74707-virtual-knee-surgery/page-144.html
Rasfoiti paici si nu se poate sa nu gasiti ceva util care sa va ajute !
0
25-10-2010, ora 12:17
ionut.b
Nu este medic/terapeut
ionut.b
MULTUMESC MULT! Stiu ca acolo trebuie sa ajung dar ma sperie putin costul operatiei, in perioada asta.Imi puteti spune va rog la ce suma sa ma astept.daca se poate cu sau fara... bonusuri.
0
26-10-2010, ora 06:14
adrianis7414
Nu este medic/terapeut
adrianis7414
Nu stiu in ce masura moderatorii acestui forum imi dau voie sa postez o LISTA cu preturile practicate, insa pot sa spun ca implanturile sunt undeva la 1100 euro + alte chestii pe langa ( materiale pentru operatie si medicamente), cam 1800 euro toate acestea nu se deconteaza.
Am fost si la spitalul Sf. Ioan, unde se spune ca este cel mai bun medic in ale genunchiului, si nu contest,
insa costurile sunt foarte mari iar relatia medic pacient... lasa mult de dorit !
Mergi la un consult la spital dimineata si Codorean iti va spune tot ce te intereseaza, diacnostic, ce trebuie sa faci si costurile !
Chiar daca nu te operezi la el macar afli care este diacnosticul corect !
Sanatate multa !
0
26-10-2010, ora 21:03
ionut.b
Nu este medic/terapeut
ionut.b
Multumesc de confirmarea informatiilor pe care le detineam, am fost astazi la Codorean:operatie de menisc +LIA.revin peste o saptamana pentru programare, si gimnastica pana atunci.Am avut atela gipsata pusa pe piciorul flexat si acum trag de el sa stea intins, dar m-am mai linistit.MULTUMESC PENTU INFORMATII SI PENTRU PROMPTITUDINE.SANATATE MAXIMA !
0
29-10-2010, ora 10:48
iris_idm
Nu este medic/terapeut
iris_idm
Mi-am facut ieri un RMN la genunchi.rezultatul:
-LIA intrerupt complect;
_menisc intern cu hipersemnal triunghiular ce nu intercepteaza nici una din suprafetele articulare ;
-suspiciune de mica leziune de condromalacie rotuliana;
si mai multe...dar astea parca nu suna cum trebuie...
Doctorita mi-a zis sa caut medici care se ocupa de astfel de interventii...mi-a zis cateva nume de doctori dar la ei trebuie sa imi fac programare si dureaza la unii 2 sapt la altii 3 sapt pana pot sa ma consulte...
Stie cineva un doctor care este bun si care ar putea sa ma consulte si sa ma si opereze?
Si c-am cat ar costa o astfel de interventie...si c-am cat e perioada de recuperare...
Multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns
141 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul