ligamentoplastie - recuperare

141 comentarii 1 2 345 Înainte ›
0
31-10-2010, ora 19:01
adrianis7414
Nu este medic/terapeut
adrianis7414
Citeste mai sus pe forum si vei gasi raspuns la aceste intrebari !
Mai gasesti si adresa unui forum interesant !
0
10-11-2010, ora 17:55
iris_idm
Nu este medic/terapeut
iris_idm
Da...multumesc.
Pana acum am fost la 4 medici si fiecare cu parerea lui.
De exemplu:primul..."ai piciorul inflamat, facem doar artroscopia si gata faci recuperare.dupa, nu mai ai nevoie de ligamentoscopie ca nu faci sport de performanta..."
al doilea: " facem artroscopia si dupa 2-3 luni si ligamentoscopia dar costa 2000-2500E"
al treilea :"trebuie sa scoatem bucata de menisc rupta care s-a bagat intre articulatii, aranjam si rotula, facem recuperare.si dupa vedem cand facem si ligamentoscopia.(dar ca sa ma opereze treb sa astept pana dupa 10 dec-prima operatie)"
al patrulea: " facem totul o data...aranjam si meniscul si rotula si facem refacem si ligamentul incrucisat...tu cat de pregatita esti?...financiar"

Voi ce ati face?eu sigur nu stiu.
Piciorul mi s-a inflamat zici ca e un butuc...a trecut deja o luna de la accident si eu nu am rezolvat nimic...ma doare..abia mai pot sa dorm...ma deplasez in carje prin casa.si mai am si doi copii mici de care treb sa am grija...
Sincer...sa te fereasca Dumnezeu sa te imbolnavesti in tara asta...
Si apropo doctoriii la care am fost sunt printre cei mai buni in domeniu...
0
10-11-2010, ora 22:09
adrianis7414
Nu este medic/terapeut
adrianis7414
Nu stiu ce sa zic, inseamna ca ai fost la spitalul Sf Ioan, la Militar si poate si la o clinica privata unde se face operatia din doua. Recuperarea difera de la persoana la persoana, tine foarte mult de vointa si de reusita operatiei, am 5 luni si jumatate si mai am de facut, dar nu mai am timp si cred ca am regresat, de alergat nu pot vorbi, poate doar un schiopatat chinuit, asta este vina mea, ca nu am mai continuat!
In ceea ce priveste alegerea unui medic, nu stiu ce sa spun, eu am ales pe cel cu care am putut sa comunic clar si pe fata, sa stiu costurile si tot ce implica operatia. Tot asa am mers in mai multe locuri si la cei mai buni medici.
Sanatate multa !
0
12-11-2010, ora 18:03
cosmin9339
Nu este medic/terapeut
cosmin9339
Buna seara.
Sunt sportiv am 17 ani si practic handbalul de 7 ani, acum 3 saptamani am cazut(o saritura la poarta, m'am dezechilibrat si am aterizat pe piciorul stang timp in care mi'am auzit genunchiul troznind si l'am vazut deplasat) in timpul unui meci.Prima zi am stat in casa, a doua zi am fost la urgente(spitalul nr.1 Craiova) mi sa spus ca nu am nimic rupt..La 2 zile dupa asta am fost la clinica sportiva si am consultat un medic, mi sa dat o sapt de repaus la pat continuand sa'mi iau medicatia.Dupa acea saptamana am mers la control mi sa spus ca 90% am ligamentele rupte partial sau total.Mi sa dat sa fac un examen RMN. Rezultatul examenului RMN :
-Revarsat articular in cantitate moderata.
-Edem osos la nivelul condilului femural lateral fata articulara, condil femural medial fata articulara, platou tibial postero-medial si postero-lateral, traiecte de fracturi oculte prezente.
-Ruptura corn posterios, menisc medial.
-Leziune posttraumatica, menisc lateral, corn posterior.
-Ruptura ligament incrucisat anterior.
-Rupturi fibrilare ligament colateral medial.
Vreau sa stiu si eu daca este posibil sa am toate aceste chesti avand in vedere ca pot alerga cat de cat si am o durere medie cand incerc sa'mi ridic piciorul.Astept un raspuns!Multumesc.
0
16-11-2010, ora 19:35
iris_idm
Nu este medic/terapeut
iris_idm
Intrebare:Care suruburi sunt mai bune?Cele resorbabile sau cele care in timp capata proprietatile osului?
Mentionez ca o sa fac o ligamentoplastie si nu stiu ce chit sa aleg.Multumesc anticipat de raspuns si pentru raspunsurile anterioare.
0
01-03-2011, ora 14:25
parameci
Nu este medic/terapeut
parameci
Am facut artroscopie la genunchi, in 24.02.2011 ocazie cu care s-a constatat ruptura LIA. dupa cit timp se poate programa ligamentoplastia si cam cit este perioada de recuperare dupa astfel de interventie? mentionez ca dupa interventie nu am nici un fel de probleme(la 5 zile) nu s-a umflat genunchiul si nu am nici un fel de dureri(nu folosesc calmante). interventia am facut-o la tg mures unde m-am simtit extraordinar, personalul fiind de nota 10, cu toate ca eu locuiesc la 350 km de acest oras
0
01-03-2011, ora 15:27
parameci
Nu este medic/terapeut
parameci
am omis sa spun ca am 41 ani, 84 kg, 1.72 m si am facut sport toata viata pina acum 2 ani cind am avut o accidentare la fotbal de la care probabil s-a tras ruptura de LIA (piciorul a cedat lateral la o schimbare brusca de directie). daca citeam toate raspunsurile inainte de artroscopie cred ca realizam ca am ruptura LIA si poate rugam interventie si la ligamente(nu am facut RMN)
0
01-03-2011, ora 15:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ligamentoplastia se practica fie in aceeasi sedinta (cand se constata ruptura LIA, momentul practic ideal pentru ligamentoplastie), sau se poate practica la 4-6 saptamani dupa artroscopie.
Trebuie sa contientizati insa periculozitatea unor sporturi precum foot-ball-ul, generator de mari problema la nivelul genunchiului, atat inainte cat si dupa ligamentoplastie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-03-2011, ora 16:14
parameci
Nu este medic/terapeut
parameci
va multumesc pt raspunsul oportun! dupa ligamentoplastie si recuperarea corespunzatoare trebuie sa ma las de sport??specific ca inainte jucam fotbal si baschet intr-un ritm de 2/3 meciuri pe saptamina...in sala sau pe teren mare in functie de vreme!! v-as ruga sa-mi spuneti perioada de refacere dupa ligamentoplastie pentru a putea sti cum sa-mi programez interventia pentru a nu perturba prea tare programul la locul de munca! VA MULTUMESC
0
01-03-2011, ora 16:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este ideal, la varsta si statura D-voastra, ca dupa ligamentoplastie sa va protejati genunchiul. Sporturi precum foot-ball sau basket-ball sunt deosebit de agresive pentru genunchi si vor determina cu mare probabilitate ruptura noului ligament.
Incercati sa treceti pe sporturi mai "blande", adica inot sau ciclism.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-03-2011, ora 16:26
bogdan 78
Nu este medic/terapeut
bogdan 78
Poate sa-mi spuna cine daca s-a operat de LIA la Dr.Prejbeanu Radu din Timisoara?
Cum a decurs operatia, recuperarea si care a fost relatia cu Dl.Doctor?
0
01-03-2011, ora 17:31
bogdan 78
Nu este medic/terapeut
bogdan 78
Stie cineva cit este "onorariul" doctorului si a anestezistului pentru o artrscopie la genunchi pentru reconstructia ligamentului incrucisat anterior?Ideea este ca ma operez intr-un spital de stat si habar nu am care sint regulile avind in vedere ca nu am mai fost niciodata intr-o asemenea situatie.
Va multumesc.
0
01-03-2011, ora 18:30
parameci
Nu este medic/terapeut
parameci
la tg mures numai artroscopia cam 8/10 milioane.daca faci si ligamentoplastie cam 500 euro kitul si vreo 15 mil.manopera, dar e o clinica cu personal f. amabil care te face sa te simti bine pe perioada spitalizarii...ceva mai rau cu meniul la bucatarie
0
01-03-2011, ora 20:30
bogdan 78
Nu este medic/terapeut
bogdan 78
Ceea ce mi-ai spus tu e la clinica privata sau la spital de stat?
Eu am de facut artroscopie cu reconstructie LIA.
Multumesc,
0
02-03-2011, ora 12:23
parameci
Nu este medic/terapeut
parameci
preturi la stat..trebuie adeverinta de salariat vizata de casa de sanatate si trimitere de la medicul de familie..la tine cred ca te costa 500 euro + 13/15 milioane cheltuieli cu manopera! 500 euro costa kitul pentru ligamentoplastie pentru care primesti chitanta
0
06-03-2011, ora 11:43
ioan68
Nu este medic/terapeut
ioan68
Buna ziua. Am si eu o problema, mai precis fica mea care face handbal si a fost diagnosticata cu ruptura L.I.A deci va treb sa fie operata asta e clar dar eu in calitate de parinte sunt foarte derutat in sensul ca nu stiu unde sa merg la operatie,...am fost la consult la TG.MURES, BUCURESTI SI CLUJ iar medicii la care am fost mi-au explicat ca operatia se poate face folosind suruburi de titan, suruburi resorbabile iar la ultimul consult pe care l-am facut la CLUJ medicul mi-a explicat ca el nu foloseste suruburi deoarece sunt mai multe iconveniente si ca el face operatia folosind... OS ROTULIAN iar in partea de jos prinderea ligamentului o face cu o clema de titan..mentionez ca fica mea are 17 ani si doreste foarte mult sa faca sport i continuare...va rog sa ma ajutati sunt intr-o deruta totala...multumesc...multa sanatate tuturor...
0
06-03-2011, ora 16:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va voi raspunde punctual:
- suruburile (implanturile) utilizate nu reprezinta principala preocupare a D-voastra, ci mai curand tehnica utilizata si experienta chirurgului.
- problema nu este atat una medicala, cat una sociala: ligamentul rupt nu va mai fi niciodata la fel, indiferent prin ce procedeu va fi inlocuit. Cred ca ar trebui sa evite toata viata sporturi agresive de genul jogging-ului, hand-ball-ului sau similare. Este la varsta cand poate sa faca si altceva decat sport de performanta, care poate determina asemenea accidente nefericite, ce pot intrerupe definitiv cariera sportiva.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-03-2011, ora 10:41
bogdan 78
Nu este medic/terapeut
bogdan 78
Buna Ziua,

Stimate Domnule Doctor,

M-am programat la o artroscopie cu inlocuire LIA si sint nehotarit in ceea ce priveste folosirea unui ligament prelevat sau a unuia artificial.Am tot citit despre avantajele ambelor, si datorita timpului mai scurt de recuperare precum si a durerilor mai mici din cite am inteles as inclina spre cel artificial.
Ma puteti sfatui pentru a lua cea mai buna decizie?

Va multumesc,
Bogdan
0
18-03-2011, ora 17:13
moka
Nu este medic/terapeut
moka
buna ziua,
pt d-l doctor as avea o intrebare...
in urma cu o luna am efectuat o operatie de reconstructie LIA (cu grefa din tendonul rotulian) iar dupa 3 sapt am suferit inca o interventie... mozaicplastie... am o saptamana de la aceasta operatie si inca am o durere destul de mare care nu-mi permite nici sa fac exercitiile indicate de kinetoterapeut...parca nici nu pot sa-l indoi cum o faceam in primele 3-4 zile de dupa operatie..parca e din ce in ce mai rau...operatia imi supureaza inca (nu stiu daca e normal...imi supureazza unde s-a taiat peste fosta taietura)
imi puteti da ceva sfaturi..indicatii

multumesc frumos
0
19-03-2011, ora 23:04
MaCe90
Nu este medic/terapeut
MaCe90
Buna seara! Ma numesc Adrian Rus, am 21 de ani, si fac sport regulat de cand eram mica (de la volei, atletism, fotbal de performanta) la meciuri de fotbal cu prietenii, sala, jogging, innot si ciclism. Am suferit o interventie chirurgicala pentru ruptura a LIA cu alte cateva leziuni la menisc, mi s-a spus ceva de condropatie si sinovita sau ceva asemanator.

Ideea e ca am citit intr-un comentariu anterior ca trebuie evitate dupa recuperare sporturile agresive gen jogging(??), fotbal si altele, in unele cazuri eivtarea activitatilor sportive de orice fel care implica catusi de putin efort fizic.

Eu imi doresc ca dupa o recuperare minutioasa sa fiu capabil sa fac ciclism (chiar trasee lungi, aveam in plan anul viitor sa merg cu bicicleta la mare, asta fiind o distanta de aprox. 2000km), innot, sala si fotbal cu prietenii, fara sa ma fortez si sa joc la nivel foarte competitiv (desi asta o sa fie putin mai greu).

Am 1, 86m si 82 de kilograme, sportul e o parte majora din viata mea, am o alimentatie sanatoasa bazata foarte mult pe fructe, legume, consum redus de grasimi, dulciuri si alte junk-food-uri. Nu fumez, beau ocazional... ma gandesc ca si astea pot afecta organismul si implicit functionarea tuturor membrelor.

Intrebarea mea e daca o sa pot sa revin la un nivel optim sa fac aceste lucruri fara sa traiesc cu o frica constanta ca recidiva e aproape tot timpul. Va multumesc pentru raspuns, numai bine!
0
21-03-2011, ora 22:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fara sa fiu in cunostinta de cauza (neparticipand la operatie), D-voastra imi descrieti leziuni grave: ruptura totala LIA, leziuni meniscale si cartilaginoase. Aceste leziuni sunt ireversibile, prin urmare nu se pune problema """vindecarii"" si nici a """revenirii la nivelul optim""".
Important pentru D-voastra este doar sa va conservati articulatia cat mai mult posibil, insa cu 2000 km ciclism si mai ales cu """ sala si fotbal cu prieteni""" nu veti reusi decat sa va distrugeti inainte de vreme...si nu veti putea motiva "inocenta""".
Poate ca sunt cinic, dar sunt cumplit de realist, vazand pretutindeni in jurul meu amici care si-au rupt ligamentul LIA reconstruit prin operatie, invariabil la """fotbal cu prietenii""".
Alimentatia pe care o descrieti nu afecteaza deloc, nici in bine si nici in rau, starea actuala a articulatiei.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-04-2011, ora 10:28
bogdan 78
Nu este medic/terapeut
bogdan 78
Buna,
In sfirsit mi-am facut operatia de reconstructie a ligamentelor la Spitalul clinic din Timisoara.A fost o interventie reusita, azi am o saptamina si umblu fara probleme pe picior din ziua operatiei, bineinteles cu ajutorul cirjelor, reusesc sa indoi piciorul la 90 de grade, si vreau sa-i multumesc D-lui Profesor Doctor Prejbeanu Radu, pentru profesionalismul, modul deosebit cu care isi trateaza toti pacientii.Recomand tuturor celor care au probleme ortopedice sa si le trateze la acest medic deosebit, de altfel intreg colectivul sectiei sale este unul extraordinar, si tineti cont sinteti intr-un spital de stat.
0
17-05-2011, ora 10:41
Dohotaru Luchilian
Nu este medic/terapeut
Dohotaru Luchilian
Buna ziua! In urma cu aproximativ 3 ani am cazut la fotbal...genunchiul s-a umflat cateva zile apoi totul a revenit la normal!timp de 3 ani am continuat sa joc fotbal de cateva ori pe saptamana, m-am dus la sala zilnic si am folosit greutati destul de mari la genoflexiuni sau alte exercitii efectuate din stand in picioare!in tot acest timp nu am avut instabilitate decat dureri rari! acum jumate de an am facut un rmn la picior parca din inspiratie simtind o mica diferenta fata de celalalt picior! in urma rmn-ului am aflat ca am ligamentul incrucisat rupt! m-am dus sa fac operatia de ligamentoplastie laspitalul municipal nestiind ca este o operatie desi aparent simpla dar in care conteaza enorm mana chirurgicala! la spitalul municipal in urma artroscopiei investigatorii doctorul a ramas uimit de interiorul genunchiului...cartilagiul cu traume de gradul IV...dintr-o scara de la I la IV! mi s-a zis ca operatia de mozaicoplastie adica transplantul de cartilagiu nu se poate face nicaieri fiind o suprafata prea mare distrusa! atunci am inteles ca trebuie un chirurg foarte bun si am ajuns la Dr. Filipescu...acesta dupa ce a vazut artroscopia mi-a zis ca se poate face si deja dupa o saptamana am fost programat la operatie...mi-a fost recoltat cartilagu din zonele de genunchiu in care nu este necesar si implantat unde era distrus!dupa operatie 2 luni de zile nu am avut voie sa pun picioru jos!dupa aceasta perioada de 2 luni am fost operat de ligamentoplastie.in timpul operatiei mi-a aratat zona de cartilagiu implantat...nu era diferenta fata de celelalte zone! acum am o saptamana de la ligamentoplastie si ma chinui cu recuperarea deoarece am avut 2 luni in care nu am folosit piciorul asa ca e acum e mult mai greu!am vrut sa va spun povestea in ideea in care la spitalul municipal mi s-a zis ca operatia de transplant de cartilaj nu se poate face nicaieri.nici macar afara.si imi spuneau ca imi pun ligamentul asa fara transplant.interesati-va inainte! cautati toate variantele.cele mai ieftine nu sunt neaparat cele mai bune...e vorba de santatea dumneavoastra
0
27-05-2011, ora 09:36
paulo4jc
Nu este medic/terapeut
paulo4jc
Buna ziua,

Am doua saptamani si 3 zile de la operatie - ligamentoplastie. Operatia a decurs bine, la Sibiu la dr. Roman, de care am fost foarte multumit (e a doua operatie de acest gen pentru mine, la dr. Roman, nu la acelasi picior). Problema este ca persista o durere de gamba, care e si umflata / incordata dupa eforturi nu prea mari de a merge, cu sau fara carje. Durerea e foarte mare atunci cand ma ridic din pat, simt ca invadeaza sangele partea inferioara a piciorului, si atunci se intensifica durerea. Altfel, daca stau cu el la orizontala, nu e dureros. Poate fi ceva blocaj in circulatie? Ce fel de investigatii sa fac, pentru a depista cauza problemei?

Multumesc frumos!
0
14-06-2011, ora 08:40
danielporumb
Nu este medic/terapeut
danielporumb
Buna ziua. Acum doua luni la un joc de fotbal m-am lovit cu un coleg si am simtit o durere puternica la genunchiul drept si am auzit o trosnitura. Genunchiul mi s-a umflat, am aplicat gheata local si in decurs de o saptamana umflatura a disparut in proportie de 70%. Dupa momentul acesta la vreo doua saptamani am calcat mai apasat pe piciorul drept si am simtit din nou aceeasi durere. M-am dus la medicul ortoped care m-a consultat si mi-a zis ca este entorsa usoara la genunchi. Mi-a dat ca tratament ketonalgel si sa port genunchiera timp de 3 saptamani. La doua saptamani am simtit iarasi aceeasi durere. M-am intors la medicul ortoped si mi-a recomandat RMN. In urma examenului RMN a reiesit ca diagnostic "Ruptura completa a ligamentului incrucisat anterior. Fisura corn posterior menisc". Urmeaza sa merg la ortoped sa ma consulte. Ce se poate face in acest caz? Ce sfaturi si recomandari imi dati? Va multumesc. Cu stima Daniel Porumb.
0
16-06-2011, ora 10:11
Dohotaru Luchilian
Nu este medic/terapeut
Dohotaru Luchilian
paulo4jc.s-ar putea sa fie tromboza...daca gamba este tare la atingere.se poarte face o ecografie a vaselorde sange la piciorul cu pricina.eu am patit la fel...am facut ecografia si a reiesit ca am avut tromboza.cheaguri de sange pe vene!ar trebui sa ai grija.daca intradevar sunt.trebuie tratate.altfel exista riscul sa urce in corp spre diferite organe!
0
16-06-2011, ora 10:16
Dohotaru Luchilian
Nu este medic/terapeut
Dohotaru Luchilian
paulo4jc.s-ar putea sa fie tromboza...daca gamba este tare la atingere.se poarte face o ecografie a vaselorde sange la piciorul cu pricina.eu am patit la fel...am facut ecografia si a reiesit ca am avut tromboza.cheaguri de sange pe vene!ar trebui sa ai grija.daca intradevar sunt.trebuie tratate.altfel exista riscul sa urce in corp spre diferite organe!
0
26-06-2011, ora 21:04
pester
Nu este medic/terapeut
pester
Pe data de 2 octombrie 2010 am avut un accident in urma caruia am fost imobilizata la pat cu aparat gipsant timp de 24 zile spunandumi ca am intindere le ligamente.Dupa scoaterea gipsului piciorul era unflat si durerile insuportabile.Am mers in alt oras unde am facut RMN in urma caruia a rezultat ruptura LIA.Dupa 2 saptamani a urmat operatia de artoscopie unde a fost indepartat ligamentul rupt.Am facut recuperare timp de 1 luna de zile ajungand la o flexie de 90 grade.Mi s-a spus ca trebuia sa fac operatia de reconstructie LIA.Artroscopia a fost facuta la un spital privat.As dori sa stiu cat ma costa operatia la un spital de stat deoarece la privat nu imi pot permite.Asi dori sa imi recomandati un medic pt aceasta operatie!Multumesc anticipat!
0
27-06-2011, ora 23:21
catalina1982
Nu este medic/terapeut
catalina1982
Buna,
Spitalul Militar aproximativ 1000 euro, dr. Codorean. Aceeasi situatie o am si eu si voi avea inerventia in aproximativ 2 saptam.
Sanatate
0
28-06-2011, ora 10:41
paulo4jc
Nu este medic/terapeut
paulo4jc
Pester, la Sibiu la clinica Polisano, Ligamentoplasita e acoperita de CAS. Tu platesti suruburile (400e, suruburi resorbabile, care nu se mai scot, pentru ca nu sunt metalice), si spitalizarea postoperatorie (1300 lei, camera cu 3 paturi, pentru pana la 10 zile de spitalizare). Dr. Roman, foarte bun profesionist, si comunica foarte bine cu pacientii. Am fost foarte multumit de rezultate. Am avut la el doua operatii LIA, una in urma cu vreo 4 ani, si una acum aproape 2 luni. Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns
141 comentarii 1 2 345 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul