Limba crapata si dureroasa | Forumul Medical ROmedic

Limba crapata si dureroasa

46 comentarii 1 2
0
01-03-2019, ora 09:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cere bilet trimitere la gastrologie
acolo ai problleme..in abdomen.. care afecteaza gatul
sa scris mult despre asta pe forum.. mai citeste
0
08-06-2019, ora 19:49
Corsal
Nu este medic/terapeut
Corsal
Buna ziua! Am fost diagnosticat cu candida grabata am făcut tratament cu nistatin in urma vizitei la dermatologie analizele au ieșit negative dar eu am in continuare crăpături pe limba care îmi provoacă usturimi cum sa scap de crăpături ? Va rog să mă ajutați ! Multumesc!
0
08-06-2019, ora 21:38
Corsal
Nu este medic/terapeut
Corsal
Buna seara.am 3 ani de când tot mă chinui cu usturimi și crăpături pe limba am luat tot felul de tratamente dar fara nici un efect.va rog din suflet ce sfat ami puteți da sa scap de chinurile astea.va multumesc
0
08-06-2019, ora 22:36
Corsal
Nu este medic/terapeut
Corsal
Primele simtome au apărut simțeam stomagul acordat și o durere an ghat.imediat am făcut un control la gastro.la 2 săptămâni după ce am terminat tratamentul au apărut usturimi și crăpături pe limba.se fac 3 ani de când mă chinui cu aceasta boala.ultima speranță este un sfat din partea dumneavoastră
0
09-06-2019, ora 10:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 consult amanuntiti la gastrologie.. de acolo e problema. LIMBA este oglinda tractului digestiv
2 schimbarea radicala a stilululi alinetar cum am mai recomandat pe forum.. gasesti sute de postari desore acest subiect
0
09-06-2019, ora 12:28
Corsal
Nu este medic/terapeut
Corsal
Mulțumesc.ptr badijonare apa de gura cloridenta și ulei de catina.apa de gura cloridenta ori de care.la farmacie au d menta d cireșe.va antreb care este mai buna ptr badijonare.va multumesc
0
06-07-2019, ora 15:12
Corsal
Nu este medic/terapeut
Corsal
Buna ziua.am fost la gastro și me-au dat diagnosticul reflucs gastro esofagian și gastrita antrala.dar ce tratament trebuie sa fac sa scap de crăpături și cât trebuie sa fac tratamentul.va multumesc
0
12-07-2019, ora 16:37
Maria300
Nu este medic/terapeut
Maria300
Buna ziua domn doctor.am fost
Diagnosticat cu reflucs gastro esofagian si gastrită antrala.țin regim alimentar.iar an schimb limba mea este crăpară si am usturimi dar tot timpul este ancarcata.am folosit ulei de catina si apa de gura dar fara efect.ce tratament ami puteți recomanda casa fac o badijonare corecta.va multumesc
0
12-07-2019, ora 17:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Limba este Oglinda tractului digestiv
Tratamentul tre sa fie complex.. Pt digestie
Spirulina. Coenzimaq10cu cătină. Lemn dulce
Curecate10.. 21 de zile
F. Important regimul fără nimic acru acid citric. Fără lapte și dulciuri
0
12-07-2019, ora 18:10
Maria300
Nu este medic/terapeut
Maria300
Domn doctor ma scuzați.acesta ieste tratamentul pe care trebuie sa al urmez ptr reflycs gastro esofagian si gastrita antrala.pt digestie spirulina coenzimag10 cu catina lemn dulce curecate 10..21 de zile.nu am fost atent de aia cam trimis din nou mesaj
0
09-09-2019, ora 21:27
Hvaleria
Nu este medic/terapeut
Hvaleria
Buna seara! Domn dr Valeriu, bunica mea are o problema cu cavitatea bucala... gingiile o dor, limba o doare, zice ca o arde parca ar iesii foc din gura ei.. are gura uscata... nu stie ce se mai faca... unii doctori au zis ca de la dinti e cauza.. si.a scos dintii si degeaba... la stomac nu are nimic.. a facut ecograf si a luat si tot felu de medicamente si nimic..in cateva locuri din gura are rana si nu se vindeca..nu poate manca mai nimic. da.ti.mi un sfat va rog
1
10-09-2019, ora 07:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ecografia abdominala.. investigheaza Organele.. dar NU investiagheaza si stomacul si intestinele...
pentru stomac se face tranzit barotat esofagian sau endoscopie..( acum depinde si de varsta.. daca se mai face sau nu endoscopia)
2 DAR... sigur problema din cavitatea bucala este strans legatade problemele din intestine.. e vorba de o malabsorbtie intestinala.. din cauza aceats sufera calitatea sângelui si a limfei.. care nu mai alimenteaza corect mucoasele
3 trebuie pusa pe un regim fortat de hidratare..cu apa si ceaiuri calde ( musetel, tei)
Alimentatia corecta cu multe leguma gatite, terciuri din cereale ( cam cum ar fi un regim aliemtar pentru un copil de 2 ani)..
FARA lactate de Vaca, fara mezeluri, dulciuri din comert, Fara fructe verzi acre, citrice, fara otet, lamai, usturoi sma
4 ca si tratament pentru refacerea mucoaselor Coenzima q 10 in ulei de catina 2 la 8 ore. Lemn dulce 3 pe zi
caviatate bucala din 2 in 2 ore.. sa clateasca cu apa cu bicarbonat,. apa de gura stomatologica ( ossidenta) diluata, ceaiuri de musetel, ) le alterneaza
dupa da cu Anaftin spray si acele ulceratii se pot da cu Anaftin gel
0
02-05-2021, ora 08:43
Madita1979
Nu este medic/terapeut
Madita1979
Am o problema cu limba, simt ca ma arde, ma stringe si pe cerul gurii și buzele si am crapaturi, în urma unui raclat lingual a ieșit ca am streptococ am luat antibioticul câte a ieșit la antibiograma dar tot nu îmi trece, după o luna am repetat analiza și a ieșit același lucru, streptococ dar la alt antibiotic sensibil și tot nu îmi trece, ce sa fac
0
02-05-2021, ora 09:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ai citit ce scrie mai sus??
Limba este Oglinda tractului Digestiv
Toate senzațiile și problemele limba, cavitate bucală.. Sunt date de inflamații gastro intestinale și Alimentație incorecta
Tratamentul Corect implica Regim. Tratament gastrologie. Tratament local
0
06-01-2022, ora 07:11
Ionutbaca
Nu este medic/terapeut
Ionutbaca
Buna ziua, am aceasta problema cu limba( este crapata in mai multe locuri) din cauza faptului ca in copilărie nu am ascultat cand bunicul imi spunea sa nu mai pun gura pe acele bete de tatar din care imi faceam diverse chestii sa ma joc, un tratament care sa ajute la regenerarea ei, specific ca nu am dureri sau usturimi decat foarte rar, mulțumesc anticipat!
An nou mai bun si multa sănătate!
0
06-01-2022, ora 08:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul este indicat de un medic care te Consulta
nu astepta aici tratamente miraculoase
citeste ce scrie mai sus
mergi la gastrologie pentru investiagtii
Adaugă un comentariu / răspuns
46 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: