Limba inflamata de la o masea.

29-05-2019
simona197615
Nu este medic/terapeut
simona197615
Buna seara,

mi s a scos o masea si vreo cateva saptamani, limba mi s a tot lovit la mestecat in maseaua urmatoare...mi-a tot pilit o medicul, rotunjit o asteptand cicatrizarea locui pt o lucrare. Insa limba a suferit lovituri repetate la vorbit, a fost si zgariata de acea masea, in unele zone s a luat si acel puf..intr o parte s a inflamat(umflat) usor si ma doare, ustura, nu tot timpul pe crize, parca si gura, buze. Au trecut deja vreo 10 zile de cand maseaua nu o mai loeveste si ea tot ma sacaie...am dat cand si cand cu propoli cu echinaceea si de vreo 2 zile gluicerina boraxata,
ce sa ii mai fac?

multumesc mult!
3 comentarii
0
30-05-2019, ora 07:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 un consult la chirurgia maxilo-faciala.. pentru a exclude o posibila formatiune tumorala in acel loc
2 apa de gura stomatologica dupa fiecare masa, dupa care se aplica Anaftin spray pe acea zona
3 REGIM foarte stric alimentar fara acidulate, citrice, otet, lamai...s.a care nu permit vindecarea
0
24-02-2024, ora 07:50
Iuliana mih27
Nu este medic/terapeut
Iuliana mih27
Bună ziua ! Am și eu o problema de genul de 4 ani ma lupt cu ea, după ce mi s-au scos măselele de minte de jos am în ambele părți ale limbi ca 2 gaurele, exact ca forma unei masele, am fost la dentist, stomatolog, patolog, chirurg maxilo facial, ortodont, orl și nu mai știu nici eu la ce medici am fost, și tot nu se refac acelele gaurele, ma deranjează ca și cum as avea ceva acolo, am cerut sa mi se facă biopsie sau screening doar ca toți medici mi-au zis ca nu e nevoie, nu știu ce sa fac s îmi treacă acele gaurele. Mulțumesc
0
26-02-2024, ora 08:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu ce te deranjeaza acele gaurele ?
ce se intampla daca NU te uiti la limba.. care sunt senzatiile, simptomele????
scrie varsta, inaltimea, sexul si cate KG ai
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •