lipsa auzului dupa radioterapie

12-01-2011
amiaa
Nu este medic/terapeut
amiaa
Buna! Am 29 de ani. In urma cu 5 ani am fost diagnosticata cu neoplasm de rinofaringe. Am facut atunci chimioterapie (6 serii) si radioterapie (35 raze). In urma tratamentului cu raze am ramas cu un auz foarte slab, iar medicul ORL a zis ca auzul va reveni cu timpul si mi-a recomandat bai nazale cu apa, recomandare pe care o urmez si acum, dar au trecut 5 ani totusi si auzul nu s-a imbunatatrit. Intrebarea mea este: exista vreun remediu care sa ma ajute sa aud mai bine? Va multumesc!
13 comentarii
0
12-01-2011, ora 21:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa te clarifici la ce nivel este afectat auzul.
O audiograma completa ( os + aer) ar ajuta mult.
o trimiti pe mail
daca e nervul afectat este un anumit tratament dar cu putine sanse de vindecare
daca este o hipoacuzie de transmisie..din cauza aderentelor formate dupa tratament in rinofaringe.. este cu totul alt tratament
0
14-01-2011, ora 15:37
amiaa
Nu este medic/terapeut
amiaa
Va multumesc pentru raspuns.
Eu sunt din Suceava si nu stiu daca aici exista vreun cabinet dotat cu audiometru. Nu mi-ar fi greu sa vin sa ma vedeti dumneavoastra, intrucat am vazut ca detineti un astfel de aparat. Ar fi totusi o problema audiograma se poate efectua in timpul sarcinii? Nu sunt sigura ca e vorba de o sarcina, dar intreb in eventualitatea ca ar fi.
Va multumesc din nou.
0
14-01-2011, ora 15:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. audiograma se face in timpul sarcinii fiindca sunt cateva sunete care se dau in casti si tre sa raspundeti daca le auziti sau NU. ! la fel si timpanograma.. NU este nociva !
0
27-01-2011, ora 11:27
dani1
Nu este medic/terapeut
dani1
Buna ziua, am 26ani si am facut de curand audiometrie si nu aud foarte bine cu urechea dreapta doar daca ma concentrez destul de mult daca ma puteti ajuta cu un saft pot trimite rezultatul de la audiometrie daca va poate ajuta si as dori sa stiu daca se poate sa salvez auzul.
Cu respect DAN Bucuresti
0
27-01-2011, ora 11:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.
trimite audiograma pe mail
0
01-05-2011, ora 01:53
dandny
Nu este medic/terapeut
dandny
buna seara dl. doctor, asc dori sa va descriu problema mea cit mi pe scurt(sper sa pot), in urma cu 10 ani in armata am suferit o truma sonora, dupa o tragere cu tunul la capu midia"aplicatie"in urma careia am ramas cu un tiuit in urechi.eram la tragere cu o unitate din sibiu, la o zi dupa tragere cind am observat ca nu dispare tiiuitul din urecchi, am anuntat superiorii, am fost verficat in pligon de un asistent crare ma asigurat ca in citeva zile o sa dispara tiuitul, ceea ce nu sa intimplat, la cca. 5 zile dupa tragere am ajuns la sibiu, nu a disparut tiiuitul, si dupa alte 5 zile de permisie tot nu a disparut(mentionez ca in primele zile deranja asa de tare ca nici nu puteam sa dorm noaptea), apoi venit din permisie tot cu tiuit am fost trimis la spitalul militar sibiu pt investigatii, acolo dl dr chelcea daniel cind ma consultat a zis ca vrau sa scap de armata, sa ma internez in sptal(cum cind el vorbeste cu mine mai tare aud si cind vorbeste mai incet nu aud), pina la urma sa hotarit sa ma interneze cu chiu cu vai de parca eu voiam sa ma internez(nu aveam nici un interes pt ca unitatea era hotel de 2* pe linga spital)in fine am stat in spital internat 7 zile am fost tratat cu ceva picaturi orale tanacan, la externare s-a facut o audiograma si mi s-a spus ca se obesrva o inbunatatire fata de cea de la internatre(dar eu tat cu tiuit am fost externat).problema cea mare abia dupa vreo 7 ani incepe, la un control perodic la locul de munca mi sa spus ca audiometria nu este buna si nu mai pot sa lucrez pe postul respectiv, am mai reusit sa lucrez acola vero doi ani.apoi am vrut sa ma angajez la alta fabrica
0
01-05-2011, ora 04:06
dandny
Nu este medic/terapeut
dandny
apoi am vrut sa ma angajez la alta fabrica, dar la crare dosarele medicale se incheie tot la acelas cabinet (este ca un monopol in slatina)si din nou mi sa spus ca am probleme cu audiometria, hipoacuzie medie, , severa.as doridaca se poatec sa-mi recomandati un medicament care sa ma ajute sa trec de audiograma pe termen scur t.mie mi se pare ca aud nrrmal, mai am si acum acel tiuit darmi se pare ca dincauza tensiunideoarecedaca amemotii se accentueaza.
0
01-05-2011, ora 19:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trimteti audiogramele pe mail sa vad despre ce este vorba
daca este vorba de afectarea nervului auditiv.. lucrurile se complica rau.. si numai dupa ce va puneti o proteza auditiva o sa va puteti angaja unde doriti
0
01-05-2011, ora 20:10
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
hristos a inviat dl dr va mai deranjez cu o intrbare am obsevat ca daca inchid ochi si stau intrun picior ma dezechilibrez un pic de ce
0
31-05-2011, ora 14:09
amuly
Nu este medic/terapeut
amuly
Buna ziua! Sufar de otoscleroza bilaterala si mai nou sunt nevoita sa incep chimioterapie pentru un cancer mamar.
As dori sa stiu daca chimioterapia si radioterapia afecteaza urma de auz pe care o mai detin (pana una alta ma descurc binisor cu un aparat auditiv) va multumesc
0
31-05-2011, ora 21:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
doar nu vreti acum sa spuneti.. ca in caz de riscati sa vi se afecteze auzul.. o sa renuntati la CHimioterapie. ???
in medicina sunt cateva reguli de baza
una din aceste reguli spune ca tratamentul care este vital trebuie facut indiferent de consecinte.
Asta asa ca teorie.
In practica Chimioterapia NU afecteaza circulatia sangvina cerebrala si functia nervului auditiv
deci 99% ca NU o sa auziti mai rau decat acum.
mai cu seama ca la otospongioza este vorba d eo hipoacuzie de transmisie.. si nervul auditiv nu este afectat
0
05-06-2011, ora 01:20
amuly
Nu este medic/terapeut
amuly
Buna ziua
sunt operata de otoscleroza in 1991, nervul auditiv este afectat, otoscleroza este severa.Inteleg rationamentul din punct de vedere medical si credeti-ma ca daca s-ar discuta despre altcineva as fi intru totul de acord cu dvs. Primeaza viata, dar calitatea ei este esentiala. Probabil ma veti diagnostica cu sindrom depresiv. Oricum va multumesc frumos pentru raspus.
0
24-04-2012, ora 17:43
catalina852
Nu este medic/terapeut
catalina852
Buna ziua.In urma cu ceva timp m-am trezit cu urechea infundata.De auzit aud cu ea, dar slab, iar cand sunt racita si suflu mai tare nasul simt cum se misca ceva din interiorul spre exteriorul urechii.Mentionez ca nu am fost inca la un cabinet ORL pentru ca mi-a fost putin teama.Ce ar putea fi si ce as putea face?Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.