Lipsa gustului

25-10-2022
Radu Ioana
Nu este medic/terapeut
Radu Ioana
Bună ziua! Vă rog să-mi dați un sfat în legătură cu lipsa gustului. Această problemă a apărut prin 2017, în urma unei răceli, o perioada de 3 săptămâni nu am avut nici miros nici gust. Mirosul a revenit dar gustul a rămas mult afectat. Acum este foarte slab, dacă închid ochii nici nu știu ce mănâc. De adăugat ar fi și faptul că iau medicamemte pentru tensiune (nebilet, tertensif, exforge, pentru depresie și insomnie (anxiar, stinlox și rivotril) și nexium pentru protecția stomacului. Vă rog frumos, îndrumați-mă unde să merg și ce să fac? Vă mulțumesc mult!
4 comentarii
0
25-10-2022, ora 20:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Vârstă. Sex. Înălțime. Câte kg aveți??
2. S-a făcut test la Covid.. Atunci pe răceală??
0
25-10-2022, ora 20:35
Radu Ioana
Nu este medic/terapeut
Radu Ioana
Sunt o femeie de 58 ani, 1.68 înălțime, 70 kg. În anul 2017, când am avut aceea răceală grava, am luat paracetamol, sinupret, am făcut aerosoli (nu mai știu cu ce- ORL a prescris). În noiembrie 2020 am făcut Covid-19 ( tratament cu azitromicina, paracetamol)). Am făcut 3 doze Pfizer. În urma unor migrene (care n-au dispărut nici acum) neurologul mi-a recomandat un CT craniu, a descoperit o sinuzita cronică, dar nu mi-a dat nici-un tratament. Vă mulțumesc mult!
1
26-10-2022, ora 11:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mucoasa nazala, cavitatea bucala, gatul.. toate au legatura directa cu tractul digestiv. prin >n.Vag si prin sistemul limfatic
lipsa gustutului se datoreaza doar problemelor de pe tractul digestiv
sau de la alimentatia incorecta
sau ca sindrom postcovid
se trateaza la gastrologie
0
26-10-2022, ora 13:17
Radu Ioana
Nu este medic/terapeut
Radu Ioana
Vă mulțumesc mult! Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: