Lovitura la genunchi = ruptura de menisc?

23-03-2013
B Andrei
Nu este medic/terapeut
B Andrei
Buna ziua,

Acum circa 3 luni si jumatate din neatentie un coleg din fata mea a alunecat pe gheata si a cazut direct pe genunchiul meu drept. Am auzit o pocnitura urata si am simtit o durere groaznica. Dupa 2-3 minute cand m-am ridicat de abia puteam sa pasesc. Toata noaptea durere, a doua zi era foarte umflat si paseam si mai greu decat cu o seara inainte. Nu am putut merge imediat la medic. Am mai asteptat vreo 2 zile ( timp in care l-am masat de 2-3 ori pe zi cu diclac gel ) dupa care am hotarat sa merg la Spitalul Clinic de Urgente Iasi cu toate ca parea sa se amelioreze usor durerea si umflatura.( in special cand i-l miscam un timp mai indelungat ).
Am asteptat vreo 4 ore la Urgente, timp in care nu era foarte aglomerat... ( nu sunt aici sa judec munca lor). Am decis sa plec si timp de o luna jumatate disparuse durerea aproape complet.
Pe la finalul lunii ianuarie in timp ce incercam sa fac cateva exercitii fizice de rutina a pocnit din nou. De atunci de fiecare data cand incerc sa i-l fortez putin se umfla din nou si ma doare cateva zile.
As dori sa stiu daca e ceva grav. Poate fi ruptura de menisc ?

Puteti cumva sa imi recomandati un medic in Iasi.
Am incercat la Policlinica pentru Studenti si nu m-au putut ajuta pentru ca nu am trimitere de la doctorul de familie. Lucrand in Iasi nu pot ajunge la medicul de familie de acasa.

Scuzati descrierea pe larg.

Multumesc anticipat !
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •