Lyme- borelioza!!! Este cineva bolnav?

222 comentarii 1 2 ..... 678 Înainte ›
1
15-06-2020, ora 20:54
Sya5
Nu este medic/terapeut
Sya5
Buna ziua! Imi poate spune cineva ce analize trebuie sa cer la laborator pentru a vedea daca mai am borellia? Am facut anticorpi Igm iar cand am cerut si western blot m-a intrebat care anume? Specific ca este vb despre fetita mea in varsta de 4 ani. La 3 zile de la muscatura capusei a aparut eritemul migrator. Fiind in zona urechii nu i-am dat importanta, decat in momentul in care cercul s-a intins pe fata. La 2 saptamani am inceput tratamentul cu amoxicilina de 250 la 8 ore timp de 3 saptamani.
0
30-06-2020, ora 23:20
lia88
Nu este medic/terapeut
lia88
Buna, am fost si eu muscata de o capusa recent. Am testat capusa ADN PCR si era purtatoare de Borrelia. Astept sa treaca o luna pentru a face anticorpi, iar intre timp fac tratament profilactic. Ca multi dintre cei de pe thread sunt speriata de perspectiva Lyme si de nebulozitatea din spatele ei.

Intre timp am mai citit care este tratamentul standard recomandat si am descoperit 2 studii interesante in Statele Unite - unul de la Stanford legat de un antibiotic cu rata de succes foarte mare Azlocillin (https://med.stanford.edu/news/all-news/2020/03/potential-treatment-for-lingering-lyme-disease.html) si un cocktail de daptomycin, doxycycline si ceftriaxone (https://www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190423133448.htm). Din cate inteleg doxiciclina functioneaza in 80% din cazuri cu remiterea completa a simptomelor insa inca se cauta solutii pentru formele mai rezistente ale infectiei. Din ce vad studiile astea sunt facute momentan pe animale.

Totusi, am vrut sa le postez aici pentru ca am urmarit tot thread-ul si m-am gandit ca ar fi o posibila explicatie a faptului ca tratamentul func. uneori si alteori nu. Daca infectia nu raspunde la doxy, nu conteaza ca iei 21 de zile sau 6 luni. In cel de-al doilea studiu au reusit sa obtina culturi de Borrelia dupa monoterapie cu doxy, dar nu si in terapie cu celelalte antibiotice.

Cei de la Stanford au testat mii de terapii potentiale pana sa ajunga la un short-list de 20, dintre care au ales Azlocillin. Nu sunt doctor, nu lucrez in domeniu, insa ce ma gandesc eu este in felul urmator - poate fi riscant sa iti administrezi cocktail-uri de antibiotice pe termen lung, cand nu a fost dovedit stiintific ca functioneaza. Este ca si cand experimentezi pe tine. Ca sa pun lucrurile in perspectiva, acesti oameni au testat 7000 de terapii sa ajunga la una viabila. Le-a luat 5 - 6 ani iar unele dintre antibiotice nici nu exista in EU cel mai probabil sau sunt prescrise pentru alte boli.

Poate puteti intra in contact cu cei de la Stanford sa intelegeti daca puteti participa la studiu. Sper tare mult sa ajute ce am postat aici. Ma documentez de 2 saptamani, asteptand si eu in tot acest timp sa vad daca apar simptome, anticorpi si daca doxy va functiona.
0
11-04-2021, ora 20:53
Mony33
Nu este medic/terapeut
Mony33
Bună, sunt în aceeași situație cu aceasta boala, , grea, , pot zice. Am încercat numeroase tratamente, dar în zadar. Este deja cronica pentru ca este descoperita târziu. Mai este cineva în aceasta situație și care sa vindecat. Sunt epuizata, nu știu ce sa mai fac
0
29-12-2021, ora 17:21
Zarvan
Nu este medic/terapeut
Zarvan
Salutare. Anul trecut m-am trezit si eu cu o capusa pe mine (cu o zi inainte iesisem in natura), am mers la Camera de Garda de la spitalul Pantelimon unde mi-a fost scoasa si mi s-a dat tratament preventiv doua pastilute de doxicilina in doza unica. Am intrebat daca e cazul sa fac vreun test anume, mi s-a spus ca nu e nevoie. Am primit capusa cadou, sigilata intr un plic medical. Am luat tratamentul preventiv imediat dupa ce am iesit de la spital si dupa ce am ajuns acasa, am cautat sa citesc pe net mai multe despre intepatura de capusa si boala Lyme, evident ca m-a cuprins panica si a doua zi dimineata m-am dus la un laborator si am cerut sa fac testare pentru muscatura de capusa. Mi s-a dat sa fac IGM-IGG Borellia burgdorferi, care au iesit negative, cu mentiunea ca trebuie sa repet testarea peste o luna.
Din a doua zi, am inceput sa mi urmaresc cu atentie starile, sa vad daca mi apare acel eritem sau alte simptome.Am fost inca de la inceput intrigat ca nu am descoperit o procedura exacta de urmat in cazul in care observi ca ai fost intepat de o capusa, mai exact unde sa te duci si ce sa faci. Vreo 3 zile am sunat pe la laboratoare sa gasesc un loc unde sa pot testa capusa in sine..si cand in final, am gasit un loc, am constatat ca nu tinusem capusa in conditii optime de testare (respectiv la frigifer) si ca atare, era prea uscata sa mai fie analizabila. Va imaginati indignarea pentru ca nimeni de la spital nu mi a spus ce ar fi ok sa fac mai departe dupa aceasta muscatura cu toate ca eu am insistat.
in zilele urmatoare, nu a aparut eritemul, in schimb au inceput sa apara semne ciudate..mici zvacnituri pe sub ochi, apoi si in picioare si brate, pe piept iar dupa 7 zile, am inceput sa am o stare de ameteala, dezechilibru pe partea stanga, ca si cum as fi beat si o contractura a muschiului cefei pe aceeasi parte
Am mers imediat la infectionist, i am povestit de episodul cu capusa, ca sunt negativ dar ca totusi am inceput sa am aceste ameteli ciudate, a zambit si a spus sa ma linistesc ca nu are legatura ameteala cu capusa. ca simptomele neuro nu pot aparea dupa 7 zile.
Apoi am mers la neurolog, mi s a dat tratament cu anitinflamator pt contractura ceafa, dar simptomele nu s au ameliorat. au urmat alte vizite la infectionisti, la neurologi, mi s-a spus ca somatizez, am fost trimis acasa sa ma relaxez, "sa beau o visinata" pt ca sunt prea stresat, am facut RMN uri pt cervicala, toracala, cerebral, Doppler pt carotide- rezultatele nu au aratat nimic care sa justifice ameteala-dezechilibru. Dupa vreo luna jumate, am inceput sa am si tinitus in urechea stanga iar dezechilibrul sa se resimta si pe piciorul stang, pana in talpa.
Pe la ORL -isti mi-am facut teste scumpe de echilbru, testare auditiva completa, nimeni nu a putut sa mi puna cu exactitate un diagnostic. Dupa vreo 3 psihiatri care mi-au spus ca somatizez, m am gandit sa incerc sa fac si un tratament de specialitate. Am luat 3 luni jumatate antidepresive si anxiolitice dar fara niciun efect asa ca medicul psihiatru a decis ca nu are rost sa ma mai indop cu pastile degeaba. am urmat sedinte de psihoterapie si toata lumea din jurul meu a considerat ca starea mea nu are legatura cu intepatura de capusa si ca nu am borelioza/lyme.
In primavara, am ajuns la Dr. Ion de la Constanta.Mi a dat sa fac o sumedenie de testari pentru borelii si coinfectii la laboratorul Borellia Centrum din Buc, singurul de altfel, unde se fac analize specifice. A fost singurul doctor care nu s-a mirat de toata povestea mea, ca si cum nimic din ce spuneam nu il surprindea. am constatat ca e un om foarte pasionat de ceea ce face, stia foarte multe lucruri despre infectii in general si mi a spus ca am de fapt o borelioza congenitala (cei care ati fost pe la dansul realizati ca ati primit, majoritatea, acelasi diagnostic). si stiti si despre schemele de tratament pe care le da. Initial, am fost bucuros ca am reusit sa gasesc pe cineva care sa imi explice ce se intampla cu mine dar recunosc ca m a ingrozit cand am vazut cate antibio si antivirale trebuie sa iau pe o perioada lunga. Ca atare, am revenit in Bucuresti si am mers sa aflu si alte pareri. nu va spun cum alti medici respectiv infectionisti (unul cu doctorat in Lyme) l-au combatut si criticat pe Dr.Ion pt tratamentul pe care mi la dat si pt diagnosticul de borelioza congenitala.am fost felicitat pentru ca nu am urmat tratamentul si mi s-a infirmat categoric Lyme. am fost chiar sfatuit sa l actionez in instanta, dar desigur, eu nu imi doresc sa port lupte cu medici, eu doar imi doresc sa mi rezolv problema de sanatate.
Ca atare, am decis ca ar fi mai intelept sa nu incep acest tratament pt a nu mi crea si alte probleme (am, de exemplu, o gastrita care m-a chinuit mai multi ani si mi a fost teama sa o rascolesc cu atatea antibio, antivirale).
Am citit foarte mult despre Lyme in ultimul an, articole de la noi si articole din afara, am vorbit chiar si cu doctori din afara si parerile sunt ingrozitor de impartite, ceea ce ne face soarta si mai grea.
Din punctul meu de vedere, lumea medicala Lyme e impartita in doua tabere :
1.Majoritatea - cei care infirma Lyme foarte usor.
2.Minoritatea - cei care confirma Lyme prea repede.
Cei mai multi dintre noi, vazand ca nu ne simtim bine, ajungem, la un moment dat, intr o stare de disperare in care tindem sa credem aproape orice, suntem dispusi sa facem orice numai sa scapam, ceea ce e firesc.
Este dificil de spus unde incepe inselatoria sau pana unde poate merge manipularea.
Conform protocoalelor medicale in vigoare, majoritatea oamenilor cu Lyme nu au de fapt Lyme. Mi e teama ca Lymeul e o optiune a fiecaruia. si forumuri sau siteuri, pagini online unde lumea sa discute si sa interactioneze ar trebui sa ne faca sa intelegm mai bine ce ni se intampla si sa luam deciziile potrivite, fiecare din noi.
Acum o luna, am ajuns intmaplator la un alt neurlog (cred ca e al 5 lea ) si, cand eram aproape convins ca imi va suspecta coloana cervicala, mi-a spus ca cel mai probabil am Lyme faza a 2 a spre 3.
Mi-am revazut tot filmul ultimului ani si jumatate, de cand am descoperit acea capusa pe mine si toate eforturile si luptele interioare pe care le am dus sa evit sa ajung sa am o boala cronica.
Dar, cum probabil se spune, pe buna dreptate, nu poti opri lucurile care iti sunt menite sa ti se intample, cel mai intelept e sa le accepti si sa incerci sa inveti lectii din ele.
Acum, urmez un tratament pe baza de suplimente pentru detoxifiere bacterii, virusi, intarirea sist imunitar, a sis nervos si a articulatiilor. Pentru ca nu am nimic de pierdut.
Multa sanatate tuturor !
1
24-01-2022, ora 12:00
Mihaela_M80
Nu este medic/terapeut
Mihaela_M80
Salutare!
Eu am descoperit recent la analize borelia. In august am gasit o capusa pe pantalon. Eram sigura ca nu m-a piscat, nu am vazut ceva suspect, dar..simtindu-ma rau, am mers la neurolog, am facut rmn, egg normale. Mi-a recomandat analize pt borelia, pe care le-am facut recent, dupa 4 luni de la intalnirea cu capusa, igm a iesit clar pozitiv la borelia burgdorferi. Recomandarea laboratorului a fost pt western blot. Am facut si western blot. Acolo alte surprize..afzelii, burgdorferii, p41 flagelin pozitive la igg si burgdorferi, afzelii, garinii, spielmanii pozitive la igm...off.
Cu ani in urma stiu sigur ca m-a piscat o capusa, poate chiar mai multe.
Zarvan, la analizele de sange ce ti-a iesit? Erau bacteriile prezente sau nu? Nu am inteles.
Ma intereseaza si trat naturist pe care il urmezi.
Eu am avut( inca mai am periodic) spasme musculare dinnainte de intalnirea cu capusa. Furnicaturi in brate, in spatele urechii stangi, intepaturi in ureche ( si zgomote) si in cap, dureri articulare. Am trecut prin covid, alte dureri articulare. Apoi in urma unui trat cu antibiotic pt infectie la rinichi m-au durut ingrozitor articulatiile. Inca nu stiu daca sa merg la un medic sa imi recomande trat antibiotic pt lyme, daca imi e asa de rau pe articulatii in urma antibioticului. Am luat propolis, biosept, miere. Am stari de oboseala groaznica uneori, alteori sunt ametita, ma concentrez greu. Am si niste intepaturi pe unele terminatii nervoase prin corp si cap.
0
24-01-2022, ora 12:07
Mihaela_M80
Nu este medic/terapeut
Mihaela_M80
Lia88, Mony33 ce ati mai facut intre timp?
0
24-01-2022, ora 20:25
Zarvan
Nu este medic/terapeut
Zarvan
Mihaela_M80, rezultatele mele au iesit negative la toate testele. Totusi, proteina p41 flagelin a iesit pezenta la burgdorfelii si afzelli la Borellia Centrum, in rest mi-au mai iesit pozitivi anticorpi la unele infectii din profilul TORCH. Profilul TORCH e recomandat pt a verifica prezenta in corp a altor microorganisme care ar putea da simptomatologie similara cu Lyme sau care ar putea coexista cu borellile. Am mai facut microscopie in camp intunecat, tot la Borellia Centrum, o testare neomologata dar de care poate da date utile medicilor care o iau in considerare (infectionistii nu au vrut sa se uite peste asa ceva, repet, mi-au infirmat Lyme si au ignorat anticorpii pozitivi din profilul TORCH; considerand ca sunt markeri serologici de trecere prin boala).
In Bucuresti, la clinica Memormed, exista Doctor Viris Lucia, neurolog cu specializare pe neuroinfectii, care a facut parte din echipa celebrului Dr. Cowden, care trateaza cu succes Lyme in America. Dansa va poate diagnostica si da un tratament pe baza de suplimente, in functie de tipurile de simptome. Mi s-a spus ca aceste tratamente necesita administrare pe o perioada mai lunga de timp (cel putin un an de zile ) pentru a da rezutate. Daca nu vreti sa va indopati cu antibiotice si antivirale, poate ar trebui sa incercati.
Atat dr. Viris cat si Dr. Ion de la Constanta merg pe ipoteza unei infectii congenitale cu borellia care se poate activa in timpul vietii, in momentul in care va reinfectati ca urmare a intepaturii de capusa.
0
24-01-2022, ora 21:50
Mihaela_M80
Nu este medic/terapeut
Mihaela_M80
Multumesc frumos pt raspuns! E clar ca undeva trebuie sa merg neaparat si as vrea sa mai fac niste analize sa vad exact ce si cum. Microscopia in camp intunecat si ce se mai cere. Nici mie nu mi-au iesit toate pozitive la westerblot, dar nu stiu sa le interpretez eu. Ma voi programa la Buc cat mai curand. Eu am citit cartea Medium Medical care leaga multe afectiuni de existenta in corp a virusului Epstein-Berr si indica detoxificare cu aj legumelor si fructelor. Culmea e ca am citit chiar azi o stire cum ca VEB ar sta la baza sclerozei multiple..desi nu se credea asta inainte. Acum citesc "Cum sa traiesti sanatos fara toxine" si tot cam asta vad ca aflu, ca daca ma detoxifiez, organismul se poate repara si singur. O fi ceva adevar prin carti.
As incerca intai naturist sa ameliorez problemele.
Multumesc mult pt informatii!
0
25-01-2022, ora 13:37
Zarvan
Nu este medic/terapeut
Zarvan
Da, cercetarile recente arata ca exista legaturi intre infectii si afectiuni neurologice destul de grave.
Din ce am inteles, s-a descoperit ca si boala Alzheimer are cauze infectioase si sunt studii care arata ca cei diagnosticati cu Alzheimer au si borelii prezente. Trendul in tratarea Lyme este din ce in ce mai legat de medicamente/suplimente dn plante, incomparabil mai prietenoase cu corpul decat antibioticele si antiviralele. Nu intotdeuna antibioticele rezolva situatia si probabil ca medicina integrativa, care priveste corpul uman in ansamblu, este cea mai potrivita solutie pentru viitor.
Din pacate, din cauza pandemiei, tot mai multi oameni prezinta simptome de anxietate sau tulburari neurologice post Covid. Si chiar si o infectare Covid asimptomatica sau cu simptome usoare respiratorii poate genera sechele neurologice. Simptomele neuro sunt foarte asemanatoare cu cele Lyme, astfel incat devine si mai dificil sa diagnostichezi care de unde este.
0
25-01-2022, ora 23:12
Mihaela_M80
Nu este medic/terapeut
Mihaela_M80
Foarte adevarat. Chiar mi-a zis neurologul ca a vazut multe persoane afectate de covid pe parte neurologica. Si daca are omul borelia prezenta, mai face si covid..e jale. Eu am avut un fel de parestezii/ neuropatii fix cand am facut covid. Furnicaturi pe sub piele pe maini, pe fata si in spatele urechii. Si 2 degete amortite la mana. Apoi dupa 6 luni, la vaccin, iar au aparut aceste furnicaturi, mai acute ca la boala si dureri bruste de cap. Am luat tiolin complex si s-au ameliorat mult furnicaturile, durerile de cap tot apar si dispar.
0
14-03-2022, ora 17:11
AMVB
Nu este medic/terapeut
AMVB
Eu am iesit pozitiva la Lyme (Elisa) prin 2006-2007, tratament 10 zile Doxiciiclina si 21 Rovamicina. In 2012 au revenit simptomele, mult mai violente (amorteli, sufocari de la senzatia ca am toracele strans intr-un corset -a durat o luna, piscaturi ca de curent electric, dureri articulare f mari, nu puteam focaliza imaginile, imi zbarnaiau in fata ochilor, paralizia gurii si a mainilor timp de cateva ore). Am repetat analizele: pozitiva la microscopia in camp intunecat - am avut ocazia sa si admir bazdagania din sangele meu, p41 flagelin prezent, diagnostic la Tatiana Rosca Lyme cronic. Am luat o luna vitamine plus 5 luni antibiotice in doze triple zilnice, inclusiv cele care se iau o data pe zi in mod normal-doxiciclina, azitromicina, minociclina, levofloxacina, ciprofloxacina plus tinizol. Dupa cele 6 luni am fost considerata ok, remisia completa a simptomelor. Relativ ok in ultimii 10 ani, fara simptome evidente de Lyme. Dupa boosterul din octombrie 2021 ptr Covid au reinceput durerile articulare si de oase, de altfel reactii adverse stranii dupa toate 3 vaccinurile. Anul asta, in ianuarie, explozie totala a simptomelor de Lyme, mai rau decat acum 10 ani (parestezii, dureri crunte in maini, picioare, torace, migrene de nedescris, ameteli, senzatia de ace in degetele de la maini si picioare, senzatia ca merg pe ace, 2 zile mi am tarat piciorul stang, imi ia foc spatele sau imi ingheata, senzata de alterare a simturilor, intepaturi in ochi, senzatia ca nu vad bine cu ochiul stang, amorteli ale obrajilor, fruntii si in crestetul capului etc). Suspectez o reactivare in urma vaccinurilor, cel mai probabil pe fondul scaderii sistemului imunitar. Intentionez sa ma retestez, dar credca stiu deja cum va iesi ca recunosc simptomele. Intrebarea e: daca antibioticele n au functionat decat provocand o remisie timp de 10 ani, ce mai ramane de facut? Repet, acum 10 ani mi au paralizat cateva ore gura si mainile. Deci se poate repeta oricand. S a mai confruntat cineva cu o remisie dupa tratamentul cu antibiotice si cu o recidiva ulterior?
0
15-03-2022, ora 16:07
Mihaela_M80
Nu este medic/terapeut
Mihaela_M80
Eu am trecut prin boala -covid si m-au durut articulatiile, furnicaturi si amorteli pe maini pt prima data. Apoi dupa vaccin intepaturi ciudate in articulatii, senzatie de gheata pe brate, spate si din nou furnicaturi pe maini. Acum am inceput sa am niste amorteli pe diferite zone ale corpului, care trec dupa cateva zile si apar altundeva.
0
15-03-2022, ora 17:06
AMVB
Nu este medic/terapeut
AMVB
La mine nu are legatura cu Covid-ul. Am facut Covid la o luna si jumatate dupa debutul simptomelor descrise mai sus. Si nu am avut decat simptome de raceala, frisoane, dureri de gat, nas infundat. N-am avut nici macar temperatura.
0
16-03-2022, ora 08:34
Mihaela_M80
Nu este medic/terapeut
Mihaela_M80
Este un grup pe facebook pentru lyme. Cred ca puteti afla mai multe.
0
20-03-2022, ora 08:06
AlexandraMariaEnache
Nu este medic/terapeut
AlexandraMariaEnache
Buna ziua, dragi colegi de suferință! Ma regăsesc foarte mult in ceea ce scrieti. De aproape 3 ani am fost la diferiti medici, si nici macar unul nu a reusit sa imi puna un diagnostic clar. Nu am facut decat sa arunc banii pe analize si pe consultații la reumatologi, neurologi, urologi, ginecologi, endocrinologi, orl, infectionisti, si alții. Ma consrunt cu usturimi ingrozitoare la urinare plus mancarimi vaginale, din adolescență (acum am 28 de ani), si niciodata nu mi-a iesit infectie la analize. Am facut anul acesta la cererea mea anticorpi pentru mycoplasma, care spre surprinderea mea au iesit slab pozitivi. Medicul a spus ca nu este nevoie de tratament si sa repet analiza. De doi ani de zile ma confrunt cu dureri de cap, in special in spatele ochiului stang, dureri ingrozitoare de articulatii, mi-am pierdut foarte mult din mobilitate, iar articulatiile trosnesc de parca ar fi niste lemne uscate, intepaturi foarte mari in partea dreapta, la colonoscopie s-a vazut colonul inflamat, iar acum aștept rezultatul biopsiei. Am stari cumplite de moleseala, ma simt incontinuu obosita, am ulceratii dureroase in gură, ceață mentala, vederea slabita de la an la an, cu necesitatea cresterii dioptriilor in prealabil, probleme de digestie, plus multe altele. Am fost diagnosticata si cu tiroidita autoimuna. Nu stiu ce sa mai fac si încotro sa o apuc. Mentionez ca lucrez in Spania iar medicii de aici nu ma in serios. Toate analizele si vizitele la medici le-am facut la privat, in România, cand veneam in concediu, insa fără rezultat. As dori sa stiu la ce costuri se ridica analizele pentru borrelia, plus consultatii si tratament. Doresc sa imi fac analizele pentru ca ma regasesc foarte mult in cele spuse de dumneavoastra, mai ales ca imi amintesc ca am fost muscata de căpușă in adolescență. Credeti ca pe timpul tratamentului as putea veni din nou in Spania la muncă, insa mentionez ca serviciul meu este un care implica foarte mult efort fizic, insa fara acest serviciu, nu as avea resurse financiare sa mă tratez. Va mulțumesc din suflet pentru eventualele răspunsuri si va doresc însănătoșire grabnică!
0
20-03-2022, ora 15:19
Mihaela_M80
Nu este medic/terapeut
Mihaela_M80
Si eu am inceput sa am pribleme de mobilitate, articulatiile fac zgomot la orice miscare. Toate articulatiile. Ma si dor. Iau colagen la spusele reumatologului, dar fara sa ajute la ceva. Eu am facut western blot, 440 lei la medlife. Inainte am facut anticorpii igg, igm pt borelia dar cred ca au fost degeaba, nu prea ajuta aceasta analiza. Am inteles ca medicul trebuie sa recomande analize mai amanuntite pt borelia si coinfectii. Acestea am inteles ca sunt undeva in jur de 1500 lei. Eu inca nu am ajuns la un medic specializat in lyme. Am inteles ca 2 doctori ar trata cu antibiotice boala lyme: dr Rosca si dr Ion. Cu naturiste nu prea stiu.
Si eu am tiroidita autoimuna, dar nu iau tratament deocamdata fiindca tsh si FT3, FT4 sunt normale. Ma gandesc sa merg la alt reumatolog, nu stiu ce sa fac. Analize am facut cateva de capul meu, au iesit bune. Reumatologul mi-a zis sa ma duc la psihiatru, ca nu inteleg ca nu am nimic, nimic insemnand ca nu am conform analizelor boala autoimuna, ci doar artroza-boala batranetii care la mine a debutat mai devreme. Batranete, pe naiba! Altii la 80 de ani nu trisnesc si nu se vaita ca mine la 41.Intelegeam la articulatiile cele mai folosite, nu aiurea te miri pe unde prin corp. Culmea ca neurologul nu m-a trimis la psihiatru, nici tratament nu mi-a dat decat ceva pt furnicaturi si pt durerile de cap. Mi-a dat RMN la cap si EMG care au iesit ok.El mi-a zis sa fac si analize pt borelia. Ma voi programa la el din nou cu rezultatul pozitiv la borelia la western blot sa vad ce zice.
Nu stiu daca va ajuta cu ceva ce am scris, este doar povestea mea.
0
20-03-2022, ora 16:22
AlexandraMariaEnache
Nu este medic/terapeut
AlexandraMariaEnache
Buna ziua, Mihaela! Iti multumesc mult pentru raspuns! Nici eu nu iau tratament pentru tiroidita pentru ca la fel ca in cazul tau, tsh, ft3 si ft4 sunt in limite normale. Am foarte mare deficienta de vitamina D3, si iau 4000 de unitati pe zi, insa nu reusesc deloc sa o aduc in limite, poate si din cauza ca am probleme cu digestia, si nu se absoarbe corespunzator. Si articulatiile mele sunt dureroase, începând cu maxilarul, gât, toată coloana, umeri, coate, degete, solduri, genunchi, glezne, absolut toate dor si trosnesc. Nici la bunicile mele care au depasit varsta de 80 de ani, nu am auzit asemenea trosnituri. Medicii imi spun ca e normal sa trosneasca, dar cum naiba sa cred asa ceva, cand trosniturile au apărut insotite de durere?! Nu mai zic si de alte simptome, pentru ca mi-ar lua ore intregi sa scriu aici prin ce calvar trec. Incerc sa ascund simptomele față de soț, pentru ca si el trece printr-o perioada grea din cauza mea, văzând că am dureri aproape incontinuu. As fi vrut sa incerc sa rămân si însărcinată pentru ca nu am copii, insa nu stiu daca corpul meu ar putea sa duca o sarcina la termen, având in vedere cât de slabita sunt. Nu stiu ce sa mai fac, mi-am facut analize pentru foarte multe boli autoimune, in afara de un Ana hep2 usor pozitiv(pentru care nu mi s-a pus niciun diagnostic, pe motiv ca ei nu stiu de ce iasă pozitivă această analiza) si tiroidita autoimuna, nu am gasit alte răspunsuri sau alte analize care sa iasă prost. O sa ma intorc in țară in luna noiembrie, si vreau sa merg la București la Borelia centrum, sa fac niste analize pentru Lyme(pentru ca am inteles ca acolo se fac foarte bine), si bineinteles, sa iau legatura cu un medic bun care sa ma ajute. Intre timp, sper din suflet sa fac față serviciului si sa nu cedez, pentru ca uneori simt ca nu pot sa mai fac față efortului fizic pe care trebuie sa il depun zilnic. Vreau sa mentionez si faptul ca de 3 luni sunt pe dieta fara gluten, dietă care m-a ajutat sa scap de scaunele diareice pe care le aveam. Acum singura mea speranță mi-o pun in Dumnezeu, pentru ca până acum, la medici nu am gasit un raspuns, doar m-au tocat de bani, trimițându-ma de la o specializare la alta, plus teancuri de analize, fără niciun raspuns. Dupa ce mergeti la neurolog cu rezultatul la borelia, va rog sa imi spuneti si mie va rog incotro v-a indrumat. Mi-ar fi de mare ajutor, cum mi-a fost si raspunsul dumneavoastra de astazi. Numai bine va doresc!
0
21-03-2022, ora 09:35
Mihaela_M80
Nu este medic/terapeut
Mihaela_M80
Nu stiu de ce nu mi s-au publicat ultimele doua mesaje..
0
21-03-2022, ora 09:41
Mihaela_M80
Nu este medic/terapeut
Mihaela_M80
Salutare! Am facut din firul de par analiza minerala tisulara si a reiesit ca am valori mici la toate mineralele exceptand calciul care a iesit f mare- risc de osteoartrita a fost concluzia. Nu consum multe lactate, chiar consum putine. Poate boreliile imi consuma mineralele, ca eu am o alimentatie variata. In sange mineralele ies ok, in tesuturi nu.
Am facut aminoacizii din plasma, cistina a iesit la valoare foarte mica, mult sub intervalul de normalitate. Se pare ca are legatura cu producerea de colagen, de aici si durerile de articulatii, zgomotele la miscare.
0
21-03-2022, ora 09:44
Mihaela_M80
Nu este medic/terapeut
Mihaela_M80
Am citit cartea scrisa de Izabella Wentz, Tiroidita Hashimoto. Acolo sunt recomandate niste analize pentru tiroidita si nu numai.
Eu am vit d la valoare 32 si iau suplimente. Ma gandeam sa incerc expunerea zilnica la soare. Am observat ca dupa ce merg la mare ma simt mai bine.
Poate a mai facut cineva aceste analize..
In carte scrie si de analiza pentru enzimele digestive. Daca gasesc unde sa o fac, poate o voi face. Cumva, trebuie sa inteleg de ce am lipsa de colagen in articulatii.
0
21-03-2022, ora 10:35
AlexandraMariaEnache
Nu este medic/terapeut
AlexandraMariaEnache
Buna, Mihaela! La ce medic ai mers cu rezultatul analizei din firul de par? Si la ce clinica ai facut analiza? Cat a costat mi-ai putea spune? Pentru vitamina D am stat si eu la soare cateva luni, aproape zilnic, si din păcate tot la niveluri foarte scazute a ramas. Voi continua cu 4000 de unitati pe zi, si daca in continuare nu vad rezultate, voi solicita medicului vitamina D injectabila, pentru ca am inteles ca se absoarbe foarte bine. Nivelul meu este 26. O sa iau in considerare analizele facute de tine. Nu stiu de ce si sotului, la distanta de 4 luni, de la inceperea trosniturilor articulatiilor mele, si ale lui au inceput sa trosneasca ingrozitor, la orice miscare, insa in cazul lui, fara dureri. Eu tot cred ca este o bacterie careia nu reusim sa ii dam de cap. Daca chiar ar fi Lyme, ar fi posibil sa ne fi infectat amandoi? Chiar nu stiu ce sa mai cred. Numai bine!
0
21-03-2022, ora 12:22
Mihaela_M80
Nu este medic/terapeut
Mihaela_M80
Buna! Am facut analiza firului de par la centrul medical dr.Tyron in Pitesti, este 100 euro. Am primit rezultatul, interpretarea facuta de un medic italian si suplimente ca tratament pt cateva luni. Dar nu le-am luat..
Am inteles ca totusi boreliile se transmit prin contact sexual, desi nu se stie sigur. Si sotului meu ii trosnesc genunchii, dar fara dureri. A avut recent niste dureri pe muschi/ os/ articulatie pe o mana+omoplat. Dar am pus-o pe seama omicronului, ca a avut recent.
0
21-03-2022, ora 13:10
AlexandraMariaEnache
Nu este medic/terapeut
AlexandraMariaEnache
Va mulțumesc pentru raspuns!
0
20-07-2022, ora 22:41
Mihaela_M80
Nu este medic/terapeut
Mihaela_M80
Salutare! Nu am mai mers la neurolog, am pierdut vremea pe la alt reumatolog si un medic de recuperare medicala. Reumatologul mi-a dat analize amanuntite pt boala autoimuna, am avut rezultat negativ la toate. Medicul de recuperare ma privea cu mila cand ii spuneam ca ma dor toate. Acelasi raspuns: artroza, boala batranetii!!!
Am mai asteptat putin sa imi revin, sa imi incarc bateriile si am mers la Constanta, la un medic care trateaza lyme. Mi-a dat sa iau 3 saptamani niste suplimente din plante pt cresterea imunitatii, apoi sa fac alte analize amanuntit. Am o saptamana jumatate de suplimente acum. Vad ca durerile articulare scad de la curcumin si MSM. Insa se acutizeaza dupa ce consum zahar.
Intre timp am reusit sa scad colesterolul la limite normale dupa o perioada de 10 zile de post. E clar ca mie carnea mi-l crestea, acum incerc sa nu mai consum la fiecare masa carne, oua sau lactate. In schimb articulatiile au durut f rau in post, pt ca am consumat mai multe fainoase cu gluten si zahar.
Cred ca igg si igm borelia ar ajuta si un western blot inainte de vizita la medic. Sau si mai bine, recomanda medicul la consultatie. Eu am mers la dr Ion la Constanta. La neurolog nu am mai mers, desi ma bate gandul fiindca am niste zvacniri in cap.
0
20-07-2022, ora 22:48
Mihaela_M80
Nu este medic/terapeut
Mihaela_M80
AlexandraMariaEnache, cum mai sunteti? Ati mers la medic din nou?
0
20-07-2022, ora 22:50
Mihaela_M80
Nu este medic/terapeut
Mihaela_M80
AMVB, cum sunteti? Ati facut analize pt lyme? Tratament?
0
08-09-2022, ora 23:07
AlexandraMariaEnache
Nu este medic/terapeut
AlexandraMariaEnache
Bună, Mihaela! Nu am mai apucat sa intru sa iti scriu pentru ca în Spania suntem în plin sezon și muncesc de dimineata pana seara neîncetat. Nu am mai făcut analize amănunțite, pentru ca după cum am mai spus, medicii de aici nu ma iau în serios. Mi-am luat în schimb programare la Doctor Rosca la București, în luna decembrie. Voi merge la dumneaei când revin în tară, și voi face și analizele la Borrelia Centrum. Între timp, ma confrunt cu usturimi ingrozitoare la urinare, mancarimi, iar analizele pe care le-am făcut aici în spital au ieșit de fiecare data negative. Medicii nu își explica cum de pot avea astfel de simptome, fără a avea un rezultat pozitiv la vreo bacterie. Normal ca nu am niciun rezultat pozitiv, pentru ca ei fac doar analize uzuale, gen urocultura, chlamidya, trichomonas, candida, sífilis si hiv. Nu mi s-au făcut analize pentru mycoplasma si ureaplasma (coinfecții Lyme), iar analiza pe care le-am arătat-o din țară, cea slab pozitiva pentru mycoplasma, nu au luat-o în seama. Ma simt complet pierduta și nu știu încotro sa o apuc, insa tebuie sa rezist pana ajung în țară, alta soluție nu am din păcate.

Am văzut ca ai fost la doctor Ion la Constanța. Cum ți s-a părut dumnealui? Eu am decis sa iau programare la doamna Rosca pentru ca pe grupul Lyme România de pe Facebook am văzut unele comentarii în care se spunea ca dumnealui are un limbaj ceva mai deplasat. Sanatate multa iti doresc!
0
23-09-2022, ora 02:42
V eronica
Nu este medic/terapeut
V eronica
Unde o pot găsi pe dr Rosca Tatiana ?
0
23-09-2022, ora 02:57
V eronica
Nu este medic/terapeut
V eronica
Am cautat gemoterapice indicate în lyme cronic, dar nu găsesc.Stiti cumva care sunt ?
1
23-09-2022, ora 07:29
AlexandraMariaEnache
Nu este medic/terapeut
AlexandraMariaEnache
V eronica, pe doamna Rosca o găsiți la centrul medical Panduri, la numărul 021 9901. Se așteaptă cam 3 luni pentru o programare la dumneaei.
Adaugă un comentariu / răspuns
222 comentarii 1 2 ..... 678 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Boala Lyme, diagnosticată în doar câteva minute
  • În Europa de Nord, incidența infecțiilor cu borelioză urmează variațiile abundenței populațiilor de șobolani
  •