M-am operat de hernie de disc si tot nu ma simt bine

43 comentarii 1 2
0
12-06-2009, ora 09:11
teta
Nu este medic/terapeut
teta
mary44, nu esti singura care ar fi ales sa se op in bucuresti.infectia asta este un accident care s-ar fi intimplat oriunde in alta parte.Am inteles din postarile tale ca nu ai probleme ginecologice dar incontinenta urinara nu tine de ginecologie.Este de vina sfincterul urinar care se slabeste sa zic asa, si nu poti controla in totalitate pierderea de urina.Posibil sa fie de la operatie, de aia te-am intrebat, dar are si alte cauze.Mary44, e groaznic prin ce ai trecut si sper sa-ti ramina doar amintire, cit mai repede, tot cosmarul asta.Am inteles de la altii care au avut discita ca durerea de masea este blinda pe linga asta, cred ca esti un om puternic mary44, la fel ca ceilalti care trag asa ceva.multa sanatate.
0
10-09-2009, ora 18:46
KiraB
Nu este medic/terapeut
KiraB
Buna ziua!
Am facut de curand un RMN craniu si angiografie RM fara substanta de contrast.
Raportul medical evidentiaza:
2 imagini ovalare milimetrice in hipersemnal T2 si FLAIR proiectate subcutanat frontal drept si in centrul semioval drept cu aspect demielinizant nespecific
imi puteti spune va rog ce inseamna mai exact?
Va multumesc!
0
03-12-2009, ora 16:12
cojoacamadalina
Nu este medic/terapeut
cojoacamadalina
Numele meu este madalina si in prezent am 22 ani, In anul 2006 pe data de 4 ianuarie, am fost operata de meduloblastom, in urma caruia am urma 50 de sedinte de radioterapie(20 la nivelul capului si 30 la nivelul maduvei spinarii) si am rams cu insuficienta ovariana, in urma radioterapiei.
Intrebarea la care ast raspuns este:Pot face copii, sau trebuie urmat un anume tratament?Spuneti-mi va roooog mult. Cu mult respect, madalina.
0
09-12-2009, ora 15:02
madelaine29
Nu este medic/terapeut
madelaine29
vreau sa va intreb ceva. exista posibilitatea sa fii facut osteodiscita in urma unei operatii de hernie si sa fii stat mult timp fara sa stii ca ai asa ceva? va intreb pt ca in iunie 2008 m-am operat la bagdasar de hernie l5-s1. la 8 luni am facut rmn si mi s-a spus ca s-a format o fibroza acolo si de aceea am aceste durei groaznice. nu ma mai doare asa mult piciorul stang, cat in zona lombara, soldurile, s-a mutat durerea pe dreptul. nu mi-a spus nimeni vreodata de riscul osteodiscitei, nu auzisem de asta pana am citit aici. credeti ca asta sa fie cauza pt durerile avute acum si care se accentueaza pe masura ce trece timpul? care ar fi solutia in cazul fibrozei? multumesc
0
10-03-2010, ora 14:29
marcu66
Nu este medic/terapeut
marcu66
Revin cu un comentariu.Au trecut 2ani de la operatie.Ma simnt parca mai bine, mai am inca probleme cu frigul sau mai ales cu schimbarile de temperatura sper ca in iarna viitoare sa intru si mai bine refacut
0
20-01-2012, ora 19:23
micki3810
Nu este medic/terapeut
micki3810
buna seara va rog daca ma poate cineva ajuta cu un sfat sau o sugestie.am hernie de disc l5 s1 pe fond de degenerescenta discala.compresiva radicular dreapta am consultat un neurolog la colentina am un tratament cu lioresal si cerebrex fara rezultate am facut un rmn la coloana lombara dar pe eu am o durere f mare in sus pe coloana mana si piciorul drept sunt amortite as incerca si alta alternativa NUUU operatia.ce parere aveti de medicina naturista mai exact exercitii pt intarirea musculaturii
0
20-01-2012, ora 19:25
micki3810
Nu este medic/terapeut
micki3810
daca a auzit cineva de filip georgel si daca are rezultate pt hernia de disc
0
16-09-2012, ora 21:00
Miha30-40
Nu este medic/terapeut
Miha30-40
Buna seara D-na mary44. Sunt nous pe forum si tin f mult sa discut mai multe cu dumneavoastra caci ati trcut prin multe cu aceasta hernie de disc si poate ma puteti Ajuta si pe mine cu cateva sfaturi repede. Tatal meu a fost si el operat de hernie de disc l3-l4, mediana ruptaacum 2 luni.de cand a vent acasa a abut mai mere dureri de spate si sold. Am spus ca e recuperarea dupa operatie dar la controlul dupa o Luna medicul ne- a recomandat kineto si gymnastic in apa deoarece el consider a ca muschii sunt f contractati, dar degeaba. Dupa 2 luni am fost ptr niste analize la Bucuresti si am zis sa mergem si la bagdasar sa vedem ce ne spune si un medic acolo. Era dr. Ciurea care dupa cum l- a vazut mergand intr-o parte l- a intreat daca are temperatura si neavand nici noi nu ne gandeam ca ar fii cruntul diagnostic de discita, o punguta de puroi care se vede pe rmn. Au spus ca e bine ca nu face temperatura si analizele au iesit destul de bune fara modificari fat a de normal. Sunt un om disperat caci ne- a lasat sa ale gem pe noi varianta : ori antibiotic cu ghips ori operatia care e f riscanta. Nu stim ce sa facem? Am one unit cautand pe Internet variant buna. Ce riscuri ar fii oare daca ale gem variant cu antibiotic. Deja a inceput si ii face cefort la 6 ore. Dumneavoastra ce antibiotic va facut.? Oare va function asa? Imi e tare teama
0
24-06-2019, ora 00:32
Necunoscut2019
Nu este medic/terapeut
Necunoscut2019
Nevunoscut2019
0
24-06-2019, ora 00:48
Necunoscut2019
Nu este medic/terapeut
Necunoscut2019
Necunoscut 2019 ;/'intrebara mea e pt marisi eu sunt operat tot de dr vasilescu si am fost la control si mia facut o radiografie si mia spus ca nu am nimic dar pe mine tot ma doare si ma arde in operatie si ma doare un pic si soldul si dupa aia eu am facut un r m n si mia esit urmatorul rezultat laminectomie l4 dreapta cu aspect cicatriceal al tesuturilor moi si protufzie discala l5 s 1 cu amprtarea sacului dural si discatroze l3 l4 si l5 s1 multumescpt raspuns
0
24-06-2019, ora 18:39
Necunoscut2019
Nu este medic/terapeut
Necunoscut2019
Necunoscut 2019 intdebarea mea ept doamna mary 44siru sunt operat de acelasimedic si vreau sa stiu daca mai ai dureri multumesc frumos pt raspuns
0
24-06-2019, ora 20:39
Necunoscut2019
Nu este medic/terapeut
Necunoscut2019
Necunoscut 2019 doamna mari ce simptome ai la discita
0
13-07-2019, ora 16:03
GabrielPintescu
Nu este medic/terapeut
GabrielPintescu
Buna ziua,

In luna Octombrie 2018 m-am operat de hernie de disc, dupa ce am facut o criza in urma careia imi amortise aproape complet piciorul drept. Dupa operatie, durerile specifice herniei de disc au disparut. Dupa perioada de recuperare post-operatorie m-am simtit bine aproximativ 2-3 luni.

Problema este ca dupa 2-3 luni in care as putea spune ca m-am simtit ca nou (desi am ramas cu o amorteala in laba piciorului) au reaparut durerile lombare. Este drept ca nu sunt dureri crunte, dar imi creaza un disconfort aproape ori de cate ori ma aplec.
Durerile aparute dupa perioada de recuperare coroborate cu laba piciorului drept semi amortita pe partea exterioara, imi dau motive de ingrijorare asa ca am decis sa fac un RMN.

Mai jos am sa postez interpretarea RMN-ului. As dori un sfat, daca este posibil.
Multumesc anticipat pentru timpul acordat !


REZULTAT:

Examinarea IRM nativa a coloanei lombare (sag T2, sag T1, cor STIR, ax T2) evidentiaza:
- piese scheletice cu raporturi normale;
- scolioza dextroconcava;
- pensari de spatii si deshidratari discale L3-L4, L4-L5 si L5-S1;
- discrete neregularitati in conturul platourilor vertebrale L3-L4;
- hernie mediana si paramediana stanga L3-L4 cu grosime maxima 5 mm si baza larga de implantare ce amprenteaza sacul dural, fara conflict radicular;
- hernie medio-laterala stanga L4-L5 cu grosime maxima 5 mm ce amprenteaza sacul dural si prezinta discret conflict cu radacina L5 stanga in traiectul sau intradural;
- hemilaminectomie dreapta S1; discrete modificari de fibroza epidurala ce mansoneaza radacina S1 dreapta intracanalar; protruzie medio-laterala dreapta L5-S1, fara conflict radicular;
- maduva spinarii din campul de examinare cu grosime normala si semnal T2 omogen.
Adaugă un comentariu / răspuns
43 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: