dureri lombare - hernie L5 S1 tratament

19-07-2014
12adi
Nu este medic/terapeut
12adi
Buna ziua,

La inceputupul anului am inceput sa am dureri in zona lombara si am decis sa fac un IRM sa aflu concret de ce ma doare( durerile erau prezente de doi ani dar nu asa puternic ca acum)
rezultatul:
Coloana vertebrala apare reducerea lordozei fiziologice. Platourile vertebrale prezinta contur net. Corpii vertebrali au inaltime normala. Spatiul discal intervertebral L5-S1 are hipersemnal T2 central redus si înaltime normala.
Spongioasa corpilor vertebrali nu prezinta anomalii de semnal.
Discul intervertebral L5-S1 este herniat median si determina pensare preforaminala bilaterala.
Maduva spinarii fara anomalii de semnal.
Tesuturile moi paravertebrale cu semnal si aspect normal.

CONCLUZII

Hernie de disc L5-S1 cu pensare preforaminala bilaterala

Dupa aflarea rezultatului:
-am facut fizioterapie 10 zile durearea a mai scazut dar in continurea ma jeneaza
-am fost la sectia de neurologie unde mi s-a comunicat ca cu timpul durerea va trece, sa fac inot, sa evit sa stau in fund, sa ma feresc de frig si nu pun presiune pe mijloc.
-am fost la sectia de neurochirurgie pentru a afla cat de grav este si ce masuri pot intreprinde pentru a stagna/vindeca si am fost lovit de acelasi raspuns generalist, dar daca vreau pot sa ma fiu operat.
-am inceput sa fac exercitii de gimnastica medicala ocazional

Va rog sa imi recomandati un medic / spital / clinica (de preferat din Bucuresti) unde ma pot duce pentru a stabilii
un program de reabilitare, nu as dorii sa ma operez decat ca ultima solutie.
Daca se poate sa-mi recomandati si un medic specializat pe medicina sportiva pentru a afla ce exercitii fizice sunt permise in stagiul in care se prezinta coloana vertebrala.

Orice recomandare este binevenita !

Multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul chiropractic pentru durerile lombare asociat cu ameliorări neînsemnate
  • Tratament mai puțin invaziv - eficient pentru durerile lombare
  • Sfaturi pentru persoanele cu dureri lombare
  • Exerciţii recomandate pentru durerea lombară
  • Care este poziția corectă pentru a ridica o greutate?
  • Gestionarea durerilor lombare printr-o nouă abordare
  • O tehnică moleculară ar putea fi dezvoltată pentru a obține un diagnostic mai rapid pentru pacienții cu dureri de spate
  •