Ma deranjeaza cand inghit

02-06-2008
LuaraB
Nu este medic/terapeut
LuaraB
Buna ziua,

Am 26 de ani si de vreo saptamani simt o jena cand inghit. Nu ma doare nimic, simt doar, atunci cand inghit, cum "pacane" ceva, ca si cum calca os pe os.sau ceva de genul asta...Nu simt decat atunci cand nu tin capul drept. Nu am amigdalele inflamate, nu ma doare gatul. Mi se pare totusi ca aceasta jena este localizata pe partea dreapta.
Ce ar putea fi?

Va multumesc
54 comentarii 12 Înainte ›
0
02-06-2008, ora 00:00
lorelei8
Nu este medic/terapeut
lorelei8
ti-ai facut un control la tiroida?e posibil sa fie pe acolo o problema..o spun din proporie experienta.multa sanatate!
0
02-06-2008, ora 00:00
LuaraB
Nu este medic/terapeut
LuaraB
Multumesc pentru raspuns.

Am mai uitat sa mentionez ca tot am senzatia de uscat in gat si ca trebuie sa-mi dreg glasul. Sunt si acestea tot semne ale problemei cu tiroida?
0
02-06-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
senzatia de uscat in gat..vorbeste despre o faringita atrofica...
care se intalneste la persoanele cu probleme gastrice !
Cat despre acel..pocnit...este putin ciudat!
Iti recomand sa eviti bauturile acidulate, rece si acru!
Sa faci gargara dupa fiecare masa
foloseste in sprei Bioparox si p[icaturi uleioase cu Vit.A...IN NAS!
Ele ajung treptat in faringe si trece senzatia de uscaciune!
Mai vorbim peste 5-7 zile... e posibil sa dispara si pocnitul!
0
03-06-2008, ora 00:00
LuaraB
Nu este medic/terapeut
LuaraB
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspunsul prompt. Am urmat sfatul dumneavoastra si am inceput sa iau acest tratament.
As vrea totusi sa va intreb, daca acel sunet care se aude cand inghit si senzatia ca nu inghit "lin" ci calca ceva pe ceva, poate fi si de la spondiloza cervicala?
0
09-06-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de la spondiloza cervicala...direct..NU !
Dar se poate sa aveti o artropatie la articulatiile cartilagelor laringiene !... atunci da ! se explica zgomotul !
0
17-06-2008, ora 00:00
LuaraB
Nu este medic/terapeut
LuaraB
Buna ziua,

Cum se depisteaza o astfel de afectiune? E ceva grav?
Nu imi trece nicicum aceasta jena. Continui sa simt ciudat cand inghit si nu tin capul drept iar sunetul se aude si el...
0
18-06-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consider ca e vorba de o problema reumatologica.recomand un consult de specialitate si tratament adecvat.
0
10-12-2008, ora 16:43
mihayella
Nu este medic/terapeut
mihayella
Vreau sa spun ca si eu am aceeasi chestie!dar pe mine ma ingrozeste, pt ca am crezut la incep ca e ceva temporar, insa de o saptamana nu-mi trece.Exact la fel, durerea aceea cand inghit, in acelasi timp pocneste ceva, zici ca sare de la locul lui, nu stiu cum sa explic.Si nu sunt racita, umflata la amigdale, sau eu mai stiu ce.Te rog spune-mi Laura cum ai rezolvat problema asta pana la urma?Astept raspuns te rog!!!
0
11-12-2008, ora 21:10
mihayella
Nu este medic/terapeut
mihayella
Nu-mi da nimeni nici un sfat..?am inceput sa ma ingrijorez...e f deranjanta treaba asta cu pacanitul, si se intampla exact sub barbie, pe mijlocul gatului, nici nu stiu cum sa explic ca sa ma intelegeti.Si este nasol, de fiecare data cand mananc, cand beau, si ma doare si cand vb!uneori am impresia ca nu am voce si tr sa-mi dreg glasul.Plus ca atunci cand tusesc simt ca pe partea stanga nu primesc destul aer ca sa pot tusi cum tr..Am mai cautat pe net astfel de cazuri dar nu am gasit nimic concret, ci doar ceva legat de tiroida, ca ar fi inflamata, dar nu stiu ce sa zic..Oricum, sapt viit o sa ma duc la dr insa mi-e teama de ce o sa-mi spuna...
Si de-aia, as fi vr sa stiu cum ai rezlovat tu laura.
0
11-12-2008, ora 21:10
mihayella
Nu este medic/terapeut
mihayella
Nu-mi da nimeni nici un sfat..?am inceput sa ma ingrijorez...e f deranjanta treaba asta cu pacanitul, si se intampla exact sub barbie, pe mijlocul gatului, nici nu stiu cum sa explic ca sa ma intelegeti.Si este nasol, de fiecare data cand mananc, cand beau, si ma doare si cand vb!uneori am impresia ca nu am voce si tr sa-mi dreg glasul.Plus ca atunci cand tusesc simt ca pe partea stanga nu primesc destul aer ca sa pot tusi cum tr..Am mai cautat pe net astfel de cazuri dar nu am gasit nimic concret, ci doar ceva legat de tiroida, ca ar fi inflamata, dar nu stiu ce sa zic..Oricum, sapt viit o sa ma duc la dr insa mi-e teama de ce o sa-mi spuna...
Si de-aia, as fi vr sa stiu cum ai rezlovat tu laura.
0
11-12-2008, ora 21:12
mihayella
Nu este medic/terapeut
mihayella
Nu-mi da nimeni nici un sfat..?am inceput sa ma ingrijorez...e f deranjanta treaba asta cu pacanitul, si se intampla exact sub barbie, pe mijlocul gatului, nici nu stiu cum sa explic ca sa ma intelegeti.Si este nasol, de fiecare data cand mananc, cand beau, si ma doare si cand vb!uneori am impresia ca nu am voce si tr sa-mi dreg glasul.Plus ca atunci cand tusesc simt ca pe partea stanga nu primesc destul aer ca sa pot tusi cum tr..Am mai cautat pe net astfel de cazuri dar nu am gasit nimic concret, ci doar ceva legat de tiroida, ca ar fi inflamata, dar nu stiu ce sa zic..Oricum, sapt viit o sa ma duc la dr insa mi-e teama de ce o sa-mi spuna...
Si de-aia, as fi vr sa stiu cum ai rezlovat tu laura.
0
15-12-2008, ora 10:27
LuaraB
Nu este medic/terapeut
LuaraB
Buna mihaela,

Imi pare rau sa aud ca ai astfel de probleme. La mine nu s-au manifestat chiar asa problemele, in sensul ca nu ma durea si nu ma doare deloc atunci cand inghit, mananc sau vb. Simt doar acel pacanit ciudat care de la un timp mi se pare ca e tot mai tare.
Se pare ca la mine e vb de cartilajele gatului care se ating si freaca, asa mi-a explicat D-na Doctor de la ORL. Oricum problema inca o am si nu cred ca va disparea.
In orice caz, du-te si tu la un control si incearca sa te linistesti. Poate cand ai ceva rezultate ne spui despre ce a fost vorba la tine.
Multa sanatate
0
04-02-2009, ora 20:51
alexganea_ok
Nu este medic/terapeut
alexganea_ok
Buna ma numesk alex am 13 ani si va rog sa ma ajutaty cu ceva:
De vreo 5 zile ma doare gatul cand inghit prima si a 2-a zii cand inghiteam saliva ma durea groaznic...dar de vreo 2 zile nu ma mai doare asa tare chiar de lok dar cand inghit parca inghit ceva de pe cerul gurii din spate. nustiu ce este... eu doar simpt ca inghit ceva... cine stye sa ma ajute va roggg chiar mam speriat.Multumesk!!! Ajutatzyma!!!
0
04-02-2009, ora 20:53
alexganea_ok
Nu este medic/terapeut
alexganea_ok
Tot eu sunt:
""Buna ma numesk alex am 13 ani si va rog sa ma ajutaty cu ceva:
De vreo 5 zile ma doare gatul cand inghit prima si a 2-a zii cand inghiteam saliva ma durea groaznic...dar de vreo 2 zile nu ma mai doare asa tare chiar de lok dar cand inghit parca inghit ceva de pe cerul gurii din spate. nustiu ce este... eu doar simpt ca inghit ceva... cine stye sa ma ajute va roggg chiar mam speriat.Multumesk!!! Ajutatzyma!!!""
Scrietim aiki pe site daka stiti ce ar putea fii - ajutatima va rog mult! Multumesc!!
0
24-05-2009, ora 20:47
chipiko
Nu este medic/terapeut
chipiko
Buna seara! Am 42 ani si de 2 luni am o durere in gat dimineata de parca e un smirghel, ma chinui sa scuip si-m irit asa de tare gatul incat scuip cu sange, ce-i drept e cam colorata in verde ceia ce elimin, dupa ce mananc dispare durerea dar nu definitiv este suportabila sau mai bine zis uit de ea. Am fost la medicul de familie si am primit o reteta cu homeopate, am facut si un exudat care a iesit "curat ca lacrima". Antibiotice nu am luat si nici nu vreau, leacuri babesti gargara, lamaie etc., nici o schimbare nu stiu ce sa mai fac. Apropo acum 2 ani am fost si am facut un test de alergie animale, mucegai polen. si surpriza sunt alergic la RACEALA, curios zic eu, fac tratament puternic cu antibiotice dupa care respir foarte bine pe ambele nari si nu ma mai doare nimica, dupa prima raceala au revenit acelea-si simptome sunt alergic la raceala adica raceala este netratata in intregime. Cred ca am reusit sa tst asa in mare despre marea mea problema cu gurerea in gat. Multumesc anticipat ptr. sfaturi.
0
25-05-2009, ora 14:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gatul sufera din cauza unei probleme gastrice !
pe timpul noptii se intampla un reflux gastroesofagian.. si iiti arde mucoasa faringelui!
1., NU mai mananci seara mult.. nu mai tarziu de ora 7-8..
si nimic rece, acru, condimentat si acidulat.
2. te duci la un gastrolog si faci investigatii!
0
25-05-2009, ora 16:44
chipiko
Nu este medic/terapeut
chipiko
Multumesc pentru sfaturi si am sa caut un gastrolog. In alta ordine de idei nu mananc acru, condimentat si cu atat mai putin bauturi acidulate, acuma in sezonul de vara consum bere dar 2, 3 beri sambata si duminica la un grata, nu mai mult, apa minerala evit, sucuri doar fara acid, am o problema foarte mare zic eu, daca ar fi sa-mi interzica medicul ceva sa nu-mi zica RENUNTA LA DULCE. Cred ca ar fi crima dar ma rog pana la urma cred ca pot sa renunt daca va fi nevoie. Asa ca o mica informatie am 1.78, 76kg si sunt prof. ed. fizica, nu fumez si nu fac exces de grasimi, alcool, cafea nu nai consum de 2-3 luni, cola nici atata, doar ocazional.Ma simt foarte bine (mai putin durerea in gat si am fost operat de amigdalite la varsta de 10 ani raceam foarte des si dupa sa intamplat foarte rar) ceea ce dores tuturor, SANATATE MAXIMA.
0
28-05-2009, ora 16:03
a_roksya
Nu este medic/terapeut
a_roksya
Buna ziua! Tocmai am citit postarile LuareiB si ale Mihayellei si pot sa va spun ca eu cunosc un caz similar!Este vorba de mama mea, are 54 ani si din decembrie descrie aceleasi simptome( disfagie-durere la deglutitie ptr solide si lichide, disfonie-raguseala si pierderea vocii dupa aprox 1-2 min de vb, senzatie de sufocare mai ales noaptea) care in ultima vreme sunt aproape permanente.Asociat, mama are o patologie destul de stufoasa : gusa nodulara cu eutiroidie care dpdv endocrinologic este controlata si nu pune probleme de diagn( nu face compresiune), hipertensiune arteriala esentiala sub tratament care deasemnea este controlata cu tratam(betablocant, sartan), astm bronisc alergic-forma usoara sub tratam( ipravent), anemie policarentiala cu pancitopenie usoara( Hb=11mg/dl, trombocite=110000/mmc, lecocite=3000), spondiloza cervico-dorsala, tulburare anxios depresiva( la cate are era inevitabil).Asadar, eu m-am hotarat sa caut pe rand cauzele, asa ca pana acum am cerut parerea endocrinologului-volumul tiroidei nu pune probleme de compresiune, ORL-faringe, laringe-limite normale, bariu-pasaj eso-gastric-esofag de calibru normal fara tulburari de cinetica, dc ar fii fost criza de astm ar fii raspuns la bronhodilatatoare, psihiatrie-medicul exlcude factorul emotional; singurul lucru care cred eu ca mi-a mai ramas este un consult neurologic( un RMN sau CT cu SDC cap si coloana vertebrala) altceva nu stiu ce as mai putea cauta, niste sfaturi de la cineva care nu gandeste cu sufletul ca mine, m-ar ajuta foarte mult! Va multumesc!
0
28-05-2009, ora 21:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, este probabil sa fie o problema neurologica.. mai sigur o inusuficienta circulatorie vertebro bazilara.. !
0
20-07-2009, ora 11:35
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
Eu cand am o cadere de calciu se aud si acele pocnituri despre care vorbesti, minerale calciu, probabil ai trecut printr-o perioada in care organismul tau a consumat mai multe,
0
20-07-2009, ora 11:36
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
un ciclu abundent poate fi cauza, o restrictie alimentara gen regim de slabit, sarcina, etc.
0
13-03-2010, ora 12:24
Valentina A
Nu este medic/terapeut
Valentina A
Buna ziua D-nul doct.Am si eu o problema cu fetita mea de 2 ani.De jumatate de an imi raceste foarte des si face otite frecvente, din septembrie pana acum deja a facut deja 4 otite.Cand are nasul infundat cu mucozitati este inevitabil sa nu facem si otita.
Prob noastra actuala este defapt niste crize care le face noaptea si nu stiu ce pot fi.
Din cauza racelilor repetate a ramas cu un harait nocturn si accese de tuse...cand seaca, cand productiva, nu tuseste des.noaptea de cateva ori sau dimineata pt asi drege gatul.
Am ajuns la D-nul Doct CERNATESCU.Acolo la testul de respiratie fracut special pt copiiii mici ia iesit wheezing recurent si scrie pe bilet ca dupa puful de ventolin respiratia era semnificativ mai buna.De 2 luni ia Singulaire si Ketof.A mai facut tratament 14 zile cu Flixotide si Ventolin la nevoie.Mai exact in crizele de care va spuneam ca nici nu stiu exact ce sunt.
Se manifesta in felul urmator, noaptea copilul incepe sa fie agitat sa planga apoi se opreste sta in fund si in piept sau gat se aude un zgomot ca un pacanit.Prima oara am crezut ca sughite chiar daca nu scotea sunetele specifice.Acest sunet este la interval cam de o secunda si se aud cam cateva secunde.In mom respectiv am senzatia ca copilul nu respira cum trebuie, dupa aceasta criza plange putin si apoi se linisteste.
De o sapt este racita, are mucozitati, tuseste rar cand sec cand productiv si nu face temperatura.Sera trecuta tot asa a inceput sa se agite sa tussasca de parca s-ar fi inecat apoi a inceput iar sa se auda acest zgom, ot cateva secunde, , , cam 10-12 pacanituri care se aud destul de3 clar cand stau lanag ea.Dupa ce au incetat a inceput iarasi sa tussesca si de data acesta a si vomitat.
Intreb mea la dv este sa imi spuneti va rog ce sunt aceste crize.este o criza astmatica sau se irita laringian si de acolo seud aceste sunete ciudate.
Multumesc.
0
13-03-2010, ora 15:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este posibil sa fie bronhospazm, contractii musculare.. care tin de sistemul nervos autonom parasimpatic.. activ noapte!
deasemenea se cunoaste faptul ca copilul pana la 3 ani nu are sistem imunitar perfect si se apara cu aceia ce a luat din laptele matern !. tratamentele care le faceti sunt Bune.. ca si tratament de urgenta dar pe termen lung ele nu rezolva problema. trebue neaparat sa va cumparati Aspirator nazal( batista bebelusului), umedificator si aparat de aerosoli ( puteti comanda pe internet la pret convenabil -
deasemenea va recomand o cura de tratament de durata.
extract de seminte de greifrut, balzam de 33 plante, uleiuri eteric de eucalipt, portocala si busuioc.
produsele sunt foarte concentrate si va ajung pentru o perioada lunga de timp.
imi scrtieti pe mail pentru mai multe amanunte.
0
13-03-2010, ora 16:00
Valentina A
Nu este medic/terapeut
Valentina A
Va multumesc din suflet pt raspunsul rapid.
Aparat de aerosol avem, cu el am facut tratamentul, avem si batista bebelusului cu care curatam nasul si de 4-5 ori pe zi, din pacate nu il prea agreeaza copilul dar asta este.Cand aspiram mare lucru nu iese, desi inainte bagam si ser fiziologic apoi colargol, dar nasucul pare infundat.Acum mai luam doar Singulaire.In crizele expuse mai sus este bine sa administram ventolin sau dexametazona?D-nul doct ne-a spus sa punem 0.5 ml de ventolin si 1, 5 ser, dar nu mi-a placut cum respira copilul cand se trezea, avea un sunet ciudat k de ecou., asa ca am scazut concentratia la 5 pic de ventolin cu ser.
Nopatea trecuta tusea ca un om in varsta, practic era o tuse iritativa care se tot repeta la cateva minute.
Daca se poate va rog sa imi detaliati tratamentul dat de dv, cum se administreaza.
Multumesc.
0
13-03-2010, ora 16:20
Valentina A
Nu este medic/terapeut
Valentina A
Am uitat sa va precizez ca IgE a iesit in limite normale doar euzinofilele sunt marite 6%.
Wheezing recurent este indus viral.
-*



(*modificat de administrator)
0
13-03-2010, ora 18:52
salah1
Nu este medic/terapeut
salah1
Buna ziua am si eu o problema la gat de cateva luni bune dar acum sa accentuat e vorba de faptul ca nu pot sa inghit bine sau m-ai bine spus simt ca am ceva in gat si frecvent imi iese o substanta aproape solida de culoare galbue din gat urat mirositoare stiti ce ar putea fi?multumesc anticipat:)
0
13-03-2010, ora 19:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil o problema de hipofaringe sau esofag sau reflux gastroesofagian
O unvestigatie.. Radiologica TRANZIT BARITAT ESOFAGIAN.. ar usura mult confirmarea unui diagnostic
0
15-03-2010, ora 22:57
salah1
Nu este medic/terapeut
salah1
de curand am facut un exudat faringian si totul a iesit normal ar trebui sa ma indrept catre un medic specilaist pentru aceasta problema?
0
16-03-2010, ora 08:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tranzit esofagian + consult gastrologie
0
06-05-2010, ora 12:32
costel8888
Nu este medic/terapeut
costel8888
buna ziua, am si eu o problema cu nevralgia intercostala, da eu nu mai pot inghiti nimic :(( de ce ?? pe mine ma inteapa in partea dreapta in spate, iar cand inghit ceva orice chiar si apa, simt cum se duce si ma apuca o durere tare de tot, de o simt pana in degetu mic de la mana dreapta, mai nou a inceput sa ma doara si urechea, mentionez ca iau mydocalm 150 de 2 0ri pe zi nurofen 400 de doua ori pe zi si mia mai dat medicul claritromicina, am fost la 3 MEDICI, toti miau dat acelasi tratament da nici o schimbare, plus ca noaptea dorm pe reprize si de mancat nu de 3 zile, doar niste covrigi ii rontai si inghit foarte foarte putin, nuj cum dracu mai rezist si nici macar nu ametesc de foame. daca poate cineva sa imi dea un raspuns, pt ca sincer m-am saturat, ma uit la mancare si nu am curaj sa o mananc
Adaugă un comentariu / răspuns
54 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.