Ma doar oasele si muschii... | Forumul Medical ROmedic

Ma doar oasele si muschii...

25-10-2014
marcelghita
Nu este medic/terapeut
marcelghita
Ma dor oasele si muschii pe aproape intreag corpul ceafa, umeri, spate, maini, picioare samd. Nu am inca un diagnostic si as dori sa stiu macar ce medicamente sa iau ptr a reduce macar intenistatea acestor dureri.
5 comentarii
0
26-10-2014, ora 00:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este total exclus sa luati vreun medicament pana nu elucidati originea suferintei.
Nu am inteles esentialul: sex, varsta, greutae/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente diverse, insa v-as sfatui sa consultati un reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-10-2014, ora 01:03
marcelghita
Nu este medic/terapeut
marcelghita
Pai am 45 ani, 133 de kg 180cm sedentar sex masculin
0
27-10-2014, ora 10:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba, evident, despre cele 55-60 kg in exces, care exercita o presiune enorma asupra aparatului locomotor.
Este exclus orice medicament, fiind impotriva logicii elementare: v-ar lasa impresia ca puteti continua sa traiti cu aceasta greutate...
Trebuie de asemenea sa reduceti drastic efortul fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-10-2014, ora 18:36
marcelghita
Nu este medic/terapeut
marcelghita
Va multumesc mult ! am inceput deja o cura de slabire am reusit sa pierd 10 kg in prima luna.Pot totusi sa iau antiinflamatoare ?
0
28-10-2014, ora 12:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sunteti "pe drumul cel bun", insa mai aveti mult de parcurs pana la 75-80 kg, iar orice medicament v-ar determina sa uitati de acest parcurs...
Trebuie de asemenea sa reduceti drastic efortul fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Care sunt factorii care fac ca oasele să se remodeleze È™i să rămână sănătoase?
  • Efectele vitaminei K asupra sănătății osoase
  •