Ma supar pentru orice.

10-02-2020
ionwxl
Nu este medic/terapeut
ionwxl
Buna ziua, pana la varsta de 15 ani practic am fost antisocial, nu socializam de loc, imi petreceam tot timpul cam singur.Totusi, dupa 15 ani am hotarat sa fac o schimbare, si am inceput a socializa cu cei din jur, astfel incat in prezent nu mai sunt tot timpul singur.Problema este ca, desi acum am aproape 18 ani, de 3 ani ma confrunt cu o problema.Ma supar foarte usor pe oameni, o mica greseala din partea lor e suficienta ca sa ma supar pe ei si sa am dubii asupra lor.Am mereu asteptari de la cei din jurul meu, si mereu raman dezamagit din cauza asta.Stiu ca nu sunt corect, si din acest motiv ma stradui sa imi ascund aceasta suparare neomotivata, dar eu simt ca nu ma simt bine, si tin ura pe persoana data, desi ea nu a facut cine stie ce.Sunt constient de faptul ca toti oamenii fac greseli, si ca nu trebuie sa ma supar pentru fiecare fleac, si nici nu trebuie sa am asteptari de la altii, imi spun mereu asta, dar nu ajuta.Am pierdut deja unele persoane din cauza asta, dar tot nu am reusit sa scap de aceasta problema.Care o fi cauza?De ce ma supar mereu pentru orice fleac?
2 comentarii
1
10-02-2020, ora 20:08
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Mergi la un psiholog pentru o evaluare psihologică și urmează niște ședințe de psihoterapie care să te ajute să gestionezi situațiile în așa fel încât să nu te mai deranjeze ce fac sau ce zic cei din jurul tău.
Încearcă să faci tot ce depinde de tine și să nu mai ai așteptări exagerate de la ceilalți. Nu poți gestiona totul, dar nici nu poți absorbi ca un burete tot ce auzi. Fiecare persoană are o structură și un anumit nivel experențial, fiecare judecă lucrurile după propriul filtru, de aceea se zice că fiecare are dreptatea lui. Nu-i vina ta că te enervezi, la evaluare vei descoperi care sunt adevăratele cauze ale enervării tale și vei fi ajutat să câștigi competențe pentru a contracara acele cauze.
0
12-02-2020, ora 14:25
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Buna ziua,

Dezamăgirea apare in urma așteptărilor pe care dvs. le aveti de la diferite persoane, dar singura persoana de la care trebuie să aveți așteptări sunteti dvs. Apelați la un psiholog clinician si urmați sedinte de consiliere psihologică. Veti învăța tehnici de gestionare a propriilor emoții si veti reuși să va raportați diferit fata de situațiile si persoanele care va supara.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.