Ma tem de gaini. (Alektorofobie)

17-07-2018
Mihailean
Nu este medic/terapeut
Mihailean
Salut romedic; am o problema destul de grava.
Stau la casa si de un timp am inceput sa fiu efectiv terifiat de gainile din curte. O data m-a muscat una, iar de atunci cand le vad cum se uita la mine fac atac de panica.
Simptome: cum intru in gradina incep sa ametesc cand le vad, transpiratie rece, palpitatii, stari de lesin.
Mentionez ca, cum nu le vad sau ies din curte, toate simptomele dispar.
Ce as putea face in aceasta privibta, deoarece imi este jena sa ma duc la psiholog?
24 comentarii
0
17-07-2018, ora 18:08
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Calcati-va pe rușine și mergeți la psihogene și la psihiatru
0
17-07-2018, ora 18:22
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Bună ziua.

Nu aveti de ce sa va simtiti rusinata. Mergeti la psihiatru sau la un psiholog cu formare în psihoterapie cognitiv-comportamentala. O sa va ajute.
Sănătate!
0
17-07-2018, ora 18:26
Psiholog Racheleanu Mioara
Psihologie, Galati
Psiholog Racheleanu Mioara
Psihoterapia si medicatia (daca fobia devine severa) te vor ajuta in aceasta privinta. Intr-adevar pentru persoanele neavizate aceasta fobie poate fi hilara dar te asigur ca nici un psiholog-psihoterapeut nu va lua in ras aceasta situatie.
0
17-07-2018, ora 18:44
Mihailean
Nu este medic/terapeut
Mihailean
Multumesc frumos pentru sfaturi; insa tind sa cred ca fobia mea e destul de grava.
De ex nu pot privi aceasta imagine; incep acele transpiratii reci de care ziceam. Felul in care se uita la mine...e groaznic...simt ca vor sa ma omoare..

https://ibb.co/cFd79J
0
17-07-2018, ora 18:56
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Cam toti pacientii/clientii cred despre problema lor ca este ori "cea mai grava", ori "foarte grava". Nu sunteti singurul cu acest tip de fobie si cu siguranta nici ultimul. Asa cum bine vi s-a recomandat deja, un psihoterapeut va poate ajuta foarte mult sa intelegeti si sa tratati cauzele acestei fobii. Fobiile sunt tulburari anxioase, adica au pe fundal o anxietate intensa, care destabilizeaza subiectul de la activitatile zilnice si il fac sa evite stimului anxiogen - in cazul dvs, gainile. Evitarea nu e o solutie, dupa cum deja v-ati dat seama. Psihoterapia cognitiv-comportamentala si-a dovedit eficienta in cazul tulburarilor anxioase in special, dar si alte tipuri de psihoterapii va pot ajuta. Daca aveti senzatia de jena fata de un psihoterapeut, e posibil ca si in alte situatii sa simtiti jena si asta poate fi simptomul unei alte tulburari anxioase asociate fobiei specifice pe care o mentionati - cu atat mai mult va recomand sa contactati un psiholog clinician pentru o evaluare, eventual care sa fie si psihoterapeut (preferabil de orientare cognitiv-comportamentala). Daca intensitatea trairilor si tot tabloul simptomatic vor sugera necesitatea tratamentului psihiatric in paralel, cu siguranta psihologul, fie el clinician, sau psihoterapeut, va va da o trimitere catre psihiatru. Ambele variante combinate (psihiatricele cu psihoterapia) dau cele mai bune rezultate.
2
17-07-2018, ora 18:58
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Mno...ai congelator? Daca n-ai, deschide-le poarta spre strada.
0
17-07-2018, ora 19:02
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
:))
0
17-07-2018, ora 19:28
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Nu poate sa le dea drumu Catinca si nici sa le taie pe toate pt ca gainile produc si oua !
1
17-07-2018, ora 19:43
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Asa...si? Sa creasca rate, gaste, porci, vaca. Schimba din laptele vacii pe oualele vecinei. Mihailene, ce zici, ar merge? Daca-ti iei gaste, iti fac eu rost de oua de gaina daca-mi dai la schimb jumari de gasca.
0
17-07-2018, ora 20:04
Mihailean
Nu este medic/terapeut
Mihailean
Am renuntat sa mai culeg oua deoarece ma tem sa ma apropiu de cuibar.
Iar ca si carne, de cand a inceput fobia mananc doar carne de porc si peste.
0
17-07-2018, ora 20:44
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Mai bine ca nu.mananci carne de gaina, gainile de fapt sunt fostii dinazauri cu penw si ciocuri uriase mult-mult miscorati ! Vestea buna este ca daca depasesti marimea unei rame sau a unui gandac este absolut imposibil sa te manance sau sa-ti faca cel mai mic rau ! :)
0
17-07-2018, ora 21:06
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Aualeu ce analogii!Nu știu dacă ajuta la frica de găini!
1
17-07-2018, ora 21:29
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
De obicei psihologia inversa functioneaza bine ! Cand erau dinozaurii cu cioc si pene cat un excavator mare si mai si zburau nu prea aveam unde ne ascunde dar acum putem lua gaina la suturi oricand ! :)

Oricum prima treapta a expunerii este sa te uiti la desene animate cu gaini, Mihailean INSA ai grija sa nu citesti "Punguta cu doi bani"! :))
0
19-07-2018, ora 21:36
Mihailean
Nu este medic/terapeut
Mihailean
Va salut; am incercat sa imi inving teama insa mai rau am ajuns.
Am citit Punguta cu 2 bani, nu m-a ajutat deloc.
Azi, tremurand si palid am mers in curte cu un pumn de porumb, insa una din gaini m-a muscat.
De atunci, de la ora 4 stau in pat cu greata, am varsat, am diaree si ameteli puternice + sete de aer de am vrut sa chem o ambulanta.
Presupun ca psihiatrul e singura solutie?
0
19-07-2018, ora 22:34
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Da mergeți la un consult se va rezolva
0
19-07-2018, ora 22:38
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Felicitari pt curajul de a te expune! Chiar daca s-a lasat cu ciupituri, e important ca ti-ai dort sa faci ceva, sa actionezi. Asa cum ti s-a recomandat deja, psihiatricele te pot ajuta, dar pentru rezultate pe termen lung, ai nevoie si de psihoterapie. Expunerea la stimulii anxiogeni e un scop in terapie, dar pana la expunere e un drum anevoios, timp in care sa lucrezi cu gandurile tale, sa produci schimbari semnificative. Nu asa se procedeaza - mergi la psihoterapeut
0
19-07-2018, ora 23:59
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Dati-mi voie sa nu cred asa ceva ! :)))) Eu cred ca omul isi bate joc de voi... Se vede ca posteaza la misto.
0
20-07-2018, ora 00:01
Mihailean
Nu este medic/terapeut
Mihailean
Din pacate exista fobii mult mai ciudate ca asta.
0
20-07-2018, ora 01:02
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Da dar nu faci diaree din cauza ca te musca o gaina... :)))
Iar felul cum ai zis ca ai citit tu punguta cu 2 bani si nu te-a ajutat... a fost genial ! :))
Ale dracu gaini carnivore, doar pe tine te musca. :)) Eu cred ca le faci tu ceva de te musca...
0
20-07-2018, ora 06:38
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Ia-t un spray cu piper pentru cand mai iesi in curte. Ajuta si la viitoarea supa.
0
21-07-2018, ora 01:07
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Gainile nu musca, doar clostile cu pui sint agresive daca te apropii de pui prea mult ! Insa este drept ca exista cocosi isterici, teritoriali, care uneori iti sar in cap !
1
21-07-2018, ora 18:13
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Martin nu e exclus sa asistam la ceva confabulatii bahice ! :)
0
26-07-2018, ora 00:21
Mihailean
Nu este medic/terapeut
Mihailean
Buna, am fost la psihiatru si am primit urmatorul tratament:
-Estan 1 seara
-Olanzapina 1 seara
-Acutil 1 seara
-Rivotril 1mg seara si 1mg dimineata

Inca nu m-am intors la casa mea; credeti ca dupa ce ma voi intoarce fricile vor disparea? Multumesc!
0
26-07-2018, ora 19:00
YvesSaintLaurent
Nu este medic/terapeut
YvesSaintLaurent
Eu cred că o să va reveniti dacă va lu-ati tratamentul, Dar cu acutil sunt sceptic nu este acutil un supliment alimentar??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul