Ma vad aruncindu-ma de la balcon

15-12-2011
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Buna tuturor,


Am avut in trecut episoade depresive, destul de frecvent, toate legaindu-se de probleme aparute in viata mea.
Le-am tratat pe moment si apoi iar au aparut.
Anul acesta a fost un an foarte greu pentru mine avind din toate problemele posibile cite una de rezolvat si foarte dificil (unele imposibil) de rezolvat. Am in casa un bolnav care urla de durere in fiecare noapte si nu am ce sa-i fac, eram in insomnie avansata cind am mers la un psiholog. Ea m-a trimis la un psihiatru care m-a diagnosticat cu tulburare afectiva depresiva si mi-a prescris Seroquel RX 300, Depaquine 500 si Rivotril jumate de tableta pe zi.
La inceput nu ma puteam tine pe picioare, scapam totul din maini si dormeam pina la 14 ore pe zi. Nu mai eram agitata. In timp vazind ca nu pot merge la munca din cauza somnului (beam cite 3 cafele ca sa ma pot doar ridica din pat) am cerut medicului sa ma ajute sa scoata ce ma face sa dorm asa. Asa a scos Rivotrilul. Apoi au inceput simptomele rele: mi-a cazut mult par, mi s-a oprit ciclul, m-am ingrasat mult, de la celelalte medicamente. Pot sa spun ca m-am simtit o perioada fara emotii dupa care simptomele au revenit, cu tot tratamentul. Vazind ca depresia era instalata din nou am mers la medic si ea a spus ca sa-mi creasca dozele, lucru pe care l-am refuzat. Unde sa ajung in acest mod? Fac acest tratament din luna iulie 2011. Am cerut, pentru ca nu mai avea efect sa-mi mai scoata din tratament, am vrut sa-l intrerup cu totul, daca tot nu mai facea nimic. si eu ma simteam rau ca la inceput. Doctorita a spus nu si a scos doar Depaquine-ul. De la asta sau de la boala, de vreo 3 saptamini am viziuni cum zbor de la balcon (locuiesc la ultimul etaj, bloc inalt). Nu vreau sa mor, sub nici o forma, am aceste imagini care revin fara voia mea. Mi-e cumplit de teama uneori (nu mereu) sa mai ies in balcon. Evit sa mai ies in balcon desi am nevoie. Intre timp medicul mi-a introdus Prozac de la care in trecut eu m-am simtit bine. Il iau de 11 zile. I-am spus de aruncatul de la balcon si a spus ca e o idee obsesiva insa mie mi-e groaznic de teama de modul in care revine gindul asta in capul meu. Nu inteleg de ce. Chiar nu doresc sa ma arunc de la etaj, nu vreau sa mor. Au revenit placerile in viata mea si am pentru ce sa traiesc insa mi-e teama de aceste ginduri si viziuni. Nu m-a influentat nici o veste de la TV, aveam ideile astea dinainte.
Nu stiu ce sa fac, daca puteti va rog sa-mi dati un sfat. Azi ma simt bine, nu mai am viziunile insa maine, cine stie? ieri, de exemplu mai toata ziua au fost in capul meu, nici macar nu stiu de ce tine, cind apar, cind dispar.
Poate sa citesc ceva m-ar ajuta? Nu stiu. Va multumesc mult pentru un sfat, sunt foarte ingrijorata.
35 comentarii 12 Înainte ›
0
15-12-2011, ora 11:54
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
sa stii draga mea ca eu am trecut prin ce treci tu, si prin depresie, si prin ganduri de suicid, ba chiar prin trei tentative de acest fel.
Sunt bolnava de 19 ani, dar am avut si ani buni in acesti 19 ani, cu urcusuri si coborasuri.
Acum chiar am fost la medic si mi-a dat un tratament mai dur pentru ca imi era rau tare.
Am 2 sfaturi pentru tine: unu, sa nu te mai gandesti la moarte, cand iti vine cere ajutor ingerului tau.
Si al doilea, nu cumva sa iti intrerupi tratamentul, sunt tratamente de durata, nu iti poti reveni in cateva luni.
Mult curaj si Doamne ajuta!
0
15-12-2011, ora 12:11
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Multumesc foarte mult, inseamna mult pentru mine sa vorbesc cu cineva despre aceste ginduri.
Nu inteleg de unde vin si mai ales de ce nu pot scapa de ele.
medicul a spus sa reintroduc Depaquine jumate de tableta pe zi insa eu eram foarte fericita ca am scapat de un medicament... nu stiu daca sa-l iau din nou ori ba avind in vedere ca de 11 zile iau si Prozac.
Sa schimb medicul inseamna sa schimb si tratamentul si nu cred ca e bine asta, sa tot infund alte si alte pastile, nu incep bine un tratament ca fac altul. E posibil sa revina depresia in timpul tratamentului? De ce oare?
0
15-12-2011, ora 13:16
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Buna,
cred ca noi toti am avut astfel de ganduri la un moment dat in viata. Tu singura trebuie sa iti analizezi viata si sa incerci sa determini ce te nemultumeste intrucat toate aceste ganduri au o cauza necunoscuta ori cunoscuta de tine, tu stii cel mai bine, si incearca sa o schimbi, stabileste ce te nemultumeste- munca ta, salariul, viata e familie, sanatatea ta, etc.
Sfatul meu este sa te mentii ocupata cat mai mult timp din zi si sa incerci sa petreci cat mai putin timp singura. Incearca sa faci un sport, ajuta extraordinar de mult si te va ajuta sa si slabesti, te va obosi si vei dormi mult mai bine, intr-un cuvant iti va rezolva multe in problemele existente.
Si eu am avut o depresie puternica timp de ani de zile, am fost o singura data la medic si mi-a dat pastile pentru doua saptamani ( nu imi mai aduc aminte ce anume) timp in care nu am putut face nimic, imi era somn non stop si nimic altceva, nu puteam sa muncesc, nu puteam face nimic, iar alt efect al tratamentului in afara de cel de somnifer foarte puternic nu a existat...
Asa ca sfatul meu este : cat mai putin timp petrecut singura si sport de 3 ori pe saptamana cel putin. Incearca macar..
0
15-12-2011, ora 14:22
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
da, asa este, multumesc si Otiliei. Incerc sa ies zilnic din casa.
Eu m-am izolat in ultimii ani foarte mult de lume, lucrez de acasa si m-am adincit in probleme. Am observat ca de citeva zile ies la plimbare si incerc sa rezolv din treburile nerezolvate demult si seara adorm bine.
Ma simt mai bine de la Prozac, cel putin azi ma simt mai bine, nun stiu maine ce se va intampla. Am fost tentata sa schimb medicul dar ma tem grozav de alte pastile, alt tratament. Si asa ramin cu mult par in mina cind ma pieptan, si celelalte reactii adverse... daca mai inghit altele cine stie ce mai patimesc.
Ma tem ca faza cu balconul de la intreruperea Depaqine-ului mi se trage. Mi-e teama de aceste pastile care umbla la cap, de la inceput n-am vrut sa le iau. dar le-am luat totusi.
0
15-12-2011, ora 16:20
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Si eu lucrez tot de acasa de ani buni, asa ca iti inteleg depresia foarte bine.
Apropo, si un animal de companie iti va ridica moralul extraordinar de mult, ia-ti o pisica ori un catel, are o influenta extraordinara asupra dispozitiei si psihicului in general.
0
15-12-2011, ora 21:12
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Hei, friends,
mai bine haideti sa vb si despre alte lucruri mai placute. Ceva care sa ne faca sa mai uitam de probleme.

Chiar daca multi - din cauaza manifestarilor bolii nu pot simti uneori faptul ca in noi exista un miez divin - o sursa de viata inepuizabila care ne tine si care ne alimnteaza sa putem exista - chiar daca boala in sine e atta de urata, incercati macar cu buzele sa rostiti mereu numele Domnului IIsus, al Sfintei Treimi - Care este Dumnezeu. Cititi Psalmi in fiecare zi, incercati cu picatura de putere ce o mai aveti sa va canalizati pe ceva pozitiv, si mai ales cautati un prieten cu care sa vb.

Nu ascundeti nimic din durerea voastra, sunt atatia oameni deosebiti care au trecut prin momente asemanatoare. Unii au in spatele lor o viata plina de realizari si la un moment dat li s-a intamplat asta. Sunt personalitati despre care unii stim - mai mult sau mai putin --

Sa nu uitam ca in jurul nostru sunt maini care ne pot ajuta - chiar daca noi nu ne dam seama de asta. Ei exista. Dumnezeu exista de asemenea - rugati-va mereu Lui. Rugati-va sa indeparteze El gandurile rele si tratati-va cu medicamente corespunzatoare ( Nu neglijati sa luati medicamentele care va pot ajuta ) Dumnezeu nu ne-a uitat. Numai noi sa nu uitam de El.
..

Hei, friends, ati vazut ceva interesant ? Cum va explicati ca prima postare a fost facuta la ora 16, iar cele de dupa ea, mai devreme de aceasta ora ?

( Hm ?? ) dwefcgruvhbyo n bjybnkn bjoyhunbujoi kujnpikmpki-m hkonkjompkm jlnk
0
15-12-2011, ora 23:36
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
Mirodenia;

Imi pare rau ca nu-i cine sa-te ajute, Daca vrei te pot ajuta, cu niste informatii de medicatie compatibile, pot sa-ti dau mai multe informatii pe privat.Scriem tot;necazurile care le ai, iar eu o Sa-ti dau reteta care o sa te ajute, doar sa-i spui psihiatrului tau sa-ti dea reteta respectiva, si apoi vorbim de administrare.O sa-ti dau un orar care sa-l respecti cu strictete;e foarte important perioada de timp si miligramasul de substante.
Important;Orarul care nu e bun nu te ajuta sa te simti bine si fericita, imi scrii pe privat kilogramele care le ai si asa o sa-ti fac orarul.
0
16-12-2011, ora 07:12
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna ziua,

Dupa cum spunea si calogeropoulis aristia tratamentul in tulburarea afectiva depresiva este de durata. Daca este deja cronicizata tulburarea este necesar sa urmaresti tratamentul foarte strict. Atunci cand simti ca acele ganduri de suicid revin in forta si nu le mai poti face fata cere ajutor, poate chiar sa te internezi. Stiu ca majoritatea celor cu astfel de afectiuni se feresc de internari, totusi, in astfel de situatii chiar ajuta foarte mult.

Mai este necesar sa ai o ruda (sau un prieten/prietena) apropiata care sa te ajute, cu care sa vorbesti si sa ii poti cere ajutorul in momentele in care iti este dificil si cand crezi ca poti fi in pericol. Nu te sfii si nu te jena sa ceri ajutor. Este esential ca in acele momente sa lasi astfel de emotii de o parte si sa iti salvezi viata.

Mai poti vorbi si medicul psihiatru si sa vezi daca nu iti poate recomanda consiliere psihologica, sau, daca nu poti intra intr-un grup de suport sau sa faci terapie ocupationala. Ajuta foarte mult ca cel putin o data pe saptamana sa vorbesti cu o persona specializata despre problemele proprii.
0
16-12-2011, ora 09:45
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
Tratamentul pe care vi l-a dat psihiatrul este din punct de vedere STRICT TEORETIC foarte bun, dar dvs sunteti un om cu propriul lui organism, care reactioneaza dupa criterii proprii, care nu se suprapun mereu cu cele din tratatele noastre. Seroquelul e un medicament foarte eficient in depresii, dar multi oameni nu pot suporta doza de 300 mg din cauza somnolentei. Depakinul e ideal pentru impulsurile suicidare, dar de la el v-a cazut parul. Rivotrilul, adaugat la schema de mai sus, v-a amplificat si mai mult somnolenta. Si, de parca nu era destul, pe langa efectele adverse, nici nu s-au remis simptomele depresiei.
In astfel de situatii, e bine ca medicul "sa uite" ce stia el din manuale si sa se adapteze organismului pacientului sau. Eu sunt de parere ca tratamentul dvs trebuie schimbat complet cu o alta schema care se va dovedi potrivita nevoilor dvs.
Si nu exista nici o garantie ca schema aceea va fi una care a dat rezultate in cazul altui pacient!!! Cum spuneam, tratamentul este INDIVIDUALIZAT.
1
16-12-2011, ora 10:43
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Viziunile dvs seamana a idei obsesive, mai ales daca sunt insotite de teama marcanta.
Prozac este un anti-obsesiv de electie si va va ajuta mult, important este acum sa-i acordati timp sa se vada efectele benefice (cam de la 3-4 saptamani in sus).

Cum bine mentiona ante cititorii mei, cel mai bun doctor sunteti dvs si medicul ar trebui sa tina cont de sugestiile pe care noi ca pacienti le furnizam. Din pacate in realitate nu se intampla deloc asa.
Discutati la modul serios cu medicul dvs, poate il veti convinge sa va ajusteze dozele.

Numai bine
Prozac
0
16-12-2011, ora 11:55
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Multumesc inca o data tuturor celor care ma ajuta si care mi-au scris mesaje private.
Depaquine nu mai iau si acum nu mai sunt somnolenta. Prozacul isi face cumva efectul dar incet avind in vedere ca sunt la a 12-a zi. Multumiri doamnei doctor Vochescu pentru suport. Mi-e teama s-o iau de la capat cu alte medicamente, sunt toate puternice si dau dependente. Sunt ciudatenii la mijloc, o zi ma simt bine, ma mir si eu de mine, a doua zi iar imi apar imaginile in minte. Voi citi si psalmi, cum mi s-a recomandat. Am vazut ca-mi face bine sa ies. Din pacate am probleme de rezolvat, grele si unele cam fara solutii. Am un catelus, multumesc de sugestie. El este foarte bolnav de un an de zile si urla mereu de durere, eu sufar linga el ca nu am ce sa-i fac. De un an si ceva ne chinuim astfel. Va rog sa nu-mi sugerati sa-l ucid ca nu voi face asta.
In acest moment iau doar Seroquel 300 si Prozac. Daca simptomele vor persista si dupa cele 14 - 20 de zile de tratament cu Prozac schimb medic si tratament. De la inceput mi-a fost teama de tratament psihiatric, am ezitat mult pina sa-l incep. Eram insa insomniaca si depresiva. E posibil ca ideile de suicid sa fie de la intreruperea Depaquine-ului? Nu am mai avut niciodata asemenea ginduri. Sunt cam amarita, stiu ca mai sunt si alti oameni la fel dar asta nu ma bucura.
0
16-12-2011, ora 15:55
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Mirodenia, nu-s ciudatenii, este un proces real si foarte lent de ameliorare a bolii. Depresia se amelioreaza intr-un ritm foarte lent si descrisa in "dinti de fierastrau". Daca aveti perioade bune, alaturi de perioade rele, deja este un semnal pozitiv ca sunteti pe drumul cel bun.

Nu cereti sa va schimbe Prozac-ul asa devreme chiardaca aveti impresia ca nu functioneaza, uneori poate dura pina la 3 luni ca acesta sa isi faca efectul pe deplin.

Schimbarea AD cu un alt AD nu poate decat sa va bulverseze si mai tare. Strangeti din dinti si mergeti mai departe.

Numai bine
Prozac
0
17-12-2011, ora 10:18
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Of, imi pare rau sa stirnim discutii rele. Poate adevarul e undeva la mijloc. Fara medicamente probabil ca depresia nu poate fi tratata. Ce ma ingrijoreaza insa pe mine foarte tare este ca odata inceput tratamentul, medicamentele creaza acea dependenta de care nu ai cum sa scapi si, cind vrei sa intrerupi, nu se stie exact cind ar fi nevoie, te trezesti cu cine stie ce reactii din astea deplasate. Odata inceput tratamentul, el dureaza si ani de zile.
Mie mi s-a oprit ciclul de la ele, m-am ingrasat si imi cade parul. E drept ca dorm acum si ca am zile bune, inainte nu dormeam si eram agitata.
Fata asta Malina am inteles ca amesteca cu alcool antidepresivele, lucru foarte grav pentru ca am inteles ca efectele adverse se potenteaza mult si se anuleaza efectul benefic.
Azi ma simt bine. Am avut curaj aseara sa ies pe balcon sa intind niste rufe. Daca mie mi-e teama de moarte, mi-e teama sa ies pe balcon, asta cred ca e un lucru bun, nu? Eu nu vreau sa mor, cred ca la mine e altceva cu balconul asta. Ma gindeam aseara ca am facut depresia pentru ca eu, un om luptator de fel, foarte luptator am obosit sa ma bat cu morile de vint, mi s-au dus din rezervele de lupta. Romania e o tara in care pentru orice mizilic de vrei sa-l faci trebuie sa te lupti, ba cu unul, ba cu altul. Nimic nu e normal si de la sine. Nesimtitiii sunt cei favorizati la ora asta. Am cunsocut la medic cind asteptam persoane care faceau tratament de ani de zile. Asta e, dupa mine, ingrijorator. De ce medicamentele nu-si fac datoria sa vindece mai repede si se prelungeste mereu tratamentul?
Sunt convinsa ca daca am avea o viata sociala normala, noi nu am suferi de depresie. Dar unde sa gasesti asa ceva cind oamenii s-au cainosit, vorba unei prietene de-a mea? Intr-o zi nu am luat Seroquel, am uitat, toata noaptea n-am dormit. Asta e normal? In ce hal de dependenta am ajuns dupa 5 luni de tratament? Ce-o sa ma fac cind n-o sa-l mai iau si cum ar trebui sa fiu ca sa se intrerupa tratamentul?
Multumesc tuturor.
1
17-12-2011, ora 20:04
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Mirodenia in afara de benzodiazepine care sunt de obicei recomandate cu multa prundenta, celelalte medicamente nu dau dependenta. Desigur intreruperea medicatiei se face dupa o schema terapeutica prescrisa de medic. De obicei se acorda o perioada de timp in care organismului i se da doza din ce in ce mai mica pentru a se evita efectele sevrajului.

Daca este bine respectata se evita aceste neplaceri.Faptul ca nu ati dormit o noapte cand nu ati luat o anume pastila poate fi un lucru intamplator si nu trebuie sa-i dati o importanta prea mare.

Dna doctor, nu stiu care sunt motivele si nici curajul pentru care unele persoane de pe forum abunda in critici la adresa medicatiei psihotrope. Ma gandesc de multe ori la lucrul asta si nu reusesc sa inteleg, sa fie oare de vina antidepresivul pe care il utilizez?!


Da, mi-am pus de multe ori intrebarea cat curaj sa ai sa spui unui necunoscut pe un forum sa renunte la medicatie, probabil nu se gandesc ca acea persoana ce renunta brusc la medicatie se poate decompensa atat de usor. Sincer, mie personal, mi-ar fi frica sa ma erijez in astfel de sugestii, nestiind nimic despre istoria persoanei careia ma adresez.

Am vazut de multe ori ca aici oamenii se impart in cei care isi iau cuminti pastiluta si ceilalti..."sanatosi", care ne plang de mila. Trist, dar adevarat.
Stau si ma intreb din nou, cat curaj trebuie sa ai sa spui ca medicatia nu e buna, ca medicamentele fac si dreg, NESTIIND nimic despre persoana careia de adresezi? Unde este dramul de constiinta cu care sa iti asumi astfel de sfaturi?!

Ce ani de studiu, ce, cercetare in Medicina? Acum e foarte simplu, intrii pe dl Gugal si aflii tot ce te intereseaza si ti le insusesti dupa cum poftesti.
Pai nu-i mai simplu asa?


Pacat ca acest forum nu este moderat asa cum se cuvine si lucrurile care ar trebui sa ajute un om in suferinta, uneori mai rau este bulversat.
Ma duc sa-mi iau pastiluta...
0
18-12-2011, ora 10:30
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Buna tuturor,

Ieri m-am pierdut pe aici in citirea diverselor subiecte si asa am dat peste un topic deschis de o doamna in care a intervenit o fata pe nume malina74 vorbind despre medicatie in sarcina. Lua cipralex. Eu cred ca aceasta malina este moarta din zilele noastre, se potrivesc si anii, e exact virsta ei si medicamentul despre care am citit in presa ca il lua.
Ar fi ingrozitor sa fie asa, sa fi scris aici si sa nu fi gasit o rezolvare, de alftel problema ei normal ca nu avea rezolvare si nu pe un forum. Nu ai cum sa faci tratament si sa ai un copil in burta pe care substantele sa nu-l afecteze.
Revenind la medicamente. Nu este doar vina industriei farmaceutice ca nu s-a descoperit alt tratament, fara medicamente. Ce putem sa facem noi fara ele? Toti ne-am dori sa nu le mai luam.
Am si eu o intrebare: cum se stabileste cind mi se intrerupe tratamentul, dupa ce simptome? Am vazut la coada la medic o multime de oameni care faceau tratament de ani de zile. Daca medicamentele isi fac efectul, de ce sa dureze ani de zile de tratament?
Sa nu uit: ma simt mai bine, am avut curaj sa ies pe balcon sa intind rufe, nu am mai avut ieri ideile rele.
0
18-12-2011, ora 10:57
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Bine faci Prozac ca meri sa ti iei pastiluta si bine ca ti prieste.Of, cat m as bucura si eu sa mi pot lua un AD, dar care?am incercat cipralexul care e foarte bun si care mi a facut f bine candva si acum imi da reactii dintre cele mai urate, am testat si sertralina care imi adanceste depresia si a mai fost coaxil care de asemeni m a scuturat rau de tot.
Ce sa mai fac?nu ma chinuie artroza cervicala si fibrilatiile cum o face anxietatea si depresia.Ce sa mai zic de nenorocita de valeriana care m a bagat in spital.Medicul psihiatru mi a zis ca i exclus ca aceasta planta sa faca atata rau si am mai incercat o data cu 3 picaturi.Brusc m am infierbantat si mi a crescut tensiunea si am alarmat si toti vecinii.Acelasi lucru l as pati si de la cafea sau sampanie.Ce sa inteleg?toate aceste excitante in cea mai mica doza ma sfasie.
Doamna doctor VOCHESCU, banui ca la dvs. au venit si oameni care nu suporta cafeaua, care au fibrilatii si sunt sub tratament cu sintrom si digoxin si au o depresie severa.Va implor, care e acel AD care l tolereaza si cardiacii?
Doamne, sa nu fi fost benzodeazepinele, eram moarta demult.
In general cand simt depresia severa ma ia cu cascat dupa cascat, cutite in creier care pe la sfarsitul crizei datorat xanaxului se muta in tot corpul ca apoi sa sfarseasca in picioare, si incep sa ma linistesc si sa i multumesc lui DUMNEZEU ca mai traiesc.O stare urata de depresie ma ia si dupa ce ma trezesc, in cazul in care dorm ziua, si o fac destul de des.Sanatate multa la toata lumea.
1
18-12-2011, ora 11:05
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Mirodenia tin sa te felicit c ai stat in balcon!eu nu sunt atat de 'curajoasa' sa privesc lumea de la inaltime, pe bune, n as putea sta cateva secunde la inaltime.
1
18-12-2011, ora 22:25
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Pentru termina: singurul antidepresiv recomandat in bolile cardio-vasculare este sertralina. El nu are cum sa va adanceasca depresia, este doar o senzatie pe care o aveti si care in mod sigur are o explicatie, dar fara sa va fi urmarit in mod constant, imi e imposibil sa va explic de ce ati simtit acest lucru. poate a fost doar o senzatie la inceputul tratamentului, datorita unor reactii adverse, poate ati luat o doza foarte mica, nu stiu ce s-a intamplat.

Legat de pacientii care stau pe la usa medicilor si iau de ani de zile medicatie, vreau sa va spun ca nici un antidepresiv nu da dependenta; dar oamenii sunt cei care au nevoie de garantia pe care le-o da o pastila ca vor fi bine si refuza sa intrerupa medicatia, oricat ar insista un medic( si eu chiar insist, caci nu sunt de acord cu medicatie luata fara rost). Am pacienti care refuza sa intrerupa tratamentul, desi nu mai au nici un simptom. Deci:
- nici un antidepresiv nu da dependenta, ci doar anxioliticele
-la intreruperea unui tratament poate exista o perioada de cateva saptamani de tranzitie, in care omul are teama ca nu se va descurca fara tratament, pot aparea insomnii, senzatie de teama, dar ele pot fi depasite intr-un timp scurt, caci dependenta nu este fizica, ci doar psihologica
-cei care refuza sa isi depaseasca aceasta teama prefera sa ia tratament ani in sir
-la primul episod de depresie, tratamentul corect dureaza 6 luni (uneori 1 an)
-la al doilea episod- 1 an ( uneori 2 ani).
Persoanele care au avut 1 sau 2 episoade depresive pot renunta complet la orice tratament fara a aparea recaderi. Cei care nu si-au rezolvat problemele de viata, stresurile cronice sau nu si-au modificat comportamentul care i-a condus la depresie, pot suferi recaderi.
-dupa al 3-lea episod de boala, tratamentul dureaza minim 2 ani. Dupa o perioada libera de simptome de minim 6 luni, se poate incerca oprirea tratamentului.
0
18-12-2011, ora 23:09
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Va multumesc foarte mult doamna doctor.Am incercat de doua ori sertralina si credeti ma ca m a zapacit rau.Am sa mi mai fac curaj pe dupa Sarbatori, sa i mai simt reactiile adverse.Doza am luat f mica, un sfert din 0, 5 dar tinand cont ca eu transpir si ma ia cu calduri doar mirosind cafea sau alcool, banui ca nervii mei sunt varza rau.
Va multumesc inca o data si pentru faptul ca nu v ati retras de pe forum.
Sa aveti parte numai de bine.
0
19-12-2011, ora 10:19
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Termina, ar trebui sa iti vada un psihiatru analizele si tratamentul pentru inima si sa iti spuna cum sa iei sertralina ca sa o tolerezi mai bine.
Te-as ajuta cu placere, dar online chiar nu merg lucrurile astea.
0
19-12-2011, ora 10:23
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Foarte pe inteles explicat fenomenul medicatiei de catre doamna doctor, multumesc.
De citeva zile nu mai am viziunea rea, ma bucur foarte mult.
Posibil ca prozacul sa-si faca efectul, nu stiu.
Daca noi am putea sa ne rezolvam problemele de viata desgur ca nu am mai fi depresivi sau anxiosi.
Chiar cred ca sunt foarte multi oameni asa dar care nu stiu ce au si se considera sanatosi.
Seroquelul, Prozacul pot opri ciclul menstrual? Sunt ingrijorata ca de cind am inceput tratamentul s-a dat complet peste cap, s-a intrerupt. depaquine-ul l-am scos acum 3 saptamini.
Multumesc.
0
20-12-2011, ora 13:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ mirodenia

De la antipsihotic ti s-a oprit menstruatia.
Vorbeste cu doctorul tau sa ti-l schimbe.
0
21-12-2011, ora 10:40
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
BUna ziua,

O intrebare pentru medici si pentru doamnele care au luat Seroquel: la terminarea tratamentului ciclul revine normal sau este dat peste cap si intru la menopauza inainte de vreme?
Exista certitudinea ca un alt medicament nu ar opri si el ciclul?
Sunt ingrijorata de acest aspect.
Multumesc.
0
21-12-2011, ora 12:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ mirodenia

Menstruatia iti va reveni la intreruperea tratamentului cu seroquel.
Exista si alte antipsihotice care pot da acest efect secundar.
Si eu m-am confruntat cu el.
Nu trebuie sa stai asa.
Roaga doctora sa iti schimbe antipsihoticul cu unul care sa nu te afecteze in acest sens.
Nu ai de unde sa stii ce antipsihotic are acest efect secundar decat dupa ce il incerci.
Multa sanatate iti doresc.

Clara
0
21-12-2011, ora 12:48
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Orice antipsihotic poate determina oprirea temporara a menstruatiei sau neregularitati ale acesteia. Dupa oprirea tratamentului, menstruatia revine la normal. Nu se instaleaza menopauza precoce.
0
21-12-2011, ora 15:52
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Multumesc frumos de ajutor.
Sa stiti ca m-a ajutat foarte mult expresia simpatiei la problema mea pe acest forum si vreau sa multumesc tuturor.
Ma simt mai bine si de 4 zile nu am mai avut imaginile cu zburatul peste balcon, sper sa persiste.
Si am primit o veste proasta ieri si totusi nu m-a dezechilibrat.
In aceasta perioada vinez comedii, caut filme care sa ma faca sa rid. Mai greu pentru ca sunt cam greu de facut sa rid insa mai gasesc unu altul.
Daca aveti vreo comedie preferata... spuneti-mi si mie va rog.
Multumesc doamnei doctor Vochescu!
0
21-12-2011, ora 21:03
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Mirodenia, eu sunt mai copilaroasa si rad mult la comedii, mai tare ca si un copil. Nu as rata pentru nimic filmul "Singur acasa", chiar daca l-am vazut cam in fiecare an.

Sanatate multa!
Prozac
0
21-12-2011, ora 22:27
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@mirodenia

Un film mai nou tare dragut este 'Mr. Popper's Penguins' ('Pinguinii domnului Popper'). Comedii mai vechi care merita ar fi 'Forrest Gump' (care este si comedie si drama) si ar mai fi cele 3 filme 'The Gods Must Be Crazy' ('Nebunia zeilor' sau 'Zeii trebuie sa fie smintiti', nu stiu exact cum a fost tradus in romaneste).

Sper ca ti-am putut fi de ajutor cu ceva. Sanatate multa!
0
22-12-2011, ora 10:41
mirodenia
Nu este medic/terapeut
mirodenia
Cind am intrebat psihiatrul meu ce sa fac ca imi vine sa ma arunc, mi-a spus ca asta e o idee obsesiva insa ce mi-a spus nu m-a ajutat deloc. Ce inseamna asta, de ce e in capul meu si cind o sa-mi treaca nu mi-a spus. Am ramas singura cu viziunea rea. Apoi am scris aici si m-am mai linistit, probabil ca si Prozacul a inceput sa-si faca efectul. Nu stiu de ce mi-a spus doar atit, era sigura ca n-o voi face daca e doar o idee obsesiva? Am trecut zile infioratoare, nu vreau sa-mi mai amintesc, zile in care mi-era frica sa ma ridic din pat, de teama balconului.
Am vazut si eu filmele recomandate de dvs., mai cautam, mai cautam si altele.
Noi cei de aici suntem mai sensibili sau macar ne tratam. Am convingerea ca sunt multi oameni bolnavi si care nu fac nimic sa se faca bine. Societatea nu se indreapta inspre bine, deloc.
Si nici sa luam pastile la nesfirsit nu e o solutie. Nu? Atunci ce e de facut ca nesimtiti nu putem deveni peste noapte.
Am facut in trecut psihoterapie insa nici un psihoterapeut nu a fost de ajutor si am fost la cativa.
0
25-12-2011, ora 15:14
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Chestia este ca si eu am probleme cu geamurile deschise spre exemplu. Cum vad unul, cum ma vad aruncandu-ma in gol. Chestia cu geamul e mai frecventa insa am probleme spre exemplu si cu alte chestii. Daca vorbesc despre gatere sau cutite ma vad cum imi tai mainile cu asa ceva. Sau mi se ridica parul pe spinare daca vad pe cineva pe schela la etajul 4, ma vad cazand de pe asa ceva. Din cate am citit eu, facand chestia asta, programezi subconstientul catre esec si chiar depresie insa nu stiu ce sa fac pentru a opri asa ceva. Am si unele ganduri frumoase, dar nerealizandu-se duc tot spre desertaciune.
Adaugă un comentariu / răspuns
35 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul