mamei mele a aparut o pata galbena pe ochi cu vase de sange

08-03-2009
cucuteanu
Nu este medic/terapeut
cucuteanu
Buna ziua, am si eu o intrebare, pe "albul" ochiului mamei mele a aparut o pata galbena cu vase de sange in ea, ce ar putea sa fie?tin sa mentionez ca in urma cu 1 an i s-au spart niste vase de sange in spatele ochiului.va rog din suflet sa mi raspundeti, sunt foarte ingrijorata.va multumesc
4 comentarii
0
09-03-2009, ora 09:45
mihay24
Nu este medic/terapeut
mihay24
eu si eu o proble...nu disting bine culorile.am fost la un control si cei de acol miau spus ca e din nastere si ca nu se poate trata.chiar nu exista nici un tratament pentru mine?va rog ajutatima
0
09-03-2009, ora 18:14
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Raspuns pentru prima intrebare: pinguecula???, nodul de episclerita????, cel mai bine ar fi sa faca un consult oftalmologic pentru precizarea diagnosticului si a conduitei terapeutice; sugestie: igiena locala riguroasa cu un sampon pentru bebelusi" No Tears", lacrimi artificiiale pe baza de acid hialuronic, unidoze, Lubristil sau Eyestil colir, in amandoi ochii -1 picatura la nevoie( sezatie de usturime, uscaciune, roseata), iar daca este vorba despre un nodul de episclerita, Tobradex -1 picatura de cinci ori pe zi, 10 zile;numai bine
Raspuns pentru mihy24: o imbunatatire a perceptiei culorilor la discromati se poate obtine cu lentilele Colorlite; numai bine
0
09-03-2009, ora 23:09
melaniagut
Nu este medic/terapeut
melaniagut
am si eu o nelamurire. Am dus copilul la un oftalmolog iar acesta mia spus ca are exotrofie alternanta.Daca poate cineva sa imi spuna ce este aceea ? Copilul mai este diagnosticat si cu parapareza spastica.Are oare vreo legatura ? Va rog mult si multumesc.
0
13-01-2020, ora 21:19
Florin Neica
Nu este medic/terapeut
Florin Neica
Bună seara de trei zile am și eu o problemă la ochiul stâng mi-a apărut ceva galben lângă iris și multe venisoare de sânge în colțul ochiului va rog frumos îmi poate spune și mie cineva ce poate fi îmi fac griji.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.