Mana luxata

26-02-2011
bodolin21
Nu este medic/terapeut
bodolin21
Buna ziua am si eu o problema.Acum cateva luni am cazut in mana dreapta si de atunci tot am probleme la incheietura.Nu mai pot indoi mana ca inainte si daca incerc sa o indoi sau sa car greutate incepe sa ma doara.As vrea sa stiu daca este nevoie de operatie sau daca imi pot vindeca incheietura prin alte metode
13 comentarii
0
26-02-2011, ora 20:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
La ce nivel anatomic se situeaza problema D-voastra: scapulo-humeral, cot, pumn (radio-carpian) sau articulatiile mainii??
Ati fost la ortoped, ce diagnostic ati avut?? Ce sex, varsta, ocupatie aveti, ce sporturi practicati, ce antecedente traumatice aveti, inflamatorii, reumatologice, metabolice? Care este caracterul, durata si intensitatea durerii, periodicitatea, legatura cu efortul sau meteosensibilitatea etc etc???? Este numai o mica parte din informatiile elementare, absolut obligatorii oricarui inceput de dialog medic-pacient.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-02-2011, ora 12:11
Iasna
Nu este medic/terapeut
Iasna
Buna ziua domnule doctor..as avea si eu o intrebare.m-am operat acum 11 ani am avut o sinuzita netratata..si osul mi'a ramas malformat la ochiul stang, desi am fost operta prin maxilar.si mii se umfla cam des locul acela..exista vreo solutie?
0
27-02-2011, ora 14:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa luati legatura cu un Chirurg Buco-maxilo-facial sau cu unul estetician-plastician.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-03-2011, ora 13:10
danielutza_85
Nu este medic/terapeut
danielutza_85
buna ziua!

Numele meu este daniela si de cativa ani am o problema la incheietura mainii stangi. Mi se luxeaza foarte repede chiar si la cel mai mic efort sau la ridicare de greutati. Se intampla ca cel putin o data pe luna sa am aceasta problema. Mentionez ca in urma cu aprox 5 ani am avut si la mana dreapta aceeasi problema, dar acum problema a ramas numai la mana stanga, care imi provoaca din ce in ce mai des probleme. ncheietura de la glezna piciorului stang imi trosneste atunci cand o misc, datorita unei luxatii majore mai vechi, dar nu mai am nici un fel de problema sau durere de la acel incident. imi puteti spune va rog, ce pot face in acest caz, pentru ca la cea mai mica solicitate a maini stangi, incheietura mi se luxeaza pentru o perioada de aprox o sapt sau chiar mai mult. Va multumesc.
0
19-03-2011, ora 00:08
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
sper ca articulatiile Dvs nu se luxeaza la traume minore cum descrieti, pentru ca o luxatie de incheietura mainii este un diagnostic extrem de rar si foarte sever. nu stiu ce intelegeti Dvs prin luxatie, insa daca aveti probleme cu stabilitatea articulatiei respective faceti un consult la un medic care este specializat si in chirurgia mainii
0
25-04-2011, ora 10:45
soniaade2001
Nu este medic/terapeut
soniaade2001
Buna ziua!

Mama mea a cazut acu aprox. 2 saptamani si s-a lovit la mana dreapta. I s-a umflat destul de tare, dar in cateva zile umflatura s-a retras aproape in totalitate. Acum o poate folosi, poate indoi toate degetele, singura problema este la baza degetului mijlociu, zona inca umflata si care doare. Precizez ca nu a consultat niciun medic, nu s-a dat cu niciun fel de alifie si-a folosit mana pe toata durata timpului de la cazatura si pana in prezent.
V-as ruga sa imi spuneti ce ar trebui sa faca ca macar sa nu o mai doara.

Va multumesc!
0
25-04-2011, ora 11:21
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza un consult la un medic traumatolog ar fi de folos, eventual si niste radiografii, insa numai la indicatia medicului. fara un consult clinic si radiografie este imposibil de precizat ce este cauza acuzelor.
0
24-05-2012, ora 21:50
mihaela_93
Nu este medic/terapeut
mihaela_93
Buna ziua!

Mama mea a cazut si si-a scrantit mana dreapta.S-a umflat foarte tare, are dureri mari si nu o poate misca.Precizez ca nu a fost la un doctor si nici nu intentioneaza sa o faca.Va rog frumos sa-mi spuneti daca se poate face ceva pentru a ameliora umflatura si durerea.

Va multumesc !
0
25-05-2012, ora 11:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu se pune nici o secunda problema de a """"""face ceva pentru a ameliora umflatura si durerea"""""""".
Refuzul asistentei medicale este profund daunator. Cu mare probabilitate este vorba despre o fractura, ce necesita diagnostic de precizie si tratament specializat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
04-01-2013, ora 00:38
mariacarolina7
Nu este medic/terapeut
mariacarolina7
buna seara domnule doctor!
astazi am fost la patinoar si am cazut pe incheietura mainii stangi. p durata zilei ma durut putin si doar tremura cand tineam ceva in mana.acum pe seara o tin indoita si nu o pot indrepta deloc:((, e doar o luxatie sau mi-am rupt ceva?:((
0
04-01-2013, ora 14:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu siguranta nu este vorba despre o luxatie, care este un diagnostic de gravitate maxima.
Cel mai frecvent este vorba despre o fractura a extremitatii distale a radiusului.
Trebuie sa consultati un ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
09-06-2018, ora 13:08
Elena Francesca
Nu este medic/terapeut
Elena Francesca
Buna Ziua Domnule Doctor

Am și eu o problema ieri mă jucam fotbal cu băieți și la un moment dat cineva mi-a pus piedica și am văzut pur și simplu pot sa spun că am zburat iar apoi când am aterizat am cazut pe mâna stângă m-am lovit puțin la cot m-am învinețit foarte puțin dar nu mi-a curs sânge când m-am ridicat mă durea mana nu pot sa zic că foarte tare dar mă durea am mai stat cam o ora acolo iar apoi am plecat spre casa în drum spre casa nu mă mai durea așa de tare cand am ajuns acasa am mai stat puțin pe telefon si m-am
culcat iar în dimineața asta când m-am trezit a început să mă doară puteți să îmi spuneți ce sa fac?
0
10-06-2018, ora 14:15
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
mergeti la un ortoped pentru un examen fizic si daca este necesar si radiologic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: