Chist sinovial!

26-04-2011
yuP
Nu este medic/terapeut
yuP
Hristos a inviat!Am si eu o intrebare: de o luna mia aparut un chis sinovial la incheietura mainii stangi.Am fost la control si mia spus ca daca nu se retrage in 2 saptamani sa ma duc sa operez.Ce se poate intampla daca nu il operez sau fac efort cu mana? Si daca e sa il operez cat dureaza recuperarea pana o sa pot sa fac iar efort?
Multumesc mult.
11 comentarii
0
26-04-2011, ora 13:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asemenea formatiuni chistice sunt frecvent intalnite.
Atitudinea logica este evitarea efortului excesiv si expectativa (asteptarea), uneori formatiunea se poate retrage spontan.
Indepartarea chirurgicala este urmata frecvent de recidiva (reaparitie), prin urmare nutrebuie sa insistati prea mult pentru operatie, ci mai curand sa evitati efortul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-04-2011, ora 16:41
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
http://www.youtube.com/watch?v=Yro62AB75fcNR=1feature=fvwp

http://www.youtube.com/watch?v=GR5Qfwyqs5Ufeature=related

te rog urmareste filmuletele acestea !
Nu astepta ca nu se resoarbe singur never. Foloseste metoda cu cartea
sau mai exista o metoda cu un banut presat cu o banda elastica pe kist dar e mai dificil ca ti se invineteste mana de la presiune.
Eu am chistul de trei ani si a tot crescut... nu-l mai pot rezolva cu cartea dar nici nu-l operez deoarece recidiveaza
si te chinui degeaba, vorba Dlui doctor. Ca sa nu mai spun ca au fost cazuri cand au fost atinsi nervi in timpul operatiei si au fost urmari nefaste. Eu fiind purtatoare veterana de chist, am citit mult desprea asta si am vorbit cu multi doctori.

In primele luni de la aparitie, metoda cu cartea e cea mai buna. Lichidul se resoarbe si nu vei mai avea absolut nicio problema.

Sa ne dai vesti daca a mers !!
0
26-04-2011, ora 16:45
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
... filmuletele au fost alese aleatoriu de pe you tube... ca de altfel acolo gasesti nenumarate cazuri care au rezolvat astfel.
Succes !
0
29-04-2011, ora 10:03
yuP
Nu este medic/terapeut
yuP
este bine? sau mai bine fac operatia.
0
29-04-2011, ora 12:02
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Stii cum se spune : Dzeu iti da dar nu-ti baga si-n traista !
0
29-04-2011, ora 18:35
yuP
Nu este medic/terapeut
yuP
de unde stiu eu ca va merge metoda si ca nu se imprastie chistul in mana acolo ?
0
29-04-2011, ora 19:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Chistul contine lichid sinovial, care se gaseste in toate imprejurimile acestuia.
Pe de alta parte, problema este a unei degenerari a tecii sinoviale, care herniaza si determina aparitia acestor formatiuni.
Au o mare rata de recidiva, tocmai datorita problemei globale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-04-2011, ora 21:09
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Ia un DEX d'ala de Vasile Breban si da-i cu incredere. Au fost cazuri in care unii care aveau asemenea chiste, s-au lovit din greseala in zona aceea si au scapat de chist. A disparut in urma loviturii !
Lichidul sinovial care il compune se resoarbe fara probleme. N-a patit nimeni nimic cu metoda asta
0
30-04-2011, ora 23:23
yuP
Nu este medic/terapeut
yuP
ce spuneti domn doctor ?
0
30-04-2011, ora 23:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asemenea formatiuni chistice sunt frecvent intalnite, pe fondul suprasolicitarii sportive.

Indepartarea chirurgicala este urmata frecvent de recidiva (reaparitie), prin urmare nutrebuie sa insistati prea mult pentru operatie, ci mai curand sa evitati efortul.
Este posibila si punctionarea formatiunii chistice, cu sanse de 20-30% de rezolvare.
Atitudinea logica este evitarea efortului excesiv si expectativa (asteptarea), uneori formatiunea se poate retrage spontan.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-07-2022, ora 19:58
Manuela2022
Nu este medic/terapeut
Manuela2022
Buna ziua. Din 2017 mi-a ieșit și mie un chist sinovial pe mâna stânga. Mi s- a extras lichidul din el și după o luna a revenit.
Mi s-a recomandat și sa iau o biblie veche și grea și sa îl sparg….nu funcționează, am jucat volei și am preluat mingea pe el din greșeala și l-am spart. Mi s-a făcut mâna așa mare și era așa dureros!!! După un timp s-a dezumflat și chistul a reapărut dar păreau mai multe unul lângă altul. Acum m-am operat și doar ce am scos bandajele după 48 ore cum mi s-a spus și am partea de sus a mâinii amorțită. Pot mișcă degetele dar se simte ciudat. Ii normal? Și degetul arătător începe sa amorțească. Multumesc. Apropo din cei care v-ați operat deja, după cât timp ați putut folosi mâna ca înainte?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: