Mancarime in ambele urechi

17-05-2020
Muncurlu
Nu este medic/terapeut
Muncurlu
de aproape un an am mancarimi in ambele urechi.am fost la medic, mi s-a prescris un preparat special (, picaturi ) tratament oral si un spray.am urmat tratamentul, a trecut o perioada dar a revenit din nou. Este o mancarime ingrozitoare, insuportabila. Precizez ca sunt in turcia si momentan din cauza virusului covid 19, cat si din pricina problemelor financiare , nu am mai mers la medic.am pus zilnic (o data pe zi ) cateva picaturi de apa oxigenata si apoi am dat cu spray -ul care sr numeste OCERAL. VA ROG SA MA AJUTATI
1 comentarii
0
17-05-2020, ora 13:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Mancarimea din ureche..data de o inflamatie a pielii dn conductul auditiv poate fi ( micotica, virala, bacteriana)
se numeste Otita externa. dupa apa oxigenata... se sterge urechea cu servtel de hartie care usuca bine ca si o sugativa, dupa se pun 5 pic de Alcool( sanitar, biter suedez, vodca..s.a) se astepata 1 minut.si iarasi se usuca cu servetelul. Urechea nu se spala cu apa, sapun, betisoare..Niciodata...
daca nu sunt secretii..atuni se pune direct alcool fara apa oxigenata
DAAARRR
2 exista mancarime in ureche.. pe sistemul nervos..n.Vag. ( fara ca sa fie piele urecheii iritata)
aceste mancarimi vin d ela un Gat irita si inflamat de acidul gastric...
asa ca vezi un timp fara condimentat, otet, lamai, usturoi, acidulate. foloseste un Antiacid de supt cand ai acele mancarimi si inca 1 la culcare sa nu urce acidul in somn. poate asta e cauza si degeaba chinui urechea cu tratament local
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: