Mancarime in zona genitala

28-03-2012
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
Buna ziua
As dori sa va intreb un lucru. Astazi si ieri m-am trezit cu mancarimi nu foarte severe in zona genitala oarecum in interior ca sa zic asa ( asta dupa ce timp de 3 zile am avut contact sexual de mai multe ori pe zi ). Contact sexual am avut cu iubitul meu si nu se pune problema sa aiba el ceva si sa imi fi transmis. Mancarimile nu sunt persistente, m-am spalat cu ceai de galbenele, pelin si mi-a trecut. Secretii nu am observat, insa cand am facut spalaturile vaginale am observat in interior nici nu stiu cum sa ma exprim -( o secretie branzoasa) ceva de genul. Pana acum nu am mi avut probleme cu nici un fel de infectie genitala. Imi recomandati ceva spalaturi cu ceaiuri, nu am mai avut problema asta si nu stiu. am citit pe net ca poate fi vorba de candida.Nu am usturimi sau altceva
multumesc
4 comentarii
0
28-03-2012, ora 15:17
MoneR
Nu este medic/terapeut
MoneR
Pentru un diagnostic precis va trebui sa faceti o programare la un cabinet de ginecologie. Spalaturile intravaginale nu sunt mereu recomandate, ba mai mult, unii medici le interzic total, motivand ca distrug odata cu ciuperca vinovata de vaginita si bacilii Doderlein, ( acei bacili care formeaza flora vaginala).
0
29-03-2012, ora 11:46
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Este candidoza,
Sa iei o pastila de flucovim 150 una azi, una peste 7 zile, si sa te speli 3 zile seara cu tantum rosa, gasesti pliculetele la farmacie si le dizolvi in apa. Apa sa fie fiarta si racita in prealabil. De asemenea daca si vulva este inflamata sa iti dau cu crema triderm timp de 7 zile de doua ori pe zi. Flucovimul costa 10 lei din cate stiu eu, triderm 14 lei iar tantum rosa nu mai stiu. Cu triderm iti dai numai daca este inflamata si zona exterioara si numai la exterior, daca este OK, atunci nu o folosesti.
Multa bafta!
0
29-03-2012, ora 15:30
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
Mersi frumos. Intre timp am fost si la ginecologie.Diagnosticul este colpita.La consultatie mai scrie: vagin usor hiperemic, col cu OEpunctiform, fara leziuni. In vagin leucoree in cantitate minima fara miros. TV: col inchis, uter in AVF uter de 7/5cm, mobil, nedureros. FSV suple. Mi-a recomanda sa fac testul papanicolau care oricum il fac anul, o ecografie transvaginala pentru ca am mastoza fibrochistica, si cam atat. Mi-a zis ca nu e nimic grav insa nu mi-a dat nici un tratament. Imi poate explica cineva ce as putea sa mai fac si ce inseamna practic tot ce am scris aici.
0
31-03-2012, ora 16:21
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Colpita si vaginita inseamna acelasi lucru, si eare mai multe cauze : candida, herpesul, tratamentul cu antibiotice o favorizeaza de asemenea, anticonceptionalele, modificari hormonale etc. Nu ti-a dat nimic pentru ca nu stie ce a generat aceasta colpita, si de aceea ti-a recomandat testul papanicolau. Ar trebui sa iti faci si secretia. Presupun ca iti va da ovule ca si tratament. Oricum, nu-i nimic grav si se va trata usor. Mergi sa faci analizele pentru a afla mai precis ce a generat problema. Multa bafta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.