Mancarime la nivelul ochilor+ochi uscati si stranuturi

30-07-2016
Ebial
Nu este medic/terapeut
Ebial
Exact cum am spus in titlu. De o saptamana mi se intampla sa ma apuc sa stranut si o tin tot asa vreun minut, doua fara sa ma opresc. Cand ma opresc din stranutat incepe sa ma manance ochii si sa fie foarte uscati. Ma scarpin dar apoi ma ustura. Nasul mi se infunda usor. Am citit asemenea simptome si am vazut ca de obicei sunt insotite de scurgerea nasului si a ochilor+dureri in gat dar la mine nu apar acestea doua. In schimb ma mananca foarte rau partea aceea roz din coltul ochiului si chiar pielea nasului in acea zona. Ma intreb daca are de a face cu faptul ca am purtat lentile de contact timp de o saptamana (poate putin mai mult) zi de zi. Am impresia ca unele lentile erau expirate sau in stare proasta. Pur si simplu ma incomodau sau imi cadeau din ochi. Sunt lentile de unica folosinta (24 de ore) si unele dintre ele aveau multe bule ca si cum lichidul ar fi fost stricat. Altele erau comode...Aah si am incercat sa-mi pun picaturi pentru ochi iritati dar ma usturau. Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
31-07-2016, ora 09:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.problema cu lentilele o discuti pe forum la oftalmologie
2. stranutul..este semn de reactie alergica.. care poate sa aara si la anumite substante chimice cu care ai fost in contact sau mirosuri...
0
03-08-2016, ora 00:39
Ebial
Nu este medic/terapeut
Ebial
Multumesc pentru raspuns. Sunt noua pe forum. O sa recurg la oftalmologie :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: